İNANDIĞINIZ İDDİA DUANIZDIR...

İnandığım değişmez değerlerden kaynaklanan en küçük iddialardan bile vazgeçmeyin. Başkalarının "modası geçti" dediklerine özellikle dikkat edin. Bu gibi söylemlerin, değerlerime olan özgüvenimin sınandığı hain bir hile olduğunu düşünürüm...


Hakikat şu ki, sizi dikkate değer kılan, değerler sisteminiz sayesinde donandığınız iddialardır. İddialarından vazgeçen, geleneğinden ve geleceğinden vazgeçmiş demektir. İddialarından vazgeçen davasından ve duasından vazgeçmiş demektir. Bunlardan vazgeçeni kim, niçin dikkate alsın?  Kim, niçin adam yerine koysun?  Bu tipler "sayın" olur, fakat asla "saygın" olamazlar.  Bu, hem düşmanlarının hem dostlarının gözünde böyledir.


Şimdi ve burada  ile sınırlı olan bir modelin modasına ne kadar ömür biçerler acaba? Onlar gidene ağam, gelene paşam diyecek kadar bile hafızalı değiller. Bu, gideni yok sayıp gelene secde ettiklerinden belli. Böyleleri secde ettiklerinin modası geçince ona da aynı muameleyi reva görecekler demektir. Şu halde, onları ben niçin dikkate alayım?

Bazılarının  kurguladığı simülasyon cihazında seyrettikleriyle sermest olanların hayat ve hakikat hakkında söyleyecekleri ciddi bir şey de yoktur. Uçarlar ve uçururlar. İnsanlar mayışmıştır, uykudadır. Ancak bu simülasyon cihazının sanal dünyasından kurtulduklarında uyanırlar. Fakat bu da pek bir işe yaramaz. Çoğu bu uyanışın ardından gerçeğe dönme ve kabullenme erdemini gösterecek yerlerini yok ettikleri için, hayali hakikate tercih ederler.


İddianızdan vazgeçerseniz, "ben-biz" diye başlayan hangi cümleyi kurabilirsiniz? Oysa, İnsanlık "ben" diye başlar, biz olur

Yorum