UMUDUMUZ YÜREĞİMİZDE

Her yeni bir gündoğumu yeni bir ümitle güne başlama, yarınlara ümitle bakma, yeni bir umut dönemidir… Neyin umudu demeyin! Çünkü umutsuz yaşanmaz. Umut nuru içimizden hiç eksik olmamalı ki hepimiz onunla birlikte vefayı, barışı ve sevgiyi yaşatabilelim.
Var olmamızın sebebidir umut. Umudumuz var ise varız… Umudun olmadığı yerde, zaten insan da yoktur. Umut, karanlık bir tünelin önünde parlayan nurdur. Onu içimizde hisseder ve onun yüreğimizde, beynimizin derin bir köşesinden parlamasını bekleriz.
Umut, insanın içini ısıtan, yaşama isteği veren bir nur kaynağıdır, ömrümüzden önce asla ve asla tükenmemesi gereken duygudur.
Umut, sevgi, mutluluk ve yaşama sevinci gibi, vazgeçemeyeceğimiz en temel duygularımızdan biridir. Ve de umut, başarmanın enerjisidir, nihayetinde başarmaktır.
Ülke olarak ümidimizi kaybetmememiz gereken bir dönemden geçmekteyiz: Ülkemizin her bir tarafını sis bulutları kaplamış… İnsanlarda sorumsuzluk, aymazlık, nemelazımcılık alabildiğince yaygınlaşmış… Korku dağları sarmış! Yurdum insanları hızla ayrıştırılmaya çalışılıyor… Cumhuriyet kazanımları yozlaşmaya uğratılıp onları bir bir kaybetmekteyiz… Her şeye rağmen, bütün olumsuzluklara rağmen,  başarma ve birlik ve beraberlik umudunu yitirilmemeliyiz.
Umut, Ferhat’a dağları deldirtti. Umut içimizdeki enerji çekirdeği, en önemli güçtür. Umut, içimizdeki potansiyelin bize göz kırpmasıdır. Umut, kazmayı kayaya vurduğumuzda bir parça koparma arzusudur.  Umut imkânları, gizli hazineleri görebilme yeteneğidir. Umut, gerçekleşmesini arzuladığımız bir şeyin olacağına değin içimizde hissettiğimiz güçlü bir duygudur.
Mevlana ne diyor? “Üzülme, bir yanda korkun, bir yanda amacın varsa iki kanatlı olursun…” Çünkü umudu hiçbir olumsuzluk yok edemez…
Gücümüz nereden mi gelir, umudumuzdan gelir. Kendimize,  geleceğimize ve ülkemize dair umudumuzu sürdüreceğiz. Zira umut, var olmaktır. Umudun olmadığı yerde insan da olmaz.
Gücümüz umudumuzdan gelir. Umut olmadan, umut edilen ele geçirilemez. Hiç bir şey aydınlık ve çağdaş bir Türkiye ‘ye duyduğumuz umudu yok edemeyecektir. Tüm olumsuzluklarla, kötülüklerle savaşacak tek güç umuttur. Umudumuz, var olan bütün güçlükler karşısındaki en büyük var olacağız gücüdür.
Hiç unutmayalım, umudumuz olduğu sürece var olacağız. Var oldukça değişeceğiz ve de gelişeceğiz…

Yorum