Yeşilbağcılar'daki mezarlar da taşınıyor

24-12-2011 de eklendi ve 1927 kez görüntülendi.

Yatağan Termik Santrali'nin yakıt ihtiyacını karşılamak üzere yerleşim yerlerinin istimlak edilmesinin ardından, mezarlığın da taşınması kararlaştırıldı

Muğla'nın Yatağan ilçesinde termik santralin yakıt ihtiyacını karşılamak amacıyla yerleşim yerlerinin istimlakının ardından, Yeşilbağcılar beldesindeki mezarlığın da taşınması için çalışma başlatıldı.

Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Ertaf Cicili, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) Müessese Müdürlüğü tarafından, Yatağan Termik Santrali'nin yakıt ihtiyacını karşılamak için kamulaştırılan yerleşim yerindeki mezarlığın da taşınması yönünde karar alındığını kaydetti. Mezarların yeni mezarlığa naklinin, belediye ve TKİ tarafından oluşturulacak komisyonun denetiminde, yüklenici firma tarafından gerçekleştirileceğini belirten Cicili, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ''Mezarlığın naklinin finansmanı, TKİ Kurumu GELİ Müessese Müdürlüğü tarafından karşılanacak. Nakli yapılacak olan mezar sayısı 886 olup, çift katlı mezarlar çift katlı, tek katlı mezarlar da tek katlı mermer mezar olarak inşa edilecek. Mezarların nakli başlamadan önce aile mezarlığında mezarları bulunan vatandaşlarımız haberdar edilecek ve yeni aile mezarlığına taşınacak ve yeni mezarlığa taşınacak mezarların aile grupları şeklinde konuşlandırılması sağlanacak. Mezarların nakil işlemleri gruplar halinde yapılacağından, her aileden kaç mezarları olduğu bilgisi alınacak. Konu ile ilgili işlemler gerçekleştirilirken halkımız anonslar aracılığı ile bilgilendirilecek.'' Cicili, çalışmalar kapsamında mezarlık çevresi ve ara yollarda ağaçlandırma yapılacağını kaydetti.