Yeni Bir Eğitim Türü

Cumhurbaşkanlığı 2016 Kültür ve Sanat Ödülleri dağıtım töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yaptığı konuşmadaki “özeleştiriyi” çok önemli buluyorum. Şunu söyledi: “Türkiye geçtiğimiz 14 yılda, altyapıdan ekonomiye, dış politikadan sağlığa kadar pek çok alanda tarihi başarı hikâyeleriyle doludur. Sadece 2 alanda arzu ettiğimiz seviyeye ulaşamamış olmaktan dolayı üzgünüm. Bunlardan biri eğitim diğeri ise kültür-sanattır. Önümüzdeki dönem, bu iki alanı önceliklerimizin en başına çıkartmak mecburiyetinde olduğumuza inanıyorum.”
Çok doğru bir tespit değil mi? Erdoğan liderliğindeki Ak Parti hükümetleri, 14 yılda çok değişik işler yaptı. Bunu görmemek körcesine yol almaktır… Ülkenin geleceğini şekillendirecek olan eğitim alanındaki sıkıntının en bariz göstergesi 6 bakan değişikliğidir. Her gelen bakan bir önceki bakanın yaptıklarını beğenmeyip yeni uygulamalara girişti. Millî Eğitim gibi, geleceğimizi şekillendiren hayati değerde olduğu bir bakanlıkta, 6 bakan değişti ve kaç bakan daha değiştirecek belli değil. Peki neden?
Cumhurbaşkanı'nın  “Millî Eğitimdeki başarısızlığı” kabul etmesi, yeni bir şeyler yapılabileceği ümidi vermesi bakımından önemlidir.
Ben de bir fırsat bulsam, bizzat Sayın Cumhurbaşkanı'na “Bu alanda liderlik yapın” çağrısında bulunur ve eğitim seferberliği başlatmasını talep eder, hükümetin, eğitim -kültür açığını nasıl kapatması gerektiği konusunda bilgi birikimim ile katkıda bulunmak isterdim…
Bilindiği gibi 1900′lü yılların başlarında yarar sağlayan, eski moda yöntemlerle eğitim veren okullar var. Ancak günümüzün gereksinimleri aynı değil ve bizim 21. yüzyıla uyan bir şeylere ihtiyacımız var. Günümüz çocukları teknolojinin içine doğuyor ve genç insanlar oldukça gelişmiş bilgisayarlar kullanıyorlar. Ben şu kanaatteyim: Çok farklı ve zeki bir nesil yetişiyor. Çocuklarımızı gelecekteki iş hayatına hazırlamak için şu an ihtiyacımız olan şey yeni bir eğitim türü.
Sosyal bir proje çerçevesinde, Türkiye’nin PISA yarışmalarındaki başarısızlığıyla mücadele edebilmek için başlattığım, “Çocuklara matematiği nasıl sevdiririz?” projeme destek olunmasını arz ederdim. Eğitimde matematik öğretimine yeni bir bakış açısı getirmek için, Alzheimer (Demas hastalığı), iyi bir şoför olma ve çocukların matematiksel 4 işlemi oyun oynayıp, eğlenerek öğrenmelerini sağlayan bir ders aracı icat ettim. Bu aracın eğitim hayatımıza girmesi için desteklerini talep ederdim.
Meselenin eğitim, kültür, aile ve gençlik alanını bütüncül tarzda ele alıp, medyayı eğitim için yeniden tasarımlamak gerekiyor. Yani “millî seferberlik” niteliğinde olmasını zaruri görüyorum.
Millî seferberlikten söz edilecekse, asıl gerekli olan alan bunlardır. Türkiye'nin genç nüfusunu, yarınları inşa edecek nitelikte donatmak, bunu projelendirmek Ak Parti'ye düşmektedir.

Yorum