YAŞAMAK İLE YAŞLANMAK

Doğa ile baş başa bir tatil geçirmek ve doğasıyla görenleri büyüleyen, yöresel lezzetleri tatma imkânına sahip olunabilen rotalar içerisinde en güzel tatil cennetinden biri de Bodrum.
Öyle ya da böyle, zaman ne kadar hızlı akıyor değil mi? Küçükken bir an önce büyümeyi istiyordum. Yaş kemale erince de olduğum yaşta kalmayı diliyorum. Yıllar önce yaşanmış olanlar sanki daha dün yaşanmış gibi gelmiyor mu size de? Yaşamak ile yaşlanmak arasında bir bağ ...
Hayatımızda en değerli hazinemiz zaman. Geriye almak mümkün olmadığı gibi, tekrar yaşamak da mümkün değil. Bu sebepten her an’ı boşuna geçirmeden tatil modunda dolu dolu yaşamalı.
Öğrencilik yıllarımda tatillerin tadına doyulması şöyle dursun, daha tadına varılmadan, göz açıp kapayıncaya kadar bir solukta geçer, giderdi. Şimdi benim için tatil demek, hobilerimi gerçekleştireceğim "fırsat" demek. Zaman ayırıp da okuyamadığım o kitapların okunması. Okuyacağım kitapların listesini yaptım bile. Ardından spor programını ekledim, bir de kulağımın pasını silip ruhumu arındıracak müzik parçalarını sıraladım... İlk aklıma gelen başlangıç için hiç fena sayılmaz ne dersiniz?
Tatil, kişinin kendini farklılıkla beslemesidir. Ufak tefek işler yapması ya da bir işin ucunda tutması… Kişinin haricen edindiği hayat tecrübelerinin toplanmasıdır tatil. Ödev ve sorumluluk stresi içinde zaman dolduruluyorsa o tatil değil, yapması gereken ödevlerinin stresidir. Bu durumda olanlar için tatil; iş zamanının daha fazla molası olan bir devamlılığı gibi…
Bazılarına göre tatil, sabaha kadar oturup akşama kadar yatarak, tüm gün bilgisayar başında oyun oynayıp, video izleyerek de geçer. Ancak bu tatil geçmesine geçer de, zaman boş geçer. Sanki ömrün fazladan günleriymiş gibi, har vurup harman savuruyormuşçasına ... Peki tatil size neyi ifade ediyor, hiç düşündünüz mü?
Kaliteli bir hayat yaşamak için, boşa geçen zamanın değil, boşlukların doldurulduğu bir tatil olması temennisiyle yola çıkıp: Gelecekte planladığınız hem eğlenme hem de dinlenme amacıyla yapacağınız tatili şimdiden durumunuza yakışır şeklide planlayıp tadil etmek gerek.
Hayat sadece video oyunlarından ibaret değil! Kültürel faaliyetlerin ve eğlence hayatının renkli kapıları iklimin verdiği sıcacık, huzur dolu bir tatil için bu rotaları hazırlamışsınızdır. Gerekirse kendiniz için en uygun olanını bulana kadar..

Yorum