Halikarnas Yıkılıyor - Müzik ve Bodrum sustu…

Halikarnas diskonun sahibi Süleyman Demir Türk Tanıtma Vakfı tarafından onur ödülüne layık görüldü. Bodrum hava alanı yapımına destek veren Demir, ülkenin tanıtımı içinde bir çok broşür yaptırıp tanıtım filmi hazırlatarak özellikle dünyanın önde gelen TV kanallarında yayınlatarak Bodrum'a ve ülkeye Fahri Turizm elçiliği yapmıştır. Time Dergisi, Der Spiegel, RTL ve BBC gibi dünya medya devlerinin övgüyle bahsettiği Halikarnas’ta  artık müzik sustu

Süleyman Demir’in  Bodrum Halikarnas yolculuğu genç yaşlarda başlamış. Bodrum’u ve Halikarnas Disko’yu dünya markası haline getiren Demir’in Bodrum yolculuğu okul yıllarına dek uzanıyor…

1979 yılında Halikarnas'ı açarak Bodrum'un bir dünya markası olmasını sağlamış ve Halikarnas Turizm Tic. Şti olarak Muğla ilinde yıllarca vergi şampiyonu olarak yer almış bir işadamı olma özelliğinide taşıyor.

 Halikarnas'ı meydana çıkarmayı,  Bodrum'da gençlik yılı  tatillerinde her geldiğinde hayal edermiş. Diyarbakır'ın önemli ailelerinden Süleyman Demir, doğuştan turizme aşık biri olarak 5 bin kişilik Halikarnas Disco ile dünyanın dikkatini Bodrum'a çevirmiş.
Bir söyelişisinde; Bodrum'da tembel ve vurdumduymaz yaşayanları zaman zaman kıskandığım da olmuştur “ diyor.  

1979’dan bu yana Bodrum’da faaliyet gösteren Halikarnas için mülk sahipleri ile Demir  arasında 17 yıldır hukuki mücadele yaşanıyordu, şimdi tahliye oldu Halikarnas ve mekanın 25-30 milyon dolara satılması bekleniyor. Mülkiyetin sahibi çok.  Çok başlı bir dev Halikarnas  

Genç Demir; En sonunda soluğu yıllarından beri geldiği Bodrum'da aldı. Halikarnas'ın konseptini en ince ayrıntısına kadar kendisi planladı. Elindeki tüm parayı İnci Pansiyon'a, yeni adıyla Halikarnas'a yatırdı. Güzel yemeklerin olduğu restoran ve yemek saatinden sonra güzel dans müzikleri çalınan bir mekan hazırladı. Bodrum Kalesi'ni her noktadan gören Halikarnas'ın dans bölümü o kadar çok beğenildi ki 1986'da yeniden bir düzenleme yapıldı.

  Projeyi kendisi hazırlayan Süleyman Demir, mimarların bar bardır sözlerine karşılık inadını sürdürdü. Her müşteri grubunun ihtiyaçlarına uygun ayrı konseptlerde bar tasarımları hazırlandı. Gelen yabancı konukların Ege Medeniyetleri'nin izlerini hissettiği sütunlar, mekan içindeki bu 7 ayrı bar büyük beğeni kazandı.

 Animasyon, lazer şov gösterileri de alanında ilk özelliğini taşıyordu. Türkiye'den ve yurtdışından gelen birçok ünlü konuk Halikarnas Butik Otel'de kaldı.

Hatta öyle şeyler yaşadı ki Halikarnas ve Süleyman Demir haberlere köşe yazılarına çok konu oldu…

Yaşanmış hikâyedir... İnanmayan Bodrum-Halikarnas Disko'nun sahibi Süleyman Demir'e sorsun.
1981 yazıydı... İhtilal dönemi.
Bodrum halkı "gürültüden/müzikten" rahatsızdı.
Sorun "Ankara'ya/Milli Güvenlik Konseyi'ne" kadar gitti.
"Konsey" demek, "ihtilali yapan 5 komutan" demek.
Ve "yasak" geldi:
- Saat 24.00'te müzik susacak.
Diskolarda, saat 23.00'ten sonra, her 10 dakikada bir "anons" başladı:
- Milli Güvenlik Konseyi talimatıyla, saat 24.00'te müzik yayını kesilecektir.
Tepki "yuuuuh!.."
Saat 24.00'te müzik sustu, ışıklar söndü, yerli yabancı turist sokağa döküldü:
- Yasağa da yuuuh!.. Konsey'e de yuuuh!..
Sonra ne mi oldu?
Ne olacak "yasak kaldırıldı."
Sadece, saat 24.00'ten sonra "müziğin sesi biraz kısıldı" o kadar.

