Deli Rüzgâr Nerden Esersen Es

Şu anda "Yapay Zekâ"nın konuşulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Böyle bir ortamda, hakkettiği müstesna yeri alamamış olan bir ülke düşünün, bunun sebebi nedir? Sebebi ne siyasi, ne iktisadi, ne dini, ne de kültüreldir. Sebebi, rol model olacak lidere sahip olunamadığındandır. Rol modele sahip olamayan ülke, zaman içerisinde başka milletlerin avı, hedefi olur; aşağılanır, zayıflayıp yok olur. Tarihin tozlu sayfaları arasında bunların örneği çok...

Dünyada var olan bütün canlıların tamamı, yaratılışları gereği kendini korumaya ve yaşamını devam ettirmeye programlıdır. Bir canlı, kendinden olan birini lider seçmesi ve ona tâbi olması için, kendinde gördüğü eksikliğin onda olmamasına dikkat eder. Lideri kendiyle aynı veya eksiklik görürse onu takip etmez.

Lider, önderlik ettiği gruba kendilerinden biriymiş gibi davranır ve grubun önünde gider. Bir mücadele esnasında lider, grubun yapacağı iş kurbanlık koçu taşımak ise, koçu taşıyabilmeye ve gerekli ise o iş için, var olan gücünü sonuna kadar çekinmeden vermeye ikna edebilme kabiliyetine sahip olmalıdır. Bu işleri yaptırabilmesi için de bilmesi gerekli olan, kurbanlık koçu zorla arkadan itmektense, yemleyerek, önden çekerek daha kolay götürebileceğini bilmesi gerekir.

Askerlikte liderin işi ne tank ne top ve nede tüfektir. İşi insandır.Tek ve en üstün silah insanı kontrol edip, canını vermeye ikna etmektir. İnsanın bedeni ruh ve düşünce gücünden sonra üçüncü sırada gelir. Lider, ruh gücüne düşünce gücünü eklerse, o bedenin yapamayacağı iş yoktur. İşte bu noktada lidere büyük iş düşüyor: Liderlik edebilmesi için, birlikte çalıştığı bütün ekip üyelerini hoşnut edebilmeli ve çok kıymetli oldukları hissettirilmelidir.

Biz insanlar yönetmeyi severiz. Yönetilmeyi de…Yaradılışımızda var. Lider, düşündüğü gibi yaşamalı. Aksi takdirde yaşadığı gibi düşünmeye başlarsa işte o zaman... Lider, her zaman farklı düşünür; sonuçlara katlanabilen adamdır. Liderin dört tane olmazsa olmazı vardır; cesaret, zekâ, sezgi ve özgüven. Lider fikir alır, ama harekete geçer. İyi bir lider, korsan gibi davranır: Bazen "ey deli rüzgâr nerden esersen es, götürdüğün yer bizimdir" demelidir. Böyle bir lider, insanları sınırlarsa performans alamaz. İnsanı özgür bıraktığında ondaki bütün maharetler ortaya çıkar, yaptığı iş liderin hayalinden bile öteye gider. Bunun sonucunda ak koyun, kara koyun ortaya çıkar. Kara koyunlarla işi olmaz, ak koyunlarla yola devam eder. Unutmayalım ki, yapılacak iş acilse, geç kalınmıştır. Korkmadan karar verilmeli, yanlış karar geç kalınmış doğru karardan daha iyidir. Cesaret yoksa büyük iş yapılmaz, cesaret varsa ölümü bile öldürürsün.

İyi bir lider, asla ikinci sınıf işlerle uğraşmaz. Bugüne kadar hiçbir devlet, başındaki liderden daha öteye gidememiştir. Bir ülke, ancak kendi içindeki yöneticilerin beceriksizliğiyle kötü duruma düşer. Dışarıdan kimse o ülkeyi yenemez. Elmayı dalından düşüren içindeki kurttur. Cesaretli ve süratli olunursa her şey başarılır. Ülke yönetiminde lider, hep avcı gibi olmalı; avcı üç durumda bulunur: Ya vurulur, ya vurur ya da av kaçar. İyi avcı, ağı kendi kurar, avı gelir ve yakalar. Avcının avı, ona ağ kuramaz...

Lider, insanın en önemli değer olduğu bilinciyle hareket edilmesi gerektiği bilinciyle hareket eder. Onlara hizmet için var olduğunu hissettirmek amacıyla çok çalışır, eylemleriyle gösterir. Güç öne çıkartılmalı, çok konuşarak bu sağlanmaz... Yönetilen insanlar hoşnut edilmeli ve değerli oldukları hissettirilmesi gerekir. Karar verip harekete geçmek gerekir, sonu gelmez toplantılar yapmakla bu olmaz. Sonunu düşünen kahraman olamaz.

Belirsizliklerin dorukta olduğu ve eşi benzeri görülmemiş yönetsel sınamaların liderlere meydan okuduğu bir dönemdeyiz... Kendi gerçekleriyle yüzleşememiş, iç huzuruna kavuşamamış, içsel çatışmalardan muzdarip ve duygusal açıdan dengesiz bir kişinin liderlik yapması mümkün olsa bile, prensip olarak sakıncalıdır. Çünkü, bu insanın nihayetinde önderlik ettiklerine ve topluma zarar verdiği kesindir …

Yorum