ALİ CENGİZ OYUNLARINI BİLİR MİSİN?

Geçmişi çok eskidir bu oyunun, hile ve dalavere ile kazanmayı hedefleyendir, şu günlerde çok da yabancı olmadığımız tanımlamalar değil mi? Biraz daha detaya girecek olursak Ali Cengiz oyunu hile ile iş yapanların yalanları ve akla hayale gelmeyecek planları için hareket edendir ve bir halk hikâyesidir. Serüven bir sihirbazın bulunduğu dönemde işini ilerletmesi ve işi eğlendirmek, insanları hayrete düşürmek iken bir zaman sonra bu becerisini kötü emellerine alet eder ve daha fazlası için çok daha kötü bir insan haline gelmeye başlar, insanları kandırarak ve zarar vererek daha fazlasına ulaşmaya çalışır. Farklı kılıklara bürünerek ve insanları kandırarak yapar bunu, gel zaman git zaman dönemin Padişahı bu kötülüğü duyunca hemen haber salar, her kim bu sihirbazı alt ederse kızını ona vereceğini bildirir. İşte tam bu zamanda fakir ama akıllı bir genç sihirbaza sığınarak ve aptalı oynayarak ondan ne var ne yok öğrenir. Eninde sonunda sınav günü gelir ve sihirbaz kendinden o kadar emindir ki, meydana padişahın huzuruna çıkar, kimse onu alt edemeyecektir, ama öbür taraftan kendisinden her detayı öğrenip çalışmış olan genç de meydandadır, türlü türlü kılıklara girerek hünerlerini sergileyip birbirlerini alt etmeye çalışırlar, ama ikisi de pes etmez ve derken genç birden bire tavuk yemi olup yere savrulur, sihirbaz hemen atağa geçip tavuk olup yemleri yiyecekken genç adam ani bir hamleyle tilki olup tavuğu boğar ve Padişahın huzurunda bu sihirbazı kandırarak alt eder, bu gencin ismi de Ali Cengiz`miş, işte oyunun ismi bu hikâyeden alıntıdır. Kim bilir başka hangi versiyonları vardır, bu bendeki ancak hepsinin ana fikri aynı! Kurnazlık, hile ve düzenbaz olma hali!

Şimdi neden durduk yere bunu anlattım ki? Çünkü önümüzdeki günlerde bizi tam olarak bekleyen bu oyunlardır, gündemimiz bunlarla dolup taşacak.

Türkiye bu hafta yepyeni bir haftaya uyandı aslında, uzun seneler sonra sanki gerçeğe uyandı ve seçim sonrası bir değişim yaşadı, gereken bir değişimdi bu, ihtiyacımız olan bir değişimdi! Şuan siyaset yapmak değil niyetim, o ya da bu parti de değil mesele, mesele değişimin gerekliliği idi ve tam olarak bu oldu! Büyük şehirler ellerinden gitti, en güvendikleri bölgeler fark attı, bu sadece bir başlangıçtı, isteğimiz arzumuz bir başka duruştu, yeni bir kandı ve o seçilenle nasıl bir yolculuk olacağına tanıklık etmekti. Ben, biz, siz bu yolculuğa çoktan hazırdık zira yürümekte olduğumuz yol yeterince taş, çakıl, bataklık doluydu ve biz bunları aşmışsak bundan sonrasında da ayakta durabilirdik kanımca, işte böyle bir yolda ilerleyen bir millete çok iyi geldi 1 Nisan sabahı, umut vaat eden bir sabah oldu!

Sonra ne mi oldu? Çok şey oldu ve olmaya devam edecek, daha iki günde okuduklarımız bize yeterince sinyal vermişti ama olsun güzel bir şey oldu 31 Mart tarihinde, milletçe bir değişime imza attık biz hep beraber! Şimdi bu millet bence her türlü göğüsler oynanacak türlü türlü Ali Cengiz oyunlarını, görür ve anlar kanımca… Bu değişimle yolumuz yine çok kolay değil çünkü bu sefer o sihirbaz alt edildi sanırım, görünen o gibi geldi bana! Ve bu sihirbaz oyunu kurmaya başladı bile, tüm yasal haklarınca açacağı dava ile türlü türlü kılıklara girmek isteyeceklerdir, kendi yarattıkları erken sevinçlerinin kursaklarında takılı kalmasının faturasını bir yerlerden çıkarmak isteyeceklerdir, hırçın olacaklardır belki de, bilmiyorum belki hiç seslerini çıkarmadan karşı tarafı gönülden kutlayıp kenara çekileceklerdir ( hımm buna bir an inanmak istedim ama yazarken güldüm)

Ben siyasi bir tarafa körü körüne bağlanmam, siyaset yapmayı da tercih etmem (yukarda ne yaptım bilinmez) ama kısaca derdim şu ki; bizim mecbur bırakıldığımız düzen karşısına çıkmış olan bir duruş var, o her kim ise, hangi dindense, hangi mezheptense benim kabulüm o çünkü bir insan! Ve ben o insanı gönülden tebrik ediyorum… Kanında siyaset olanın karşısındaki yanılttığına çok kez en inandıklarımızla sınanarak tanık olduk ve dilerim ki yıllar sonra gelen bu değişimle yanıltılmayız ve bize her türlü güzelliğiyle gelmiş olsun…

Şehrimden Sevgiler

Yorum