Havanda Su Dövülürken Kim Aracı

Çok özel bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı din hizmetlerinin etkin ve verimli sunulması için ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere kurulmuştur. Ama onu bu kadar özel yapan hiç kuşkusuz çalışanlar ve başkandır.

Diyanet İşleri Başkanı tevazuu, samimi gururu, üstün görev anlayışı, ekibi ile çalışmasında sergileyeceği uyum ve derin bilgisi ile kurumuna sahip çıkmalı. Siyasi otorite ile arasına mesafe koymaya özen gösterip diyanetin özerkliğine halel getirmemelidir. Diyanetin yoluna özerk olarak devam edebilmesi için politikacıların diyanete baskıdan uzak durmaları gerekir.

Dünyanın neresinde olursa olsun ve hangi dine mensup olursa olsun Türkiye Diyanet İşlerinin vereceği fetva ve cuma hutbelerinde vereceği mesaj bütün insanları kucaklayıcı ve yol gösterici olmalı. Benim beklentim bu… Ancak örnek vermem gerekir ise, her cuma olduğu gibi 24 Ağustos 2018 Cuma günü de milyonlarca Müslüman erkek ve kadın cuma hutbesini dinlemek ve cuma namazını kılmak için camileri doldurdu. Dünyanın her tarafındaki her canlının yaşama hakkına saygı gösterilmesini bekleyenler de okunacak hutbe ile verilecek mesaja kulak kesildiler. Diyanet İşlerinin hazırladığı hutbe bütün camilerde okundu. Okunan hutbe her zaman olduğu gibi yine iç siyaset içerikliydi… Örneğin hutbenin bir bölümünde şöyle sesleniyor “…ekonomik ve teknolojik her türlü saldırıya korkusuzca karşı koymasını bilecektir. Nihayetinde hak ile batıl arasındaki savaşın adı, zamanı, zemini ve şartları değişmiş olsa da değişmeyen tek bir gerçek vardır …” diye devam ediyor.

Kur’an-ı Kerim'i kendisine rehber edinmiş samimi Müslüman biri her gün olduğu gibi bugünde kasabada dolaşırken "Her şey Allah'tan, Her şey Allah'tan" diye mırıldanarak söyleniyordu. Cuma namazından çıkan kasabanın klas, modern, akıllı, cesur ve sevgi dolu gerçek bir vatansever delikanlılarından biri, Türk Lirasının değer kaybı ve Dolar fiyatının artışı beyninin tırmalıyordu. Hutbede ekonomiden bahsedildiğini duyunca canı sıkılmıştı. "Her şey Allah'tan canın sıkılmasın” der gibi dolaşmakta olan dindar adama yaklaştı, “Ekonomi bozuldu. Hani Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra her şey güllük gülistanlık olacaktı?” Adam ensesine okkalı bir şaplak yemiş gibi oldu. Döndü baktı. Canı fena halde yanan samimi inanç sahibi dindar pürhiddet dönüp kendisine ters ters baktığını görünce; “ Öyle ne bakıyorsun bey amca? Hep söyledik kuvvetler ayrılığı olmadan olmaz dedik ancak dinletemedik” demiş, “hani her şey Allah'tandı.” “Tabii” demiş samimi inanç sahibi dindar “her şey Allah'tan da ben havanda su döverlerken Donald Trump’u kimin aracı ettiğine bakıyorum!”

Yorum