GÜZEL ŞEYLER DE OLUYOR!

Gündemimiz genelde can sıkıcı haberlerle dolup taşabiliyor, bitmiyor zaten ve biz her gün bir yenisine daha uyanmaya refleks olarak alışmış durumdayız! Kızsak ta, bağırsakta, küfür etsek te türlü türlü fenalıklara uyanmamak elde değil bu memlekette… Ancak bugün tüm bunların arasından güzel olanları bulup çıkardım sizlere, her biri de insanın içini ferahlatan türden…

15 Eylül tarihinde İstanbul Büyükada hayvan sever bir sürü yüreği kocaman arkadaşları misafir etti, onlar aslında Ada`ya gezmeye değil seslerini duyurmaya gitmişlerdi. Çoğunuz biliyordur, bilmeyenleriniz için de ayrıca açıklayayım, İstanbul Ada`lar faytonlarıyla meşhurdur, zaten çoğuna araç bile girmez bu nedenle ulaşım ve turistik gezintiler faytonlarla sağlanır. Nostaljik gelir herkese faytona binip Ada`ları gezmek, dolaşmak, açık hava olması daha bir keyif verir adama, 4 kişi kadar alabiliyor ve öyle kaç kilo tarttığın da önemli değil, nasıl olsa vuruyor semeri adam atlara onlar da seni taşımak zorunda! Niye taşısın arkadaş senin koca bedenini? Yürüyemiyorsan gitme adaya madaya, illaki gezmek istiyorsan bisiklet kirala onla gez! Ama tabi sen nasıl pedalı çevireceksin o bayırlarda filan, nefes nefese kalırsın, terlersin, yorulursun olmaz değil mi? işte o zavallı atlara da aynısı oluyor, bayırlarda seni taşıyor sırtında hem üstelik kenara çekilip “bir dinleneneyim” de diyemiyor zavallı, azcık yavaşlasın bak neler oluyor, yiyor sırtına semeri çatır çatır! Yazık günah, senin 3-5 dakikalık keyfin için değer mi? İşte tam olarak bunun için toplandı o koca yürekli insanlar geçtiğimiz hafta sonu Büyükada`da, helal olsun hepsine, haberim vardı bu eylemden ancak şehir dışında olma zorunluluğum sebebiyle katılamadım maalesef, yakından takip ettim. Bu ilk değildi elbet, farklı zamanlarda hayvan sever pek çok vatandaş, sanatçı ve gazeteci ile ses çıkarılmaya çalışıldı ama şu ana kadar değişen bir şey olmadı yasal anlamda, geçen sene kışın Adalarda telef olan, bakımsız, aç, susuz atların haberini görünce içim parçalanmışttı, e tabi kış geldi, gezecek insan yok ne yapacağız atları değil mi? bir de geçtiğimiz aylarda faytoncu abiler utanmadan işi bırakıp Ada`ya yeni atların getirtilmesini talep ettiler! Yahu akülüsü varmış bunun (daha görmedim) git onu kullan, onunla ticaret yap ama düş şu canların yakasından! Orada olup bu masumları korumak için ses olan herkesi ayakta alkışlarım ve dilerim ki sayenizde bir şeyler değişir!

Bir diğer güzel hareket ise dünya çapında bir eylem oldu veya birlik hareketi diyelim! Dünya Çöp Toplama Günüydü, farkındalık yaratmak için güzel bir hareket ancak keşke her gün hayata entegre edilebilse daha temiz bir dünya olurduk… Kendi ellerimizle kirlettik ve bakın insan isteyince kendi elleriyle de temizleyebiliyormuş! Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye`de de bu konuda destek veren bilinen simalar vardı, hepsi yazmanın-çizmenin dışında bizzat ellerine eldiveni geçirip çöp topladı! Ama kimi bilinen siyasiler ise sosyal medyadan tebrik mesajları yolladı, aslında açılışa filan peşlerine kameraları takıp geziyorlar keşke bu sefer de elinde çöp poşetiyle bir yerlerde çöp toplarken görseydik kendilerini! İstanbul`da çoğu vatandaş Belgrad Ormanında toplandı, Türkiye’nin diğer bölgelerinde ise özellikle sahil kesimlerinde bir sürü gönüllü dostlarımız ciddi bir temizlik yaptı, bunu görmek ayrı bir umut veriyor insana ancak toplanan pisliği görünce de endişe duyulmuyor değil, çünkü çoğalan çöp poşetleriyle bilinçsizliğin boyutunun ne denli büyük olduğunu ortaya koymuş oluyoruz. Aslında zor bir şey olmasa gerek yediğin – içtiğin bir şeyi gidip çöp kutusuna atmak ve bazen bulamadığın anlar olacak anlarım, kızacaksın kendi kendine “ bir çöp kutusu yok, bu nasıl memleket” diye ama o an bile kızıp atma yere; cebine, çantana filan at sonra mutlaka bulacaksın bir çöp kutusu! Bir baksana etrafına, dünyanda neler oluyor, bazen şahit oluyoruz doğanın bizden nasıl intikamlar aldığına! dünyanın sahip olduklarının hepsi biz insanoğlundan çok daha güçlü, biz zarar verdikçe o sabırla şans vermeye devam ediyor ama sonra bir bakıyoruz taşıyor, sallıyor, yakıyor, yutuyor ve insanlar hepsinin yanında minnacık kalıyor! Çöp toplamak bu işin sadece bir parçası; insanoğlu olarak dünyamıza verdiğimiz zararı toparlamak için daha çok çalışmamız lazım hepimizin!

Bakın “iyi olmak” ve güzellik yaymak aslında çöp toplamak kadar kolay ve de masum, savunmasız canlara da sadece varlık gösterip cümlelerinle sahip çıkmak kadar anlamlı bir hal!

Faytona binme, çöpünü de ait olduğu yere at…

Şehrimden selamlar…

Yorum