AYN

“Bana Ayn deseniz yeter” diyordu cümlelerinin birinde ve ben de “Selamlar Ayn” diye başladım kendi cümlelerime.

Sevgili Dostlar yine her zaman olduğu gibi başı sonu olmadan girdim bir yerlerden konuya, en başa alayım dilerseniz.

Çok kıymet verdiğim bir büyüğüme arkadaşlarımla doğum günü hediyesi düşünürken aralarından biri “şu siteye bir bak bakalım” dedi, siteye girdim ve bir süre ayrılamadım, inanın okudukça okuyası geliyor insanın. Yazı dili muhteşem, adeta Ayn karşınızda oturuyor ve 40 yıllık arkadaşınız gibi pat pat anlatıyor. Arada kafanıza taş fırlatıyor, iğne batırıyor ama kendisine de eleştiri yapmayı ihmal etmiyor. Ayn seçtiği bu hayatı öyle bir anlatıyor ki, tası tarağı toplayıp bilmediğiniz bir yerlere gidip “insan” olasınız geliyor, evet doğru duydunuz “insan”! Şöyle bir etrafınıza baksanıza; neyin paylaşılamadığına anlam veremiyorsunuz, “insan” diye geçinenlerin nasıl kan döktüğüne şahit oluyorsunuz, sokak ortasında tekmeler sallandığını görüyorsunuz, otobüste nasıl ayakta zor duran bir amcaya yer vermemek için direnildiğine tanıklık ediyorsunuz, küçücük bir çocuğa bakıp düşlediği pis hayalleri ve bunu gerçekleştirebilen canilerle yaşıyorsunuz, sırf bir sebepten farklı oldukları için kavga edip birbirini öldürenlere hayret ediyorsunuz (farklı takım, farklı mezhep, farklı din ve daha pek çoğu)vs.  Ne bileyim işte, çok fazla örnek var ve örnekler çoğaldıkça kalbim sıkışıyor… Ve bunların hepsini yapanlara “insan” deniliyormuş. Neyse ben saydıkça yine sinirlenip başka başka konulara girip sapmalar yaşamadan hemen geri döneyim konuma; Ayn gerçekten bizim anlamını doğru bildiğimiz insanların yaşadığı bir yerde şuan. Mesela yaşadığı köy maddi ihtiyaçlar içinde ve senin, benim gibi öyle güzel güzel giyinip akşama nereye aksak planı da yapmıyorlar, yapamıyorlar. Oradakiler sadece karnını doyurmanın derdinde, bunu yaparken yüzlerindeki gülümseme ise paha biçilmez. Sanki ordaymış gibi anlatıyorum değil mi? Ama işte Ayn öyle güzel yaşatıyor ki cümlelerinde ve deklanşörüne basıp yakaladığı anlarla, bir anda onun dünyasında oluveriyorsunuz!

Artık sanırım anladınız ne olduğunu, evet bir bağış kanalı. Hediye noktasında tıkanmıştık ya, işte bu sitede belirlenen tutarlarda bağış yapıyorsunuz ( ki inanın sizin günlük giderinizden bile daha azdır) karşılığında ise hediye gidecek kişinin isminin yazılı olduğu bir pasta yaptırılıyor ve beraberinde kurabiye, meşrubat ile çocuklara armağan ediliyor. Onlarda senin pastanı bir güzel üfleyip minicik kalplerinden gelen güzel dileklerde bulunuyorlar ve o anların hepsi is Ayn tarafından ölümsüzleştiriliyor. Fotoğraflar itinayla size yollanıyor, işte bu noktada sende kalbinde müthiş bir gururla hediye edeceğin kişiye istediğin şekillerde armağan ediyorsun. Mesela biz kanvasa bastırıp güzel bir kutunun içerisine itinayla yerleştirip, içimizden dökülenleri de bir karta yazıp ekleyerek kendisine armağan ettik… 

Ne olur yanlış anlamayın, bu bir reklam değil veya size “illa da gidin bir bağış yapın” demek hiç değil! Beni ilgilendirmez, burada asıl değinmek istediğim konu “bir umut var” , yani insanlık ödülü almaya aday bir ışık var… Aramızdan birisi oturduğu yerde sadece sosyal medyadan anlamlı mesajlar paylaşıp tepkiler göstermek yerine harekete geçiyor ve bir türlü düzenini terk edemeyenlerden olmayı tercih etmeyip, İstanbul Ada`daki evini, kedisini bırakıp ( tabi bunlar dışında daha pek çok yaşanmışlığı ve alışkanlığı bırakıp) hiç bilmediği bir ülkeye, bir köye yerleşiyor ve “ insanlık adına bir işe yaramanın” zirvesine çıkıyor. Abartıyorum gibi gelebilir, ama bunu artık kavgaların, çirkinliklerin, haksızlıkların tam ortasında biri olarak yazıyorum, bu olumsuzluklar çoğaldıkça umudunu yitiriyorsun ve mutsuzlaşıyorsun, her şey bir anda anlamını yitiriveriyor ama sonra bir bakıyorsun ki birileri güzel bir iz bırakıyor ve inanıyorsun ki sen de yapabilirsin! Yaparız değil mi?
Huzurunuzda ben bir kez daha teşekkür etmek istiyorum Ayn`a, çocukların masumiyetini hiçe sayanlara inat dünyanın bir köşesinden sihirli çubuğunla onlara dokunup, yüzlerine birer gülümseme hediye ettiğin için sonsuz teşekkürler “insan”!

Sevgili Dostlar kendi adıma bir dilekte bulunmak istiyorum; “bir gün bu köşede sizlere söylenmeyi bırakıp, belki bir yerlerde nefes olup, fark yaratmak umuduyla” diyorum ve merak edip Ayn`nın dünyasını ziyaret etmek isterseniz üstün zekâlı cihazından “aynebilim Aşevi” diye arat bulacaksın.


Güneş`in yerini bulutların aldığı şehirden sevgiler,

Yorum