GÖNÜL COĞRAFYASI…

Bir gönle sahip olmak lazım… Gönül Türkçe kelimedir, hiçbir dilde karşılığı yoktur. Hayatımızın ana sebeplerinden biri, insan oluşumuzun ve yaşayışımızın parlak göstergelerinden biridir GÖNÜL…

Akılla zengin olunabilir, şöhrete ulaşılabilir, profesörlük sıfatı dahi kazanılabilir ama gönüllü zorla olunamaz. Gönüllü olabilmek için akla ruhsal değerlerin; sevginin, şefkatin, merhametin, vicdanın ortak edilmesi gerekir. Yalnızca akıl ve mantıkla yolunu belirleyen, kişiliğini oluşturan insanlar, ruhsal değerlerden uzak, hatta ruhun varlığını bile kabul etmeden dünyaya odaklı bir yaşam biçimi oluşturuyorlar. Gönlünün farkında değiller…

Öyle sihirli bir kelime ki Gönül… Önüne alçak kelimesini koyduğunuz an bile yükseliyor. (Alçakgönüllü oluyor)

O kadar büyük bir kredisi var ki dünyamızda; sonuna hırsız kelimesi koyduğunuz an (Gönül Hırsızı) hırsızlığı meziyet haline getirip, gönlü çalanın suçunu bağışlıyor.

Gönlü olmayanlar, gönül coğrafyasını tanımayanlar; Kayıp korkusu içinde yaşıyorlar. Varlıkları, şöhretleri çoğaldıkça, makamları yükseldikçe korkuları daha çok artıyor. Sahip oldukları şeyleri adeta putlaştırıyor esareti altına giriyorlar.

Türk Milleti asırlardan beri oluşan çok yüksek ruhsal değerlere sahiptir. Sevgi ve hizmet duygusunun en yücesini gönlünde taşır. İslamiyet ise gerçek bir sevgi, yardımlaşma ve dayanışma dinidir. Gönüllü olmanın fiziksel ve mental mükafatları vardır. Kendiniz dışında kalan insanlara odaklanmanın, gerginlik yaratan sürekli unsurların üzerinizdeki etkisini azalttığını görürsünüz. Sizi daha sağlıklı yapar: İyimserlik, neşe ve birinin kaderini iyi yönde etkiliyor olmanın verdiği hisler ve sağladığı ruh hali, bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

Yürek devleti olmalı insanın, bu GÖNÜL iç duygularının tamamını ifade eder. Gönül yüce kelimedir çünkü size asık suratla gelmez, Gönlü olan insanlar, koşturan, bir köşede oturmayan, mutlu insanların ta kendisidir…

Gönüllü olarak; Dostluk ve işbirliğini aynı anda gerçekleştirebilir, takım çalışmalarına dahil olabilir, çok farklı etnik köken veya hayat hikayesine sahip insanlar ile aynı amaç için çalışabilirsiniz. Toplumun ihtiyaçlarını anlamak empati yeteneğinin gelişimine ve kendine yetme duygusunun aşılanmasına yardımcı olur.

Gönüllü yaptığı iş ne kadar zor olursa olsun, severek yapar, kimse ensesine silah dayamamıştır. Yanağına bir tokat atılmamıştır, ya da kendisine parmak sallanmamıştır. Onun gönlü vardır ve gönüllüdür çünkü.

Gönüllüler, gönüllü oldukları süre içerisinde özsaygılarına bakış açılarını değiştirebilecek gizli yeteneklerini keşfederler. Gönüllü eliyle tutmaz yapılan işi, gönlüyle tutar, ayağıyla yürümez görevin peşinden gönlüyle yürür.

Gönüllüler, bölgesel sivil toplum kuruluşlarının bürolarında çalışarak idari işleri öğrenebilir, yönetim becerisi kazanabilirler. Aynı zamanda hükümetin ve kar amacı gütmeyen kuruluşların işlev ve süreçleri hakkında da bilgi sahibi olurlar.

Gönüllüler, toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak bölgesel kaynaklar hakkında bilgi edinir ve çözümlere ulaşmada yardımcı olurlar.

Gönülün sermayesi insandır, insanın tarifi ise ailenin yetiştirdiği gibidir.

Oğlum küçükken onunla birlikte parka gitmiştik. Aynı yaştaki bir çocuk, topunu oğluma doğru attı. O da oyun zannedip topu alıp koşmaya başladı. Çocuğun annesi arkadan, “Topunu kaptırma, kaptırma” diye bağırıyordu. Çocukları küçük yaştan itibaren, “Topunu kaptırma, beslenme çantandan kimseye bir şey verme, hepsini sen ye” gibi uyarılarla yetiştiriyoruz. Meslek seçerken sevdiği veya yeteneğine uygun meslekleri değil, iyi para kazanacak meslekleri öneriyoruz. Evlilik zamanında mantık evliliği yapmasını, adayın kariyerine, kazancına, aile varlığına bakmasını istiyoruz. Çocuklara, gençlere mutluluk kaynağı olarak dünyasal değerleri gösteriyoruz. Sevgi, şefkat, merhamet, vicdan gibi değerler doğrudan para kazandırmadığı, şöhret getirmediği için insanlar tarafından, ilgi görmüyor. İnsanlar birbirlerinden uzaklaşıyor, toplumsal yaşam yozlaşıyor. Ailelerin bir çoğu, gönlü ve insanı anlatmıyor çocuklarına

Gönüllülük insanları bir araya getirir.

Gönüllü olduğunuzda, hayatınız boyunca tükettiğiniz toplumsal ve doğal kaynakların gelişimine katkıda bulunarak ya da önem verdiğiniz bir konuda diğer insanların bilinçlenmesini sağlayarak yaşadığınız dünyaya bir anlamda borcunuzu ödemek için bir fırsata sahip olursunuz.

Unutmayın! Küçük bir adımla, büyük farklar yaratırsınız.

Ben buraların en zenginiyim, en mutlusuyum, en güçlüsüyüm, sevenim çok neden? sebebini biliyor musun?

Çünkü Ben GÖNÜLLÜYÜM, Söyleyin sizin gücünüz ne?

 

Yorum