DAHA KAÇ 'SEZON' İDARE EDERİZ?

Turizmi çeşitlendirmek lazım... Sezon biter bitmez, aynı temenni ve beklentileri dillendirmeye başladık. Her sene olduğu gibi!

Turizmi çeşitlendirmek, sezonu iki aydan 6 aya, akabinde 8 aya ve 12 aya çıkarmak herkesin beklentisi. Olması gereken de bu elbette. Peki bunu başarabilmek için neler yapıyoruz? Konuşmanın ötesinde ne gibi önlemler alıyoruz? Tartışılması gereken nokta bu... 

Alternatif turizm kavramı herkesin dilinde... Neye alternatif? Deniz, kum ve güneş turizmine... Bunun içinde kongre, spor, sağlık turizmi var. Kültür turizmi, agro turizm var... Alternatifleri bildiğimize göre, biraz da bunun için 'potansiyelimize' bakalım. Bodrum'da kongre turizmi yapılır mı? Bana göre yapılır... Tartışma konusu olduğunda ilk öne sürülen argüman, 'Altyapı yok' oluyor. Tamam, Bodrum'un bir kongre merkezi yok... Bu konuda oluşturulmuş projeleri, en son yerel seçimlerde kağıt üzerinde gördük. Vaatler arasında yer alıyordu. Aradan geçen zamanda atılan bir adıma tanıklık edemedik, ama olsun. Niyet güzel... Elbette bir gün olacak diye umut ediyoruz. Lakin, kongre turizmi yapabilmek için var olan imkanları da kullanabiliriz. Bodrum'da pek çok beş yıldızlı otel var. Bunlar kullanılabilir mi? Elbette... Örneğin, 20 Ekim 2016 tarihi itibariyle bir Turizm Kongresi'ne ev sahipliği yapacağız, en güzel kanıtı değil mi?.. 

Spor turizmi... İşte bu biraz daha çetrefilli bir konu... Takımlar için kamp yapabilecekleri oteller var ancak saha konusunda sıkıntılıyız. Golf konusu en sevdiğimiz tartışma konusu Bodrum'da... Şahsi görüşüm, golf turizminin Bodrum'a çok fazla getirisi olmayacağı yönünde... Yer var mı, var!.. Potansiyel var mı, var!.. Üstelik Bodrum'da golf yatırımı yapmaya hazırlanan büyük firmaların haberlerini de alıyoruz. Ama bana göre arazileri agro-turizm için değerlendirsek çok daha orijinal oluruz, ne dersiniz?

Geldik tarım ve turizm bileşimine... Agro-turizm son yılların trendi. Keşke önceki yılların da trendi olsaydı da doğayı bu hale getirmeseydik... Yine de zararından neresinden dönsek kardır deyip kolları sıvamak gerek bana göre... Bodrum, agro-turizmi başarabilecek belki de tek turizm bölgesi... Kırsalı verimli, ovaları bereketli... Denizi, kumu ve güneşi de olduğuna göre bize bir tek helva yapmak düşer!.. Yarımadanın geleceğini ve hatta Türkiye'nin geleceğini kurtaracak bir alternatif turizm projesidir agro-turizm. Sırası gelmişken Bodrum Karaova Derneği'ni hayata geçirenleri bir kez daha yürekten kutlamak istiyorum. Bodrum için yapılabilecek en hayırlı işi yaptıkları için... Umarım bu projeye ağırlık verilir, destek çıkılır ve yatırım yapılır. Üreticiyi yaşatmanın, üretimden gelen gücü turizmde değerlendirmenin tek yolu bu... Batı bunu keşfedeli çok oldu. Biz henüz emekleme dönemine bile giremedik ama ben umutluyum. Bodrum'un kendi doğasını, kültürünü ve varlığını koruma refleksine güveniyorum. 

İşte bu konular, 20 Ekim 2016 tarihinde Vogue Otel'de başlayacak Turizm Kongresi'nde tartışılacak, masaya yatırılacak... Sektörün profesyonelleri ve karar alıcılar orada olacak. Beklentim bu söylemlerin dile getirilip o masada bırakılmaması, bunun için bir şeyler yapılması yönünde. İşte bu da birilerinin elini taşın altına koymasını gerektiriyor. 

Bunlar arasında yerel dinamiklere büyük iş düşüyor. Esnafına, turizmcisine, yöneticisine kadar... Bodrum'un iki aya sıkışan turizmini yeniden eski görkemli günlerine döndürmek istiyorsak üzerimize düşen fedakarlıkları yerine getirmemiz şart... Kendimizi yenilememiz ve fikirlere açık olmamız gerekiyor. Azıcık aşım, ağrısız başım dönemi bizi birkaç yıl daha idare eder, lakin sonrası hiç iç açıcı görünmüyor! Sizce de öyle değil mi?

Yorum