SM İLE TANIŞIYORMUSUNUZ?

Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen sosyal medyanın ne kadar hızlı geliştiğini görebilmek için tarihçesini kronolojik olarak incelememiz gerekir.

ilkkez 2004 yılında Harvard University in USA öğrencilerine tanıtılarak Facebook ile başlayan bu furya, YouToube, Twitter, Flickr, Linkeddin, Pinterest, Foursquare, Instagram, Snapchat gibi kimi video, kimi resim, kimi siyasal, kimi sosyal, tartışma, tanışma ve paylaşım siteleri ile sayılarını kaçırdığımız daha onlarcası ile hayatımıza giriş yaptılar…

Yazılımları daha çok bu işlere kafası yatan gençler tarafından hazırlanan ve önceleri çıkış nedenleri, arkadaş bulma, resim video müzik paylaşma ile hayat sahnemizde yer alan bu mecralar tahminlerin üzerinde kısa sürede öylesine büyük takipçi sayılarına ulaştılar ki her birinin maddi piyasa değerleri milyon dolarlarla anılmaya ve el değiştirmeye başladılar.

Hal böyle olunca zaten koku alma kabiliyetleri yüksek reklamcılar ortama dahil olup yeni teknikler geliştirmekte ve müşterilerinin istifadelerine sunmakta gecikmediler.

Binlerle, milyonlarla takipçiler ile anılan Blooger’lar , Fenomenler türediler…

Şirketlerin reklam portföylerini dizayn etmeye başladılar.

Sosyal Medya üzerinden satışlara yönelik Profesyonel pazarlama teknikleri ve stratejileri gelişti…

Bazı Viral Reklamlar günlerce haber programlarına konu oldular, firmaların web sayfaları on binlerce “tık” aldı…

Kurumsallaşmış birçok firma sosyal medya araçlarını profesyonel olarak kullanarak hedef kitlelerine ulaşabildiler.

Şimdi, bu önemli teknolojinin turizm sektöründe yeterince ilgi görüp görmediğine ve hatta daha ileri giderek otel yönetimlerimizin bu mecraları doğru kullanıp kullanamadıklarına, bir göz atalım.

Üzülerek söylemeliyim ki sektörümüzün bu konuda bilinçli bir kullanım ve strateji geliştirdiğine hiç inanamıyorum…

Bundan kısa bir süre önce BOYD olarak sektördeki bu eksikliği görerek, öncelikle Otel üst düzey yöneticilerimize ve sektör temsilcilerine yönelik olmak üzere “SOSYAL MEDYA KONUŞMALARI” adı altında ve ülkemizin bilinen tanınmış sosyal medya uzmanlarının davet edildiği iki günlük bir seminer programı gerçekleştirdik.

Konunun uzmanları; Facebook / Google ADS Stratejileri, Marketing Automation, Chatbot, Mesajlaşma platformları, Başarılı Sosyal Medya Kampanyaları, Yeni Sosyal Medya Dili ve SM Psikolojisi ile Dijital Marketing Stratejileri konularında olağanüstü bilgiler verdiler.

**************

Bir öz eleştiri yapmalıyım ki!

Biliyor musunuz? Olağan üstü duyuru ve uyarılarımıza rağmen sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen GM arkadaşım izledi bu önemli programı…

Biz yönetim olarak bu ilgisizliği, GM arkadaşlarımızın, Sosyal medyayı iyi bildikleri için katılım ilgisiz kaldıkları izlenimini çıkarmıştık ama, o gün bugün bu mecralarda boy göstermeye çalışan birçok turizm tesisimizin bu öğretilerle alakasının dahi olmadığını hatta birçoğunun tesislerini sevimsiz hale düşürerek paylaşımlarını antipatik propagandaya döndürdüklerini gördük…

Hal böyle olunca, yönetici arkadaşımın büyük bir bölümünün sosyal medya sayfalarının ve sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılması gerektiğini, bu sürecin ne şekilde işlemesi gerektiğini, kriz anında nasıl bir yöntem izlenebileceğini ve imaj yönetimi ile ilgili bilgi ve deneyim sahibi olduklarına inanmıyorum.

******************

Turizmimiz ne yazık ki tarihinin en derin krizini yaşamakta ve son otuz yılın kazanımları ayakta kalma mücadelesi vermektedir.

Bugüne kadar özellikle deniz güneş kum ekseninde yabancı turist ağırlığı hedef alınarak yapılan büyük yatırımlar ne yazık ki çok ciddi bir kayıp ile karşı karşıya kaldıklarından kendilerini en azından ayakta tutabilecek dolulukları yakalayabilmek adına belirli sayıdaki yerli turistle kısıtlı bir mücadele vermek zorundadırlar ve görünen o ki bu durum uzunca bir süre daha devam edecektir.

Rekabetin vahşileştiği böylesine bir ortamda pazarlama tekniklerinin ve teknolojinin doğru kullanılması kaçınılmaz bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır.

İşte tam da bu noktada günümüzde iletişim anlamında güçlü bir yeri olan sosyal medya, önüne geçilemez bir pazarlama stratejisi olarak hayatımızı etkilemeye devam etmektedir.

Bu nedenle sosyal medya yönetiminin önemini fark etmiş her yöneticinin bu mecraları uzman kuruluşlardan profesyonel yardım alarak uygulamaya koymaları birinci hedefleri olmalıdır.

Tabii ortalıklarda boy gösteren her kişi ve kurumlara itibar edebilmek için önümüze koydukları pazarlama stratejilerinin doğru olup olmadıklarının tespiti için önce konuya bizlerin vakıf olması da ayrı bir olgudur.

Kısaca; Turizmin pazarlanmasında bir birim geleneksel model kullanılıyorsa iki birim Sosyal Medya modeli kullanılmalıdır.

Önümüzdeki süreçte bu formülü kabul etmekte zorlanan, uygulamakta geri düşenler yaya kalacaklardır.

Siz hangi pozisyondasınız?

Yoksa halen SM ile tanışmadınız mı?

Sevgilerimle,

Serdar Karcılıoğlu baskan@boydbodrum.org.tr

BOYD Başkanı

Yorum