FAZLA ISI

Fazla Isı İç Organlara ve Beyne Zarar
Biliyorsunuz, bir insanın vücut ısısı 36,5 derecedir. Eğer vücut ısısı 38 ve ya 39’a çıkmışsa hemen telaşa kapılır doktora koşarız. İllâ da vücut ısısını normale düşürmeye çalışırız. Çocuklarda vücut ısısı 41 dereceye çıkmışsa panikleriz, “Çocuk havale geçiriyor” deriz. Vücut bu ve bunun üzerinde ısınmış ise, maazallah vücudun su kaybından dolayı, iç organları, beyni zarar görür.
Kuşlar yavru çıkarmak için, yumurtalarının üzerinde oturup belli bir süre aynı ısıda tuttuklarında yavru çıkarırlar. Yumurtalara zarar gelmemesi için, uyguladıkları ısıyı gerektiği şekilde tutmaya gayret ederler. Örneğin tavuklar, yumurtalarının üzerinde 21 gün oturur. Kuluçkaya yatan “gulk” tavuk, civciv çıkaracağı yumurtalarının üzerinde 21 gün oturup, aynı ısıda tuttuğu için, yumurtalarından civciv çıkarırlar. Benzer şekilde iklim şartlarına göre, evcil ve yabani hayvanlarda yaz sıcaklarından iç organları zarar görmesin diye üzerlerindeki tüyleri atar ve serinlemeye çalışırlar. Evcil hayvanı olan, kedi köpek besleyenler gözlemlemişlerdir: Bu hayvanlar yazın fazla tüylerini atarlar. Örneğin koyunlar yünlerini,  keçilerde yazın ve tiftiklerini atıp kurtulurlar.
Haberden okumuşsunuzdur, Menteşe Belediyesi personeli Tünay Ülper, 45 dereceyi bulan sıcakların kavurucu etkisini gösterebilmek için caddede, taş zemin üzerinde yumurtanın piştiğini videoya çekip Facebook’ta paylaştı. Sayın Ülper, bizlere halk arasında söylenen bir atasözünü hatırlatıyor: “Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az!”
Vücudumuzu iklim şartlarına göre kapatmaz isek: Örneğin ısının 37 dereceyi geçip daha yükseğe çıktığı günlerde birde vücudu belli bir süre kalın giysilerle örtüp, başımızı şapka, bere gibi giysilerle kapatıp, vücut ısısını yükseltirsek, bilmeden vücudumuzdaki su kaybına neden oluruz. İşte o zaman vücuttaki su kaybı, iç organlarımızın zarar görmesine ve tıpkı yumurtanın piştiği gibi beynimizin pişmesine sebep olur.
Beyni pişen kişi, zekâ bakımından öğrenme güçlüğü çeker. Aşikâr, apaçık olanı anlayamaz, anlayışı kıtlaşır. Nezaket, insanlık nedir bilemez… 
Uzmanların önerisine kulak vermeli. Hatırlatmak için söylüyorum, Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde, yani 10.00 ile 16.00 saatleri arasında gölgeye çekilmeli…

Yorum