Halikarnas'ta ağırlanan konuklar arasında Turgut Özal da bulunuyordu. Lazer ışığını İstanköy'e vurdurmasının sorun olup olmayacağını soran Demir, 'Sen ışığı vurdur sorun olursa ben çözerim' yanıtını alıyor. İstanköy'de 1 kilometrelik bir alana yansıyan yeşil, mavi ışıklar halk arasında paniğe, “Uzaylılar geldi” söylemlerine yol açtı.

 Yunanlı yetkililer, Bodrum'u arayınca bu kez lazer sahile vurdurulmuyor, yerleşim biriminin üstünden geçiriliyor. İyi bir işletmecinin örnek olması lider olması gerektiğine inanıyor. Kendine karşı acımasız davrandığını da kabul ediyor. 38 yıllık iş yaşamında profesyonel iş ahlakı nedeniyle özellikle eğlence işinde mekanında içki içmeyen, gece gündüz çalışan bir patron yöntemi benimsediğini iletiyor.

 Mick Jagger, Bette Midler, Dustin Hoffman, Princess Caroline, Princess Margaret, Lady Sarah Armstrong, Rockefellers, Valentino, Sting, Richard Branson , John Franco Ferre, Phil Collins, Michael Caine, Ahmet Ertegün, Blues Brothers, Ronald McDonald, Pamela Anderson, Kid Rock, etc... gibi dünya nın en ünlüleri ve Türkiye'den hemen hemen tüm ünlüler Halikarnas'a gelmişler.

.” Halikarnas'ın yazılı olmayan kuralları var. Yaşı küçük olanların içeriye alınması yasak.
Herkesin bir anısı vardır Halikarnas disco’da;  Yaşar abi ile Hürriyet gazetesine  çalışıyoruz. Haftada 2-3 gün Halikarnas’a git Ali boş bırakma oradan çok ünlü ve eğlence haberi çıkar demişti bana. O zamanlar şefim o ne derse O

 Yıl 2008, oğlum daha 11 yaşında yanıma tatile geldi ve o gecede disko da büyük bir şov vardı. Gidip haber yapmam lazım.
 Tabi çocuğu kime bırakacaz? Benimle geldi, disco da üst barda bulunan bir tabureye oturttum buradan kalkma dedim. Hani gazeteci kimliğimiz var kötü örnek oluyo,  çocuğu gece vakti diskoya getirtiyor demesinler  bir de kural var, çiğneyemeyiz,  Süleyman abiye ayıp olur.

Güngör abi ile sahnenin olduğu taraf gittik 11 yaşındaki oğlum Kemal’i barda tabure üstünde  bırakarak. Sıkı sıkı da  tembihe ettim sakın aşağıya inme diye.

Ben işimi yapmak için sahnenin olduğu merdivenlerden indim ve  yarım saat kadar çalıştıktan sonra geri döndüm.

Baktım bizim oğlan Kemal, barda Süleyman Demir ile muhabbet ediyor. ÇOK çok Mahçup oldum Süleyman abiye, ama o her zamanki güler yüzü ile iyi geceler dedi  ve hiç konuşmadan  yanımızdan ayrıldı.

Tabi sonradan öğrendim. Süleyman abi ile Kemal’in diyaloğunu ve arkadaş olduğunu. Sen kimsin ailen nerede diye sormuş Demir,  Kemal ‘de olanı biteni çocuk aklı ile anlatmış işte . Süleyman abi ile oturup meyva suyu içip muhabbet etmişler, kaynatmışlar.

Neyse!.. Hadi gidelim dedim Kemal’e, baba bir meyva suyu daha içeyim mi öyle gidelim dedi. Yanımda gazeteci Güngör abi de var, içsin bekleriz ver abisi bir meyva suyu dedik bardaki gence.

Barmen sordu kime yazim abi bu içilenleri dedi. Daha Güngör abi ve ben cevap veremeden bizim Kemal, "Süleyman abi ye yazın benim arkadaşım olur"  dedi.

O gece çok güldük, çok eğlendik. Hepimizin Süleyman abisi benim küçük oğlumun yüreğini bile fethetmiş ki, kendisine arkadaşım diyebiliyor du Kemal…

Oğlum şimdi 20 yaşında Süleyman abisi geçenlerde ona selamını iletmemi söyledi, ilettim ve duyunca çok sevindi Kemal. O da abisine selam yolladı.

O HERKESİN Süleyman abisi; gönlü kocaman, güler yüzlü bir adam.

Adam gibi adam, yıllarını Bodrum’a ve turizme vermiş bir duayyen… İnanıyorum ki bir gün ve gelecekte, Bodrum olmasa bile Dünyanın ve Türkiye’nin herhengi bir noktasında HALİKARNAS ismini yeniden yaşatacak. Yolun açık olsun Süleyman Demir ve Halikarnas

Yorum