SENİN ÇOCUK HALA ÇOCUK MUYDU?

Nereden başlamalı bilemedim, yani aslında konunun neresini tutsanız elinizde kalıyor!
Elbette konu yine “çocuklar” ve onlar üzerinden oynanan oyunlar!

“Yeter artık” demenin ötesine geçmeye çalıştıkça hep daha fazla şaşkınlıklara maruz kalmak milletçe bizi yordu.

Cümlelerim yine duygusal yoğunlukla başı sonu olmadan kuruldu biliyorum ama yakın geçmişte gündemimizde “çocukların tecavüzcüleri ile evlendirilmesi” başlıklı konular gerçekten bizleri “yok artık” noktasına getirdi.

Gündemimiz epeyce meşgul oldu, çoğu zaman televizyonlardan uzak durmaya ve karşımıza çıkıp tasarının uygunluğunu savunanları görmemek için üstün bir çaba sarf ettim! Ama ne oldu? Gördüm hatta zorunda kaldım tabi ki, çünkü onlarla yaşıyorum, her yerdeler, kafamı nereye çevirsem illaki var bir savunanları. Bakınız her bireyin bir fikri, desteklediği bir görüşü, inanışı vardır ve hepimize düşen tüm bunlara saygı duymaktır öyle değil mi? Bana ters gelenler varsa bile saygı duyarım, duymalıyım, duymalısın da!  Sevgili Dostlar bir dönüp yanınızda oturan adama, ya da kendi doğurduğunuz çocuğa bir bakın, hangi biri seninle aynı görüşte veya hangi biri senin hayallerine ortak?  Hepimiz bir bireyiz ve saygının egemen olduğu bir ortamda özgürlüğün güzelliğini yaşamalıyız! Ama sen zaten zihni sapıklıkla dolu olan bir ülkede çocuklara kendince (“kim bilir niye?” sorusu ayrıca masaya yatırılabilir) özgürlük veremezsin! Yok, efendim 16 yaşında evlenmişmiş (imam tabii) sonra çocuk yapmışmış ve çocuğu nüfusa götürüp her şey ortaya çıkınca adamı (kocasını) tutuklamışmışlar, sonra “çocuklar” ah pardon çocuk ve annesi ortada kalmışmış! Buna sebep olanların aklı yansın, yok olsun gerçekten! Maalesef memleketimde “cahil” diye nitelendirdiğimiz ve zaten bunların hepsini normal karşılayan bir kesim var çünkü doğdukları dünya bu şekilde işliyor, onlardan sonrakiler de öyle gördükleri için çocuklarını yine aynı şekilde yetiştiriyorlar ve bu böyle devam ediyor. Empati yapmaya çalıştım, anlamak istedim ve yanlış bulduğum tarafta saf tutmaktansa “ bu durumu iyileştirmenin yöntemlerini arardım” dedim kendime, bunu bir tek ben düşünmüş olamam şu koca memlekette! Önlerini açmak yerine bunu durdurmanın yolunu bulmaya çalışmaz mıydınız? Bu işin farkındalığını, önemini anlatmaya çalışmaz mısınız? Aslında evlatlarının daha çocuk olduğunu ve bu yaşta anne olmak yerine hayatlarını okuyarak kazanmaları ve yetiştirmeleri gerektiğini göstermek istemez miydiniz? Yahu “adam sen çocuklarına ne yapıyorsun” demek istemez miydiniz? Ya da en güzeli dini nikâhı kıyan hocaları bulup sorgula, onları at içeri olmaz mı? 

Unutma bu ülkede hala şiddet var, hala kadınlar sokakta vuruluyor, cayır cayır yakılıyor, bıçaklanıyor ve daha neler neler… Şimdi zihni zaten ufacık olan bir aile kendi kızını isteyerek ve bilerek küçük yaşta evlendiriyor, bu kız karşı çıkacak bile olsa korkusundan sizce “beni zorla evlendiriyorlar” diyebilir mi? Bence çoğu için asla! İşte bunun gibi pek çok örnek var, sen hapse girmiş adamları çıkarmakla uğraşacağına dışarda yolunu açtığın daha yüzlerce yaşanacak örneklere engel olmalısın önce! Mesela bir örneği izlerken kızgınlık, acıma, şaşkınlık duygularımın hepsi birbirine karıştı, hemen anlatayım;  tam tasarı oldu olacak konuşmaları gündemdeyken, bir yandan her yerde itiraz sesleri yükselmekteyken (haklı olarak) sonra bir televizyon kanalında (ismi hiç lazım değil) bir kız çocuğu çıkmış ve diyor ki “benim kocamı (imam nikâhlı) tecavüzcülerle aynı kefeye koyamazsınız, benim yaşım küçük diye aldılar onu, bu yasa çıkınca çok mutlu olduk kavuşacağız diye, Allah onlardan razı olsun” diye devam eden bir cümle kurdu (ama eksik ama fazla). Şimdi bunu söyleyen küçük bir kız, bana göre tam bir çocuk ve 2 tane de kendi çocuğu var.  Bir defa bazı insanların kendilerini haklı çıkarmak için çocuğu milyonların önüne çıkarıp arkasına sığındıkları ve duygusal bir yolla empati kazanmak istedikleri için sınırsızca kızdım, sonra aklı ancak o kadarına yeten o çocuğa üzüldüm ve daha sonra yine aynı kafayla yetişeceğini düşündüğüm çocuklarına acıdım! Şimdi ey güzel insanlar (hani bunu doğru bulanlar) bir düşün, hangi kafada bir millet büyüyeceğini bir düşün olur mu? Bundan 20 sene sonra hatta 10 sene sonra nasıl bir toplum beklentin var bir düşün olur mu? Tamam biranda yasa çekildi, askıya alındı bir şeyler oldu ( o kısmı pek anlamadım ) ama asıl korkunç olan bunu düşünmüş ve haklı bulmuş olanlarla bir arada oluşumuzdur. Daha “çocuk” kimdir? Bilmeyen, sonra “kaç yaş arasında çocuk sayılsa” ve “kaç yaş sonrasında kendi rızasıyla yasalara yazsak” diye düşünen bir toplumuz hala… Ülkende yaşanan acı ve akıl almaz vakaları da mı görmez bir insan? Dilim varmıyor bile örnek vermeye inanın!

Özetle anladığınız üzere bu çalışmanın, yasanın, tasarının işte adı her neyse hiçbir haklı yanı yok bende! Sizde de olmasın! Özgürlükse, medeniyetse, hür iradeyse filan ben yokum!

Kışa bürünen şehrimden selamlar…

Yorum