Dekore Ederken Stratejik Davranmak

Baharın müjdesi olarak bilinen leylekler, binlerce kilometre yol kat ederek gelip yuvalarını yapma (dekore) tadilatına başlıyor. Basından okudum belki sizinde dikkatinizi çekmiştir. Diğer yuvalara hâkim bir yükseklikte yuvası bulunan bir leylek, yuvasını yapmak için stratejik davranıyormuş. Ne mi yapıyormuş? Kendi karakterine uygun yuva yapmak için, diğer leylek çiftlerinin yuvalarından yiyecek bulmak için ayrılmalarını fırsat bilip, hemen onların yuvalarındaki hazır çalı çırpıyı kendi yuvasına taşıdığını okudum. Yuvalarda yavrular ve eş için hazırlık yapan leylekler, yavrulama ve yetiştirme sonrası tekrar geri dönüyorlar.

İnsanların büyük bir kısmı da kendilerini en çok evlerinde rahat hisseder bilirsiniz. Bülbülü altın kafese koymuşlar, “Ah vatan!” demiş, “Aslan yattığı yerden belli olur,” derler ya işte onun gibi, kişinin evi aynı zamanda karakterini de yansıtır. Aslında canlının yuvasında mutlu olmasının şifresi küçük dokunuşlarda… Yurdum insanının karakteri ile uyuşan ev dekorasyon tarzı modelleri, kişilerin zevkine hitap edecek şekilde konfordan lükse, doğallıktan modernliğe kadar farklı farklı modellerde evler mevcut.

Evin dekorasyonunda renk belirlenirken evin konumu, pencerelerden giren gün ışığı ve büyüklüğü gibi etmenler dekorasyondaki püf noktalarını oluşturur. İlk çalışma olan renkler belirlendikten sonra, evin genelinde veya belli yerlerinde bu renklerden ve malzemelerden yapılmış mobilyalar aksesuarlar tercih edilir. Dekorasyon modelleri dendiğinde akla ilk gelen dinlendirecek, konfor sağlayacak mobilyalar gelmektedir. Mobilyalarla birlikte renk kombinasyonunun sağlandığı salon, oturma odası, çocuk odası, yatak odası ve mutfağın aile bireylerinin güne zinde başlamasında büyük katkısı var.

Yönetimde yeni bir soluk getirmek isteyen, kendini bir iç mimar gibi hissedip hükümetteki tasarrufu kendine göre düzenlemesi çok doğaldır. Hükümeti kurma işini bir ev dekorasyonu gibi düşünürsek, yaşam alanlarını elbette ki en iyi ev dekorasyon fikirleri ile tasarımlamak isteyecektir. Renkleri, desenleri, aksesuarları, kumaşları, mobilyaları uyum içerisinde ve estetik bir şekilde tasarlaması doğaldır. Bu süreçte konfor, kalite, süre ve maliyet esaslarını da göz önünde bulundurur. Küçük yeniliklerle odaların daha yaşanabilir hale gelmesi ve daha estetik ve kullanışlı olması sağlanır. Vizyonu gereği kendini sürekli yenileyen ve yenilikleri yakından takip eden çalışanlar, kendi kişisel becerilerine göre gruplandırıldığı için kendileri ile benzer öğrenme hızına sahip diğer çalışanlarla aynı grupta olurlar. Bulunmuş olduğu İl, ilçe, belde ve ya mahallede küçükten büyüğe her vatandaşına yeni bir hayalin kapılarını aralama fırsatı doğurur.

Sağlam ve zinde yurdum insanı, geçirmiş olduğu birçok değişikliklere rağmen Ortaçağ devrini tamamen yurdumuz üzerinden silkeleyip atamadı. Derebeylik zihniyetinden silkelenip hayali gaye ilim, fen, sanat hayati noktalarına adayabilecek bir düşünceye sahip olamadı. Çevrenize lütfen bir göz atın, “Yerli malı, yurdun malı” dediğimiz, ürettiğimiz ne var?

Fransa’da büyük inkılâplar meydana getiren büyük dimağlar, giyotine görüşleri uğruna sevine sevine hayatını teslim eden kafalar bizde yetişmedi. Bütün fedakârlıklar, kahramanlıklar faydasız bir tarzda heba olup gitti… Cahillik ve gaflet “ben bilmem, büyüklerim bilir” zihniyeti bizi bu hale getirdi. Ya kahredici ve zorlayıcı bir tarzda emir ve kumanda edebilmek lezzeti veya miskinlik ve tam baş eğme dairesinde itaat bitkinliği, bunlar hep acı hakikatler!..

Ey amir efendiler! Sizin heder ettiğiniz o kafaları, bilim çağına uygun bir eğitimle doldurmuş bulunduğumuzu bir kere şimdi düşününüz… Başımızı taşa vurduğumuz şu hüsran zamanında artık itiraf ediniz ki bize doğru dürüst eğitim verecek öğretmenlerin olduğu, okuldan mezun olan öğrencinin de mutlaka bir meslek mensubu olabilecek eğitim veren okullar lazım… Bunu biz anlayamadık. Fakat zaman kafamıza vurdu, beynimizi meydana çıkardı…

İşe önce doğru renklerdeki öğretmenleri seçerek başlayın! Yönetimde yeni bir soluk getirmek isteyenler, ülkeyi geleceğe doğru taşıyacak kusursuz bir dekorasyona imza atmak isteyenler… Herkes için, kolay uygulanabilir minik fikirler ile geleceğe taşımak mümkün. Öğrenmenin bir ömür boyu sürdüğü bilincinin kavratıldığı öğrenmeyi öğrenen, nasıl öğrenileceğini bilen, yeni yaşantılara açık, yaratıcı kişiler olarak yetiştirilmeli…

Yorum