ÇAĞDAŞ BODRUM'A EXTREME YARIŞ... RALLY HALİKARNASSOS BAŞLIYOR

17-04-2018 de eklendi ve 2161 kez görüntülendi.

Bodrum, 19-22 Nisan tarihleri arasında Rally Halikarnassos’a ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin dört biryanından 115 yarışçının katılacağı organizasyon, 2010 yılından beri uluslararası rally organizasyonları arasında yerini kanıtlamış olan Transanatolia Rally Raid’in ilk ayağı olarak gerçekleştiriliyor. Sezon Transanatolia Rally Raid ve Rally Antiphellos ile devam edecek. Yarışma Bodrum'da dört gün boyunca pek çok spor kulübünü ve yarışçıyı buluşturacak. Bu sene ikinci kez gerçekleştirilen organizasyonun bir ayağı da, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ anısına yapılacak. 

Rally Halikarnassos öncesi Mandalin Bar’da bir basın toplantısı düzenlendi. Yarış koordinatörleri ile sponsorların katıldığı toplantıda Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da hazır bulundu. Trans Anatolia yarış koordinasyonu sorumlularından Burak Büyükpınar, ikinci kez Bodrum’da olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “2018’de TransAnatolia Cup adında üç yarışmadan oluşan bir organizasyon gerçekleştiriliyor. Bunlardan ilki 19-22 Nisan’da Bodrum’da Rally Halikarnassos olarak gerçekleşecek. Bodrum Belediyesi’nin ev sahipliğine çok teşekkür ediyoruz. Çağdaş Holding’in ve Kule Rock City’nin bize verdiği destekler bize inanılmaz bir enerji verdi.” Diye konuştu.

Halikarnas Motor Kulübü Başkanı Faysal Şefkatlioğlu da “Geçen sene yapılan yarış çok güzeldi. Bodrum’da yıllardır Türkiye şampiyonaları yapıyoruz. Ama bu uluslararası bir organizasyon. Kulübüm, ben ve ekiplerimiz elimizden gelen desteği veriyoruz. İnşallah bundan sonra her yıl bu mevsimde bu yarışı tekrarlayacağız.” Dedi.

Rally Halikarnassos Koordinatörü Orhan Çelen, yarışların Bodrum turizmine bir canlılık kazandıracağını ifade ederek “4.5 ay sonra tekrar Bodrum’dayız. Burada olmaktan çok memnunuz. Bu yarışı bu sene nisan ayında yapmamızın bir sebebi var. Yarışmacılarımız Bodrum’un doğasını keyfini bir de ilkbaharda yaşasın istedik. Katılımcı sayımızda geçen seneye göre yüzde 50’lik bir artış var. 68 araçla, 115 yarışmacı start alacak. Dört gün boyunca 550 kilometrelik bir parkurda yarışacaklar. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde bize destek veren Bodrum Belediyesi, Halikarnas Motor Sporları Kulübü ve TR-Extreme kulübüne çok teşekkür etmek istiyorum. Umuyoruz bu yarış geleneksel hale gelir. Önümüzdeki senelerde çok daha fazla yarışmacıyla start alırız diye düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

Rally Halikarnassos sponsorlarından Çağdaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar da organizasyonun Bodrum turizmini çok daha uzun bir zamana yaymak için güzel bir fırsat olduğunu dile getirdi. Çağlar, “Bu sene de TR Extreme, Baja Anatolia, Halikarnas Motor Kulübü ve Bodrum Belediyesi ve bizlerin de desteğiyle bu yarışların ikincisini gerçekleştiriyoruz. Çok güzel bir organizasyon. Umarım her sene Bodrum’da bir ayağı mutlaka gerçekleşir. Bodrum’un mavisinden, beyazından sonra yeşilini de insanların görebileceği çok güzel, heyecan dolu bir organizasyon oluyor. Bu doğrultuda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Katılımcı sayısının artması da çok mutluluk verici. Herkese başarılar diliyorum.” Dedi.

Kule Rock City işletmecisi ve TR –Extreme yetkilisi Atilla Serttaş da dünyada Dakar’dan sonra en büyük orgnaizasyonlardan biri olarak kabul edilen Trans Anatolia yarışının üç ayaklı bir cup haline dönüştüğünü ve bunun bir ayağının da Bodrum’da yapıldığını belirterek şöyle konuştu:

“Biz geçen sene bunun son ayağını almıştık. Şimdi ilk ayağıyla başladık. Bundan sonra Kaş’ta bir Baja Anatolia yarışı olacak. Trans Anatolia, Dakar’dan sonra dünyadaki en iddialı yarışlardan biridir. Geçen seneye göre çok daha fazla bir katılım var. En güzel olan da Bodrum Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon, ilk başkan olduğu zamandan beri Bodrum’da extreme sporlara desteğini hiç eksik etmedi. Hiçbir organizasyonu yalnız bırakmadı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Gençlere sahip çıkmak böyle oluyor. Turizmi uzatmak böyle oluyor. Sezon harici dönemlerde, 4-5 yarış düzenleniyor Bodrum’da. Geçen sene sezon sonu yapmıştık. Bu sene sezon başı yapmanın bir takım zorlukları oldu. Yine de bunu yapabilmekten gurur duyuyoruz. En büyük teşekkürü de Sayın Başkanımıza yapıyorum.”

