İYİLİK BAYRAMI!

Duydunuz mu siz hiç böyle bir bayram? Duymadıysanız çok normal, ben de duymadım çünkü tam adı bu olmasa da gerçekten böyle bir gün var dostlarım…

Her sene Kasım ayında ancak tarihleri değişkenlik gösterebilen özel bir gün, yapılan tek eylem ise “koşmak”, evet doğru duydunuz, onlarca, yüzlerce insan Türkiye`nin dört bir yanından gelerek İstanbul Anadolu Yakası Boğaziçi Köprüsü`nde buluşuyor ( 15 Temmuz Şehitler ) ve Avrupa yakasına doğru “iyilik” adına koşarak her bir adımında ihtiyaç halindeki bir sürü insana, canlıya destek oluyor.

Diyorsunuz ki, “bu kadın ne anlatıyor şimdi?” , aslında İstanbul Maratonundan bahsediyorum, her sene yapılıyor ve her sene aklınıza gelebilecek ne kadar yardımsever dernek var ise bu organizasyonun parçası haline gelip iyiliksever bir sürü kocaman yürekten destek bekliyorlar! Kendi farkındalıklarını ortaya koymaları için harika bir fırsat, benzerleri dünyanın pek çok yerinde yapılmakta biliyorum, bu bulaşıcı olmalı ve kesinlikle tüm dünyayı sarıp âdete kötü olan her bir şeyi yok etmeli!

Ben ilk defa geçen sene firmam aracılığıyla katılmıştım, şirket olarak sosyal sorumluluk projemiz kapsamında KAÇUV – Kanserli Çocuklara Umut Vakfına adadık kendimizi, tabi seçimimizde kesinlikle ilaç sektöründe oluşumuz ve yine spesifik olarak Onkoloji ağırlıklı ilaçlarıyla biliniyor olmamızın etkisi büyük. Sektörde olup bir de çağımızın hastalığı olan “kanser” olgusuyla iç içe olmak gerçekten bilinenin ötesine geçerek aslında daha fazlasını, elinizden ne gelebiliyorsa yapmak istemenize sebep oluyor, yaptıkça ve dokundukça bu size çok iyi geliyor. İşte Maraton`da bu etkinliklerden sadece bir tanesi, gönüllü olarak koşacağımız tarihten önce online oluşturulan linklerle çoktan bağışlarımızı toplamaya başladık bile! Biliyoruz ki toplanan her bir kuruş kanser ile mücadele eden bir çocuğumuza ve ailesine umut olacak, bunu bilmek bile insanın kalbini hafifletiyor, dahası senin gibi etrafını çevreleyen yüzlerce (belki daha fazla) insana şahit olunca hayata karşı da bir parça umut yeşeriyor içinde.

Biraz rakamsal boyutuna inersek işin bakınız; 2008 yılından bu yana 50 bin+ gönüllü koşucu 40 sivil toplum kuruluşu için 350 bin+ bağışçıdan 37 milyon + TL bağış toplanmasına vesile olmuş ve 174.000 canlının hayatlarını değiştirmişlerdir. İyilik kesinlikle bulaşıcı bir eylem ve her sene katlanarak devam ediyor olduğunu görmek muhteşem!

Gönül elbette bir sürü kuruma destek olmak istiyor ama gücünün yettiği kadarına yetişiyorsun. Bazıları şunu düşünüyor , “yahu o kadar çoklar ki, hangi birine yardım edelim“ işte bu cümleden sonra genelde söyleyen kişi bir boş vermişliğe giriyor ve hiç bir adım atmayabiliyor, ama bilse aslında bir tanesi, sadece bir tanesini seçse nasıl da güzel bir fark yaratacak ve seçtiği o kuruma bağlı ihtşyaç sahiplerinin hayatına nasıl da sihirli bir değnek ile dokunacak, ah bir bilse! Aklıma “Denizyıldızı” hikâyesi geldi, bilir misiniz? Çok kısa bahsedeyim, adamın biri sahilin kenarına vurmuş yüzlerce denizyıldızını görür ve tek tek eline alıp denize tekrar atmaya başlar, o kadar çoklardır ki bitmesi mümkün değil! Bir başkası buna şahit olur ve adamın yanına yaklaşıp der ki “beyefendi baksanıza o kadar çoklar ki, niye uğraşıyorsunuz, ne fark eder?” , adam kafasını kaldırıp bakar ve eğilerek bir tane denizyıldızını alır eline denize atar ve der ki “bakın ama bunun için fark etti” , tam böyle değilse de ana fikri aktarabildiğimi düşünüyorum, bizde aynı mantıkta bir sürü denizyıldızından bir tane seçtik ve fark yarattık!

Bu iyilik eyleminin bir parçası olmak istersen hala vaktin var! En azından farkını KAÇUV adına ortaya koymak istersen linkimiz aşağıda;

https://bagis.adimadim.org?ccid=CC35923

Şehrimden Sevgiler

Yorum