Sempati Mobilya

SAKLI BİR HAZİNE BODRUM APOSTOL KİLİSESİ

Habere Oy Verin:

Bodrum'un denizi, güneşi ve kumsallarının yanı sıra kendini gösteren tarihi kalıntılardan biri olan Apostol Kilisesi'ni gördüğünüzde inanın hayranlığınız yarımadaya bir kez daha artacak…

Bodrum Yarımadası'nda bulunan Apostol Kilisesi, Gündoğan beldesinin tarihi kalıntılarından biridir. Sözünü ettiğimiz ada, Küçük Tavşan Adası da denen St. Apostol adası‘dır. Adanın en yüksek noktasında güneye bakan yamaç üzerinde St. Apostol Kilisesi harabesi bulunmaktadır. Adaya adını da bu kilise vermektedir…

AYA SOFİA İLE AYNI DÖNEMDE YAPILMIŞ…

Burada bulunan zengin kalıntılar 6. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar değişik tarihlerde yapılmıştır ve kalıntıların hepsi görülmeye değer niteliktedir. Gündoğan'dan tekneyle 15 dakikalık bir yolculuğun ardından Küçük Tavşan Adası'na ulaştığınızda Apostol Kilisesi sizi karşılar.  Tarihi M.Ö. 2.yüzyıla kadar inen kilise bazilika planlı.  St. Apostol Kilisesinin önemli bir özelliği de, M.S. 532 – 537 yılları arasında İstanbulda, Bizans İmparatoru I. Justinyanus’ un yaptırdığı Aya Sofia Kilisesiyle aynı dönemde yapılmış olması ile aynı mimari özellikleri taşımasıdır.

ANTİK DÖNEMİN EN BÜYÜK ÖRNEKLERİNDEN…

Kilisenin restorasyon çalışmaları 1996 yılından beri T.C. Kültür Bakanlığı ile İtalya Viterbo Tuscia Üniversitesince yürütülmüş olup tamamlanmış. “M.Ö. 2. yüzyıldan başlayarak oturulmaya başlanan adanın en üst kotunda sarnıçlar ,konutlar ile birde kilise bulunmaktadır. Yapının güney duvarının ortası ile doğusunda birer kapı açıklığı bulunmaktadır. Beşik tonozla örtülü neflerin zemini mozaik döşenmiştir.  Küçük tavşan adası kilisesinde olduğu gibi Karia bölgesi bazilikal planlı kiliselerin çoğunlukla içten, dıştan yarım daire biçimli apsisleri vardır. Karia bölgesi 5. ile 6. yüzyıllara tarihlenen kiliselerin yapımında çoğunlukla üzerine kurulduğu ya da yakınlarında bulunan antik dönem yapılarının malzemelerinin kullanıldığı anlaşılmaktadır.

MUAZZAM BİR MANZARAYA HAKİM

Adadan kuzeye doğru bakarsanız, 9 – 10 deniz mili ötede Didim’i görürsünüz. Bunun gerisinde açık mavi bir gölge halinde yüksek Aydın dağları seçilir. Kışın bu dağlar yarı bellerine kadar karla kaplı bembeyazdır. Doğuya doğru da Güllük Körfezi girişi görülür. Açık havada görüş uzaklığının iyi olduğu durumda batı yönünde ufukta Farmakonisi ile Efos adlı Yunan adaları rahatlıkla görülebilir.  Güney kıyısı ise, Bodrumun en güzel koylarından biri olan İncirlipınar Koyu’na bakar. Adanın batı ucunda kısa bir kayalık sığlığı izleyerek, üzerinde bir deniz feneri olan Fener Adası uzanır. St. Apostol adasıyla İncirlipınar koyu arasındaki deniz, Göltürkbükü ile Gündoğan – Yalıkavak – Bodrum arasında gidip gelen teknelerin rotalarının geçtiği yerdir.

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-