Serttaş, yarışın Kızılağaç parkurunun geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ’ın anısına yapılacağını da sözlerine ekledi.

BODRUM EKONOMİSİNE VE GENÇLERE BÜYÜK KATKI

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da şunları söyledi;

“Bodrum’un son yıllardaki gelişmesine baktığımızda, birçok ilçeye hatta ile örnek olacak bir gelişme sergiliyor. Hem spor camiasında, hem yatırımda, hem de turizmde görebilirsiniz bunu. Özellikle turizmi sporla buluşturmak bizim en büyük hayalimizdi. Bugün Bodrum’un bir çok spor kulübü süper ligde ismini yazdırmaya başladı. Geçen sene başlayan yarışın bu sene ilk ayağının Bodrum’da olması ve katılımcı sayısının yüzde 50 artış göstermesi çok sevindirici. Bu da Bodrum’la sporun ne kadar alakalı olduğunu, adrenalin seviyesi yüksek inşaların Bodrum’dan duyduğu heyecanı bir kez daha gösteriyor. Bizim en büyük hayalimiz 12 ay canlı yaşayan bir Bodrum. Bunu yavaş yavaş gerçekleştiriyoruz. 1 Ocak ile 1 Nisan arasında Bodrum’daki aktivitilerden ve artan turist sayısından dolayı esnafın cirosunu dörde katladığını görüyoruz. Biz her zaman sporun ve sporcunun yanında olmaktan son derece mutluyuz, onurluyuz. Bodrum ekonomisine sağladıkları katkıyı bir tarafa koyarsak, sağlıklı nesiller yetiştirmek için yaptığımız bu faaliyetler çok önemlidir. Rally Halikarnassos’u hayata geçiren ve destek veren sponsorlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Perdenin ön yüzünde olmak çok güzel. Ama birde arka yüzü var. Hiçbir şey kolay değil. Bu yarış buraya gelene kadar yapılan işler var. Hepsi bir emek. Bu emeğe ve Bodrum spor turizmine, ekonomisine katkı veren bu masanın etrafında buluşan herkese halkım ve esnafım adına teşekkür ediyorum.”  

İŞTE YARIŞMA PROGRAMI

Rally Halikarnassos, 19 Nisan Perşembe günü saat 16:30’da Bodrum Belediye Medyanı’ndaki  teknik kontrolün ardından seramonik start ile başlayıp, ortalama 544 km’lik parkur geçisinin ardından yine Bodrum Belediye Meydanı’nda sona erecek.

Bodrum merkezden hareketle 20 Nisan Cuma günü; Güvercinlik, Mumcular, Uyku Vadisi, Yalı Çiftlik, 21 Nisan Cumartesi günü; Datça’ya feribot ile hareketle Gökova çevresi ve 22 Nisan Pazar günü; farklı bir parkur üzerinden Yalıçiflik, Mumcular ve Güvercinlik etaplarını tamamlayarak 3 gün içerisinde ortalama  544 km. yol yaparak Bodrum merkezde son bulacak.

Profesyonel ve yarı profesyonel pilotların katılımına uygun olarak hazırlanmış parkurlarda mücadele edecek olan pilotlar, ralli ya da zamandan bağımsız raid kategorisine katılabilecekler.

Teknik ve güvenlik şartlarına uygun olan motorsiklet, ATV-SSV ve 4x4 araçlarla katılımcıların zorlu parkurları geçmek için yarışacağı organizasyon Yalı Çiftlik’te tek bir kamp alanına sahip olup, 3 gün boyunca Halikarnassos bölgesinin farklı noktalarını geçerek, gün sonunda aynı noktada finish görecek.

Transanatolia Rally Raid ekibinin, turizme değer katan organizasyon anlayışından doğan Rally Halikarnassos, Bodrum Belediyesi’nin desteği ve TR Extreme, Mitsubishi Motors, BF Goodrich, KTM, SPX, Çağdaş Global ve Kule Rock Bar’ın sponsorluğunda  gerçekleşecek.