NİYET ETTİM YENİ YILA GİRMEYE!..

Siz yeni yıl kararlarınızı verdiniz mi?
Bugüne kadar hiç yeni yıl listesi yapmamıştım kendime. Bu sene kendimi aşıyorum ve kendime yeni yıla dair 'söz'ler veriyorum.
Bunda, 2017'nin bana pek keyifli gelmemesinin de etkisi var elbette. Çılgın gibi 'mutlu' olma peşinde koştuğum ama elime 'mutsuzluk'tan başka bir şey geçmeyen bir yıl oldu. Çok güzel anlarını ise kaydettim hafızaya... Kesinlikle unutmayacağım!.. 
Benim bugüne kadar yeni yıl arifelerinde verdiğim en büyük karar, sigarayı bırakmak ya da ne bileyim yeni bir spora başlamak gibi bir şeyler olurdu.  Öyle büyük büyük beklentilerim hiç yoktu.
Oysa, yeni yıl öncesinde ‘kararlar’ alıp bunları alt alta sıralamak, eski Roma'ya dek uzanan bir davranış biçimiymiş! Aslında bir ibadetmiş! Romalılar yeni yıl kararlarını tanrı Janus'a sunarlarmış. Yılın ilk ayının January (ingilizce) olmasının nedeni de buymuş zaten. Janus, aynı anda hem öne hem de arkaya bakmasını sağlayan iki tane yüze sahip olduğuna inanılan bir tanrıymış. Hem geçmişi, hem de geleceği bildiği varsayılırmış bu yüzden. İşte yeni yıl kararlarının kökeni buraya dayanıyormuş. 
Şu an itibariyle iş biraz daha ciddileşti kanımca! Şaka bir yana, 2018’e dair kararlarımı netleştirmiş bulunuyorum. Bunların bazılarını sizinle paylaşabilirim… Ben 2018’de;
Yeni bir spora başlayacağım. 
Yurt dışında bir hafta sonu tatili yapacağım.
Daha çok kitap okuyacağım.
Haftada bir gün mutlaka sinemaya gideceğim.
İnsanlara hak ettiklerinden fazla sevgi vermeyeceğim.
Sevdiklerimle daha fazla vakit geçireceğim.

Evrenle daha 'barışık' olmaya çalışacağım… Bunu yazar yazmaz ürktüm kendimden! Hadi bakalım, benim kadar katı ve kuralcı bir kişilik ne kadar esneyebilecek acaba? Çılgın, kontrolsüz olmasa da yenilikçi addettim kendimi bu sene... Sonuçta ölmek değil, hiç yaşamamış olmak değil mi 'keşke'lerin anlamı... 
İşte benim bir çırpıda aklıma gelen 'yeni yıl kararlarım'... İster inanın, ister inanmayın böyle bir listeyi hayatımda ilk kez yapıyorum... Buradaki pek çok şeyi yapamayacağımdan neredeyse eminim. Ama bir şey beni yanıltır belki. 
Yine de yedek bir B planı her daim olmalı insanın.
Ben de işte bu nedenle kendime ve tüm insanlara huzurlu, sürprizlerle dolu, şaşırtıcı bir sene diliyorum. Kendimizi değiştirmeden, en doğal halimizle devam edelim yaşamaya… Bunun bir ödülü vardır illa ki bir yerlerde. Yüzünüzü güldürecek, kalbinizi aydınlatacak bir söz, bir bakış, bir dokunuş sonsuza dek iz bırakır belki sizde… Sadece bir yıla sığmayan mutluluklarınız olsun o vakit… 
Güzel haberlerde birlikte olalım... 
Sevgilerimle...
Yazarın son sözü:
“Mutlu olmak için gülmeyi beklemeyin, belki de gülmeden ölürsünüz” demiş Victor Hugo… Kulağıma 2018 küpesi yaptım bu sözü! Size de tavsiye ederim. 
 

Yorum