HALK PLAJLARI

Geçen gün Turizm ve Kültür Bakanından gelen;

 “Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisi hakkında yönetmeliğin Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından medyada yer alan “İhalesiz kamu arazisi tahsisi” başlıklı haberlere değinerek, Turizm Teşvik Kanunu’nda bir değişikliğe gidildiğini anımsattı. Ersoy ayrıca, daha önce Bakanlar Kurulun’ da olan yetkinin artık Cumhurbaşkanına devrolduğunu sözlerine ekledi.” Şeklindeki açıklamaları basına yansıdı.

Anlaşılan o ki yıllardır yürürlükte olan ve sık sık değiştirilmesine rağmen bir türlü sektörün isteklerine tam anlamıyla cevap veremeyen bu yönetmelikte yapılan olumlu değişikliklerin uygulayıcı güç sektör içerisinden gelip aynı sıkıntıları yaşamış birisi olup “tak” diye ortaya çıkıverince bakanlık koltuğu ile ilgili seçimin bizler için ne kadar doğru olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu..

Ümidimiz o dur ki, işlerimiz İnşallah hep böyle ve malum mevzuat babaya uyma zorunluluğunda kalmadan gidebilir.

Şimdi sanırım bu yönetmeliğe bağlı olarak 2019 başlarında karşımıza yeni bir uygulama geleceğini Sayın Bakan Ersoy’un basına yaptığı şu açıklamaları ile öğreniyoruz…

“Halk plajları ihalesinin de Ocak ayına kadar tamamlanacağı bilgisini veren Ersoy, “Özellikle Bodrum, Çeşme ve Antalya gibi Türkler için de çok popüler olan yerlerde belli sayılarda deneme amaçlı bu sene başlıyoruz.

Halk plajları ihalesi yapacağız. Bu plajlarda işletmesi değil, özellikle fiyat kontrolü ve denetimi bakanlığımız tarafından yapılacak. Yılbaşından sonra yaparız, çok da gecikmeyiz sezona yetişsin diye” ifadelerini kullandı.”

İlk etapta; Haydaaa!!! şimdi ne alakası var bunca çözüm beklediğimiz bir dizi sorunlar varken halk plajlarına mı kaldık diye düşünsek de biraz irdeleyince doğru bir eylem olabileceğini düşünmeye başladık.

Evet, biraz araştırınca Bodrum, Antalya ve Çeşmede ve diğer turizm destinasyonlarında onlarca kontrolsüz halk plajları olduğunu görüyorsunuz,

Kontrolsüz derken bunların büyük bir çoğunluğu ilgili belediyeleri tarafından düzenlenmiş ve denetleniyor olarak gözükmesine rağmen tamamen yönetimlerince gereksiz bir yük anlamında değerlendirildiği, şezlongu, şemsiyesi, sahil düzenlemesi ve Beach Club’ ların fahiş fiyat uygulamalarından kaçan halkımıza ve turistlere, ikinci sınıf insan muamelesi yaparcasına vizyonsuz, gayri sıhhi kumsallar olarak karşımıza çıktıkları gözlemlenmektedir…

Gerçek Turizmci kişiliği ile vizyonunu, kalite anlayışını, iyi bildiğimiz Mehmet Ersoy’un böyle bir konuyu gündeme getirirken, yukarıda bahse konu tüm bu olumsuz görüntü ve işletim kirliliğine bir sınırlama bir kalite getirmek üzere yola çıktığına inanıyoruz.

O nedenledir ki ihale ile olsa da olmasa da bu mekanlara talip olacak kişi ve kuruluşlarda bilgi, tecrübe ve mesleki geçmiş aranmasının öncelikli hedef olması gerektiğini düşünüyorum, bu nedenledir ki şartnamelerinin hazırlık sürecinin iyi yönetilmesi gerekeceği inancını taşıyorum.

Bu mekanların insanlık onuruna en yakışır şekilde düzenlenmesi ve buralarda başta tüm yabancı turistler olmak üzere tüm halkımızın iç içe faydalanabilecekleri, St. Tropez,

Côte d’Azur örneklerindeki gibi bize özel sahil şeritleri olarak, tek tip bir standart içerisinde sunulmasının sağlanması öncelikli hedef olmalıdır.

En önemlisi, buralara konuşlandırılacak yiyecek içecek ünitelerinin başta hijyen kurallarına harfi harfine uyulacağı mekanlar olarak kurgulanması, çalışacak personelin kıyafetinden bilgi ve tecrübesi ile ilgili gerekli standartların belirlenmiş olması ve fiyat düzenlemesinin servis edilecek emtianın kalitesi ve cinsi dikkate alınarak en ucuzun da en pahalının da ilan edilerek satılabileceği bir düzen getirilmesi kaçınılmaz olmalıdır.

Unutulmamalıdır ki buraları kiralayacak insanlara “kazanma! ama hizmetini de eksik etme!” mantığı ile hareket etmek eşyanın tabiatına aykırı olacaktır.

Vermeden almak Tanrıya mahsustur..

Zaten konunun çıkış mantığının da bu olduğuna inanıyorum..

Sevgilerimle,
Serdar KARCILIOĞLU
BOYD Başkanı
baskan@boydbodrum.org.tr

Yorum