Sempati Mobilya

Diren “Koca”

Hülya Avşar yine evlilik hakkında dikkat çekici bir açıklama yaptı ve biz faniler “Koca” isimli canlıyı analiz etmeye devam ediyoruz. Zorla da olsa...

Türkiye’de mizah ile uğraşmak isterseniz pek zorlanmazsınız. Zira malzemenin haddinden bol olduğu bir coğrafyadayız. Eğer magazin yapmak isterseniz de durum pek farklı değil. Çünkü memleketimizde hemen hemen her gün “ünlü” bir sima, beyin hücrelerinizi sarsacak ve aynı zamanda kendi bünyesinde bulunan hücre miktarını da ciddi anlamda sorgulatacak açıklamalar yapmakta. En son örneğimiz Hülya Avşar’dan geldi.

Magazin programı sunduğum zamanlarda tanıştığım ve kendisinin de belirttiği gibi bence de ülkemizdeki en güzel kadınlardan biri o. Konuşmasını saatlerce dinleyebilir, gözlerini size kilitlediğinde ciddi anlamda konsantrasyon sıkıntısı çekebilirsiniz. Yani çok etkileyici bir kadın. Çok...

Fakat neden kadın-erkek ilişkilerine dair bir çeşit “çözüm bulucu” olmaya çalıştığını anlamıyorum. Daha önce evlilikler belirli bir süre sonra yenilenmesi gereken bir çeşit sözleşme gibi olur ise daha uzun sürer demişti. Şimdi de erkeklere arada sırada ‘aldatma izni verilirse’ evliliklerin daha uzun ömürlü olacağı kanaatine varmış.

Konu hassas tabii. Hemen hemen tüm köşe yazarı kadınlar durum hakkında yorum yapmak için kolları sıvadı. Avşar’ı hemcinslerini basit görmekle, kadınlara ikinci sınıf muamele yapmakla suçlayanlar çoğunlukta.

Ben meselede erkeklerin düşürüldüğü konumdan daha rahatsızım açıkçası. Hatırlarsanız bir önceki yazımda da “Kocama Dokunma” işinin aslında ne kadar saçma olduğunu söylemiştim. Hala da aynı fikirdeyim. “Koca” denilen şeyin kendi iradesi yok mudur? Nasıl bir acizlik içindedir ki tasmasını sıkı tutalım, aman başkasını ‘ısırmasın’ ya da başkasının bahçesine ‘kaçmasın’..değil mi?

Bence bu aldatma açıklamasında da aynı durum mevcut. Biz kadınlar kocalarımızın bu durumunu anlayışla karşılamalı ve bir anlamda onların önüne geçemedikleri bu zaaflarını kabul edip, beyinlerine kan gitmesini engelleyen (!!) durumlar için onlara ‘izin’ verip yuvamızı korumalıyız, öyle mi?

Sizi bilmem ama ben benim ‘iznimle’ hareket eden, bir başka kadını arzularken bile ancak benden onay almış olmanın rahatlığı ile hamle yapacak biri ile yuva muva kurmam. Yine soruyorum: Kendi aklı, fikri, vicdanı yok mu bu koca denilen canlının?

Yorum