BODRUM'UN TRAFİĞİNE MUCİZE ÇÖZÜM

 

Bodrum'a akın oldu akın!

Millet Ramazan Bayramı'nın gelmesini bekliyormuş meğer... O neydi öyle, yaz ortasında biz bize!.. Özlemişiz kalabalığı. Trafik için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil ama o da işin cilvesi olsun artık.

Sadece Bodrum mu? Muğla'mızın tüm tatil cennetleri hınca hınç insan doldu, ne güzel!.. Turizm için çizilen kara tablolar, bir anda duman oldu uçtu... Yerli turist, esnafın yüzünü güldürdü. Yabancı turistler, dış politikadan Türkiye vizesini aldı! Pek yakında özellikle Güney Ege sahillerinde özlenen manzaraları göreceğiz diye tahmin ediyorum.

 

Bu arada bayram nedeniyle Bodrumluların da yaşadığı bir takım mağduriyetler olmadı değil... Örneğin sularımız kesildi! Büyükşehir her ne kadar önceden uyarmış olsa da, iş ciddiye binince pek tatsız oluyor doğrusu... Susuz bayram!.. Hiç hoş olmadı ama atlattık gibi... Az önce de dediğim gibi trafik çilesi İstanbul'u mumla arattı. (Bu arada İstanbullu da boş sokaklarda ikinci bayramını yaptı) Biz ise 160 bin nüfuslu Bodrum'da, 1.5 milyon insanı ağırlamanın dayanılmaz sancısını yaşadık her gün... Bu çile bayram tatilinin sonuna dek devam edecek, sonrası da pek parlak görünmüyor hani... Giden olduğu gibi, tatile gelmeyi bekleyenler de var unutmamak lazım. Velhasıl, yaz sezonu bitene kadar yollarda sinir harbi yapmaya hazırlıklı olalım.

Peki, bu trafik çilesi hiç bitmeyecek mi?

Bodrum'un yolları malum... Sıradan bir kentte olduğu gibi düzenleme yapmak mümkün değil. Kazmayı vurduğunuz yerden tarih çıkıyor... Yolları genişletme seçeneğimizi bir kenara bıraktık...

Trafiği içinden çıkılmaz yapan etkenlerden biri de yol kenarlarına park edilen dizi dizi araçlar... Büyük aksamaya yol açsa da yine aynı sebeplerden dolayı çözüm bulunamayacak gibi görünüyor. Otopark yapacak yerimiz yok çünkü!

Malum, otogar şehrin tam göbeğinde... Hangi kentin merkezinde otogar kalmış ki? Bizdeki en büyük sorunlardan biri de bu. Aynı cadde üzerinde hem minibüsler, hem taksiler hem de şehirlerarası otobüsler cirit atarken trafik keşmekeşi olmayacak da ne olacak?

Bütün bunlara ilaveten bir de anlamsız yerlere konuşlandırılan trafik ışıkları, yaya geçitleri ve kavşaklar yok mu? 160 bin nüfuslu kentte 1.5 milyon insanı yine iyi ağırlıyoruz neme lazım!

 

İşte tüm bu içinden çıkılamaz gibi görünen sorunları, Bodrum'da yaşayan mimar Adem Güner eline almış, yarımadanın trafik sorununu son derece zekice hazırlanmış bir projeyle çözüme kavuşturmuş... Adem Güner'in tam dört yıl boyunca üzerinde uğraştığı projeyle ilgili sunum, Bodrum Ticaret Odası'nda yapıldı. Bu proje uygulandığı taktirde, aracınızla Torba kavşağından Turgutreis'e kadar hiçbir ışığa yakalanmadan gidebileceksiniz. Mevcut durumun 1/4'ü kadar zaman ve yakıt harcayarak üstelik! Mucize gibi bir şey!

Yerel belediyelerin bir an önce bu projeyi uygulamak için harekete geçmesi gerekiyor. Soruna bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşıp, Bodrum Yarımadası'nın yaz-kış nüfusunu tahlil ederek akılcı bir çözüm bulan Adem Güner'i kutluyorum. Projenin ayrıntılarını önümüzdeki günlerde bizzat Güner'den dinleyerek sizinle paylaşacağım. Bu süreçte umarız sorumluluğu olan makamlar, projeye dikkatini verip altyapısını hazırlamaya başlar...

Çünkü Bodrum'un trafik sorununu çözmek demek, daha iyi turizm ve daha iyi kentleşme demektir... Marka kentimize yakışanı da budur.

 

 

Sağlıcakla kalın.  

Yorum