BAŞIMIZ SAĞ OLSUN!

Yurda yaz gelmişken böyle karamsar bir başlık ile giriş yapmak pek olmadı biliyorum, ama şiştim illaki yazmalıyım, geçtiğimiz yazımda da benzer şekilde dertlenmişim, elimde değil.

Ben merak içindeyim, resmen yerimde kıvranmaktayım! ne oluyor bu dışarda kendine “insan” sıfatını yakıştıran varlıklara, hayır gerçekten kafam karıştı, çünkü insan gibi insanlara olmadık muamele yapılırken bu herifler pis bir mikrop gibi yayılmaktalar.

Tepem attı, kızgınım, uyuzum, sinirliyim bunların hepsiyim işte! hepsini de içime içime atıyorum, birazını da sizlerle paylaşıyorum işte ne yapayım! Biraz daha dertleşeyim durun,

Mesela en yakın geçmişten başlayayım izninizle, hemen yanı başımızda çok büyük bir yangın vardı, acı vardı, çığlık vardı, parçalanmışlık vardı, tüm dünya dehşet içerisinde Yunanistan’ının nasıl saniyeler içerisinde alevlere teslim olduğuna şahit oldu… yardıma koşabilenler koştu ama alevler tüm insanlıktan daha hızlı yayıldı, onlarca insan dumanların arasında çırpına çırpına can verdi. Daha konuyu idrak etmeye çalışırken, kimileri (artık onlara bir sıfat bulamıyorum bile) yemeden içmeden haber içeriklerinin altına öyle iğrenç şeyler yazmışlar ki zihnininiz karıncalanır! Merak ediyorum arkadaş, ne oldu bunlara şimdi? Yahu şurada çok değil bir iki sene önce makam sahibi abiler kendi haklarında kötü söz yazılıp çizilince hemen mahkemenin yolunu tutup dava üstüne dava açıyordu hani, bırak davayı resmen sosyal medya sayfaları kapatıldı bu ülkede! Şimdi bu insanlık dışı cümlelere ne olacak? Merak ediyorum hem de çok!

Yukarıdaki tek örnek mi? tabi ki hayır! Bu tacizci manyaklara ne oluyor mesela? Adam göz göre göre hem de utanmadan çekinmeden halka açık yerlerde istediği gibi tacizini yapıyor, sonra bu adamlara ne oluyor? Haberini okuyor ve izliyoruz ama en bilmem gereken yerde kalıyor mevzu, e sonra? Tıktın mı içeri? Kaç yıl aldı? Tıkmadıysan kocaman bir NEDEN diye sorarlar adama, sorarım yani? Bu kapsamdaki örneklere girmeyi hiç istemiyorum çünkü o kadar akla zarar detaylar var ki korkmamak mümkün değil, abartmıyorum ama böylesi bir dünyaya çocuk bile getirmekten korkar insan!

Hadi direk bir üsteki örneğe bağlayacağım başka bir şeyden bahsedeyim, sokaktaki canlardan! Her fırsatta dile getiriyorum farkındayım, onlar da can nihayetinde. Savunmasız, derdini anlatamayan, sevgi ve karnını doyurmanın dışında hiçbir beklentisi olmayan canlar ve acısını bu masumlardan çıkaran “sıfatsızlar” var aramızda! Yine detaylı örneklere giremiyorum kusura bakmayın, kaldıramıyorum ama bu tanık olduklarımıza sınırsızca kızıyor olmamız ve çareler bulunması için haykırmamızın yanı sıra, mevzuya daha derinlemesine bakınca tehlike çanları çalmakta! hasta ve gözü kararmış, o minnacık kediye olduğu kadar benim için de bir tehlike öyle değil mi? yani efendi sen o kanunlara “sahipsizdi” “sahipliydi” diye ayrımlar yapıp buna göre komik komik parasal cezalar vereceğine bir de bu tarafından bak bakalım konuya!

Bakın şimdi yazdıkça yazası geliyor insanın! Hadi bu son, okuyanlarınız bilir, geçenlerde polislerin elinde 82 yaşındaki yaşlı amcanın başına gelenlere ne diyeceksiniz? Türkiye bu haber ile çalkalandı, adamcağız felçli eşine ilaç almaya gidiyor ancak doktor hasta olmadan reçete yazamıyor, bu noktada ihtiyar amca deliriyor, doktor hanım ise hayatından endişe diyor (soru işaretleri havalarda uçuşuyor bende) ve “beyaz düğme” mi nedir ona basıyor, derken kahraman abiler geliyor tuttukları gibi adamı sürükleye sürükleye götürüyorlar. Mecazı anlamda kullanmıyorum, baya yerlerde sürükleniyor adam, üstüne ters kelepçe ile karga tulumba adamı tutukluyorlar, görüntüler amatörce çekilip paylaşılıyor. Zihnim karıncalandı, öncellikle bu şiddeti hak gören o memurların acaba anası, babası yok mu ki dedim? Nasıl bir insanlıktan çıkma şeklidir bu! Adamcağız kahrından karakolda kalbine dayanamadı ve vefat etti… Söylenecek çok bir söz bulamıyorum…

Kısacası “insanlık” ölmüş, hepimizin başı sağolsun…

Şehrimden sevgiler

Yorum