BODRUM'UN ÇÖP HİKAYESİ

Bodrum'un "Katı Atık Depolama Sistemi" hikayesi tam anlamıyla kördüğüm oldu! Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin Mumcular'ın Sazköy mahallesinde yapmayı planladığı tesise köylülerden tepki var. Bu tepkiyi anlamak güç değil. Köylü, kendi evine, tarlasına yakın bir yerde çöplük olmasını istemiyor.

Ne yazık ki ortada acı bir gerçek de var... Bodrum gibi bir turizm kentinde çöpler hala vahşi depolama sistemiyle toplanıyor. Torba'daki çöp dağlarının suları denizlere akıyor. Metan gazı birikmesinin yarattığı tehlike her yaz başında yüreğimizi ağzımıza getiriyor. Velhasıl, çöp depolama tesisi Bodrum için bir ihtiyaç... Olmazsa olmayacak... Burada en büyük sorun, seçilen yer...

Tesisin yapılacağı Sazköy'de 7 bin ağaç kesilecek... Köylünün bir itirazı da buna. Ama çevrecilerden 'çıt' bile çıkmıyor! Burada da bir sorun var gibi görünüyor. Çevreye ve ağaca duyarlılığı bu kadar yüksek bir kentte, 7 bin ağacın kesilecek olması neden tepki yaratmadı merak konusu. Çevrecilere sorduğumuzda, "Vahşi depolamadan kurtulmak için ağaçlar feda edilecek" yanıtını alıyoruz. Peki, alternatif bir saha bulmak bu kadar mı zor?

 

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Aylin Giray, Bodrum'da konuyu enine boyuna anlattı. Kent Konseyi'nin düzenlediği Nurol'daki toplantıya biz de katıldık. Giray, Bodrum'un geleceğini ve 40-50 yıllık perspektifini ilgilendiren konunun yaşamsal önemini anlatırken, Torba'daki vehametin daha fazla devam etmemesi gerektiğini özellikle vurguladı. Yerden göğe kadar hak verdik kendisine... Biz de aynı düşüncedeyiz. Torba'yı bu ayıptan bir an önce kurtarmak lazım. Peki ama bu sorunun çözümü için tüm çareler düşünülüp, tüm alternatifler iyice değerlendirildi mi?

Bu tesis için 100 hektarlık bir alan gerekiyormuş. Bodrum'da içinde doğal ve kültürel SİT alanı olmayan bu büyüklükte bir arazi bulmak gerçekten zor mu?

Mumcular dışında mevcut çöp alanlarında böyle bir tesis kurulamaz mı?

Sorular daha bitmiyor.... Yapılacak tesis, 'şimdilik' sadece 'depolama' tesisi. Burayı anladık... Ancak çöp sorunundan yarımadayı kurtarabilmenin yolu, entegre bir tesis kurmaktan geçiyor. Yani çöpleri sadece depolamayı değil, bertaraf etmeyi de başarabilmemiz gerek... Büyükşehir yetkilisi Aylin Giray, bertaraf tesisinin ikinci ve üçüncü aşamada gerçekleştirileceğini söylüyor. Çünkü büyük bir yatırım gerekiyor. Ancak tarih belli değil. Bu süreçte sadece sızdırmayı önleyecek tedbirler alınıp, çöplerin üzeri topraklama yöntemiyle örtülecek. Ne zamana kadar?

Mumcular'ın bir diğer özelliği daha var... Bodrum'un tarım köyüdür Karaova... Bir süre önce Kent Konseyi, "Karaova" için harekete geçmiş, burada ekoturizm yapılması için dikkatleri çekmeye çalışmıştı. Şimdi sormak lazım... Çöp alanında ekoturizm yapılır mı?

Can Pulak, Karaova için Bodrum'un Toscana'sı der... Biz götürüp çöpümüzü Toscana'mıza atarsak, yöreyi turizme kazandırmak için elimizde şans kalır mı?

Bir de bu çöp tesisi için AB fonlarından bize verilen 30 milyon Euro'nun kayboluş hikayesi var ki dillere destan! Fonu aldık, projeyi hazırladık. Ama seçilen yerde 5 adet kültür varlığı çıktığı için AB fonunu Batman'a kaptırdık! Halbuki, yer seçiminde alternatifli bir yöntem seçseydik, "burası olmadı, şurayı yapalım" diyebilseydik, o parayı alıp çöp sorunumuzdan ebediyen kurtulabilirdik. Burada bana göre ciddi bir ihmal ve boşvermişlik var...

Kent Konseyi'nin düzenlediği toplantı, halkı bilgilendirmek adınaydı. Bu iş için hayli geç kalındı. Bölge halkının hiçbir şeyden haberi yokken projeler tamamlanmış, ihaleler yapılmış, tahsisler alınmış bile... Şimdi "biz yaptık oldu" diyen bir anlayışa karşı halk da feveran etmekte doğal olarak... Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Bu tesis Gündoğan'a yapılacak olsaydı, orada yaşayan vatandaş isyan etmez miydi? Ya da Turgutreis'te bir depolama tesisi kurulacak olsaydı, halk ayaklanmaz mıydı? Nitekim, Kent Konseyi'nin düzenlediği toplantıda, içinde Gündoğan'ın da yer aldığı üç lokasyona birer adet atık aktarma istasyonu kurulacağını söyleyen Aylin Giray'a Gündoğanlılar'dan merak dolu sorular geldi... Nereye kurulacak? Nasıl karar verildi? Nasıl bir istasyon olacak?

 

Dolayısıyla Mumcular halkından gelen tepkiler beni hiç rahatsız etmiyor. Büyükşehir Belediyesini de rahatsız etmemeli... Vicdanlar rahatsa, başka hiçbir yol ya da seçenek yoksa, vatandaşının içini rahatlatana dek anlatmalı, açıklamalı. Tabii vicdanlar gerçekten rahatsa...  

Yorum