Tu-Haf-Art: Tuhaf Bir Tuhafiye

Nurhayat Arıkan, 32 yıl dur durak bilmeden çalışmış başarılı bir iş kadını.

Ajandasının bir sayfasında küçük bir balıkçısı kasabasında yaşamak varmış ama malumunuz işler-güçler ve sorumluluklar yüzünden hep ötelemiş durmuş.
Hayalini kurduğu ‘hayat formatını’ daha fazla geciktirmeme kararını alır almaz da rotasını Bodrum’a çevirmiş.

Mevcut düzenini ışık hızıyla yeniden kurgulamış ve ver elini Bodrum diyeli bir buçuk yıl olmuş.

Kendine, sevdiklerine ve yıllardır gerçekleştirmek istediği hobilerine daha fazla zaman ayırabildiği için dingin geçen bir buçuk yıl...

Aslına bakarsanız ‘yalın dinginlik’ çalışmaya ve üretmeye alışmış biri için bir süre sonra oldukça monoton hale gelebiliyor. Sanırım en ideal formül, hayatınıza bir tutam hobi ve bir tutam da iş katmak.

Hele bir tutam da sosyal sorumluluk ekleyebilirseniz, her anlamda huzur dolu bir hayat yaşamanız için gereken altyapı hazır demektir.

Nurhayat hanım bu formülü benimseyen ve hayata geçirebilenlerden.

En büyük hobisi el sanatlarıyla uğraşmak.

Bodrum’da yenilik ve çeşitlilik bakımından çektiği malzeme sıkıntısından kurtulmak için Konacık’ta kendi dükkanını açmış.

Dükkan aslında satış odaklı değil.

Esas amaç: Her ne yapılacak ise, ister halı, ister sepet, ister lamba, gerçek ustasından öğrenip sonrasında öğretmek. ‘Bütün kadınlar kendi ayaklarının üzerinde durabilsin, kendi paralarını kazanabilsin ve kimseye muhtaç olmasın istiyorum’ diyen Arıkan, dükkanı aynı zamanda atölye gibi kullanıyor, kullandırıyor.

Bir şeyler öğrenip, öğrendiklerini kazanca çevirmeyi hedefleyen ihtiyaç sahibi kadınlara dükkanın ve atölyesinin kapısı, herhangi bir ücret beklentisi olmaksızın her zaman açık. Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okuyanlara da, “Gelin birlikte güzel şeyler yapalım” çağrısı yapıyor ve hatta, “Birlikte yaptığımız güzel şeyleri dükkanda satışa çıkaralım ve böylece bütçenize katkı sağlayın” diye de ekliyor.

Zevkle tasarlanmış çok pozitif bir dükkan.

Nurhayat hanımın yaptığı işleri görmenizi şiddetle öneririm. Sürprizler ve güzelliklerle dolu olan bu sıcacık dükkanda çok güzel zaman geçireceğinizden eminim.

Adres: Tuhaf Art- Kubilay sokak No: 11 Konacık.

Yorum