ÇİMEN TURİZMİ

Biz turizmcilerin pamuk ipliğine bağlı turizmimiz nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşamamak, sezonun kalan şu iki ayında hiç olmazsa biraz toparlanır ümidiyle muhtemel iptalleri önlemek, gelişleri artırmak adına olağan üstü gayret sarf ettiği bir ortamda ortaya çıkan tablo içler acısıdır.

İnsan yaşamayınca anlamıyor, kapı komşumuzda iç savaş başlayıp IŞİD adında vahşi bir terör örgütü türeyip oralardaki gariban insanları kesmeye başlayınca çoluk, çocuk, genç, yaşlı Suriyeliler kapımıza dayanmıştı.

Ankara da oturan ve hami rolünü üstlenen devlet büyüklerimiz de kapıları açın talimatını verince bir anda on binlerce Suriyeli turistimiz oluvermişti.

İlk etapta bunların büyük bir bölümü sınır bölgelerimizde bulunan kamplara yerleştirildiler.

Tabii yeni bir turizm çeşitliliği içinde Kamp Turizmimiz başlamış oldu...

Hatta gelen turist sayısı ilanında abartıda üzerine tanımadığım etkili ve yetkililer listelerine "Suriye" kolonunu ilave edip bunu da yılın ilk altı ayında gelen turist sayısına bağlayarak turist sayısındaki artış mavralarını bir ağızdan dillendirmeye başladılar.

Hatta, Rus turizmindeki önemli düşüşün etkilerini bile yok eden ortamı güllük gülistanlık ilan edenler oldu.

Hani bu tiplere halk dilinde yakıştırılan bir unvan vardır ya! Aynen öyle...

Neyse şaka bir yana gelelim asıl konumuza,

Suriyeli turistlerimiz! Sınır kentlerimizdeki yatakları doldurup (kamp, çadır açık hava yatakları) havalarda ısınınca serinlemek ve denize yakın olmak istemiş olacaklar ki Bodrum'a inmeyi uygun görmüşler.

Önceleri bir iki aile ile başlayan bu operasyon bu günlerde sayı bazında hayli artınca Liman'da tam da Kaymakamlık ve Belediyenin karşısındaki çimenler bir anda Suriyeli akınına uğrayıvermiş...

Yatak döşek, çoluk, çocuk, kadın, erkek, genci yaşlısı ile topyekûn Suriye turistler serili vermişler çimenler üzerine.

Biz turizmcilerin pamuk ipliğine bağlı turizmimiz nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşamamak, sezonun kalan şu iki ayında hiç olmazsa biraz toparlanır ümidiyle muhtemel iptalleri önlemek, gelişleri artırmak adına olağan üstü gayret sarf ettiği bir ortamda ortaya çıkan tablo içler acısıdır.

Bir hükümet projesi olması nedeniyle zaten müdahale imkânları bulunmayan ilimizin üst düzey yetkililerinin, dönüp bu garibanlara,

Kardeşim burada olmaz, olamazsınız...

Burası Marka Şehrimiz(!) Bodrum'dur...

Demelerine olanak bırakılmamış olduğunu da biliyoruz.

Ama her kim üzerine alınacaksa alınsın ki tablo aynen şöyle;   

Adı geçen nokta turistin en yoğun geçiş yolu üzerinde bulunan şehrin nefes aldığı merkezidir.

Düşünebiliyor musunuz?

Bir tarafta, alışık olduğu şekilde şortla, terlikle sıcağın etkilerini minimize eden kıyafetlerle yürüyüşe, alışverişe ve o bölgede yoğun olarak özellikle bu turist gurubuna yönelik konuşlanmış restoranlarımız ve kafe barlarımızdan faydalanmak üzere gelen batılı turistimiz...

Diğer tarafta genellikle çarşaflı, kapalı giysilerle "Çimenlere Yayılmış" Suriyeli turistlerimiz...

Öncelikle kadınlı erkekli göz tacizi kaçınılmaz oluyor,

Ve bir de buna başta o kara gözlü yavrular olmak üzere kadınlı erkekli turistin üzerine salınıp el açmalar eklenince ortam, fiziki taciz korkusu içinde kalan turistin oradan nasıl uzaklaşacağını bilemedikleri bir kaosa dönüşüyor.

Dün üyelerimizden onlarca telefon aldım, otellerine gözleri fal taşı gibi açılarak dönen yabancı misafirlerinin konuyu diğer misafirlere çektikleri fotoğraf ve videoları göstererek nasıl anlattıklarını, konuyu kendilerine sert bir şekilde aktardıklarını anlattılar.

Dahası birçoğunun acentelerini arayarak kendilerini ülkelerine geri götürmelerini veya kalan tatil sürelerini başka ülkelere transfer etmelerini istediklerine şahit olduklarını söylediler.

Şimdi bu köşeden konuyla ilgili Başta Sayın Valimiz olmak üzere, Sayın Kaymakamımıza, Sayın Belediye Başkanımıza ve diğer tüm yetkili kişi kurum ve de sivil toplum örgütlerine sesleniyorum...

Bu tablo Bodrum'da turizmin bitişinin ayak sesleridir...

Böylesine ucube, aslında önlene bilinir bir nedenle Bodrum'da turizm biterse bu dalga dalga yayılır domino etkisi yapar ve Türkiye'de turizm biter...

Zaten " başka ülkeleri tercih etmeniz önerilir" diyerek Türkiye'yi riskli bölge kapsamına alarak vatandaşlarına kibarca "gitmeyin" diyen ülkelerin ekmeklerine de yağ sürmüş oluruz...

Bu konu çok önemlidir, yetkililere bir an önce bu insancıkları turizm destinasyonlarından çekin diyesimiz geliyor ama sorunu ülkemizin diğer bölgelerine yayınız demek gibi bir saygısızlık içerisinde de bulunmak istemiyorum.

Kesin ve kalıcı çözümün herkesin kendi topraklarında öz vatanlarında, evlerinde komşuları ve akrabaları ile yaşamalarını sağlamaktır.

Asıl olan komşumuzda yanan ateşin söndürülmesidir...

Oralarda, silaha değil itfaiyeye ihtiyaç vardır...

Bu insancıkları eli kanlı vahşete de kurban etmeden bir an önce göndermek devlet yetkililerimizin asli görevidir...

Bu konu tabiidir ki Ankara'daki büyüklerimizin işidir ama,

Biz Bodrumuz...

Güney Ege'nin en önemli turizm destinasyonu olma yolunda olağanüstü çaba harcayan bir bölgesiyiz...

Topyekûn refah ve yaşam standartlarımızı ve de ülke turizm gelirlerimizi artırmak adına önemli ataklar yapan bir turizm kasabasıyız...

Bu uğurda çok bedel ödedik...

Buralara gelmek hiçte kolay olmadı...

Ankara'nın bu önlene bilinir sorunu derhal çözmesini bekliyoruz...

Aksi takdir de,

"Çimen Turizmimiz" hayırlı olsun demekten başka çaremiz kalmayacak

Sevgilerimle

Yorum