Sempati Mobilya

BODRUM'DA SAKLI BİR ROTA : DEDELER

Habere Oy Verin:

Bodrum'da burasını  çok az kişi bilir; bizimde geçen yıl paylaştığımız bir yazı dizisinden aklımızda  Dedeler Köyü kalmış! Bu konuda yazılmış çizilmiş tek Eser Gümüşlük'te yaşamakta olan bir arkadaşımızın elinde.

Bodrum, Ortakent-Yahşi beldesine bağlı Yakaköy’ün batısında, oldukça yüksek bir tepe üzerinde, düzlük bir alanda yer alan Dedeler Köyü bugün terk edilmiş durumdadır. Köyde harap durumdaki evler dışında, köye adını veren ve Dedeler olarak bilinen iki türbe bulunmaktadır.

Bodrum’da Dedeler köyü 2 adet yan yana bulunan ve Piramit şeklinde olan bir benzerine de Marmaris’te rastlanan tarihi türbeleri ile meşhur...

Dereköy’ün yolunu girdikten sonra asfalt yol  kısa bir süre sonra biter ve engebeli eski köy yolları başlar. Sonra Kavakderesi Vadisi’ne varıyorsunuz, yollar dar ve geçiş kimi zaman zorlaşıyor. Piramit mezarları arıyoruz. Türkiye’de başka hiçbir yerde rastlamadığımız bu piramit mezarların izinde kimi zaman dikenli olduğundan çok acıtan çalıların arasından geçersiniz. Dedeler Köyü diye bir yer olduğunu dolayısıyla bir işaret falan da yok.
Muğla Üniversitesi MSKÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Diler, yapıyla ilgili  Yapı içindeki mezar, dönemin önemli şahsiyetlerinden birine ait diye düşünüyoruz. Mimarisi çok yaygın değil. Bodrum ve Marmaris’te birer adet var. Yapılacak bir araştırmanın ardından bilgi sahibi olunabilir şekline açıklama yaptı.

Köyün Hikayesi...

Dereköy’de köylülerin çok azı Türbe hakkında bilgi sahibi ama öğrendiğimiz kadarıyla hikayesi şöyle; Menteşeoğulları zamanında İki kardeş korsanlığın da çok olduğu yıllarda, Partipanas denilen kayalıklarda gözcülük yaparlarmış. Bir ara uyuya kalmışlar ve maalesef korsanlar burunlarının dibine kadar geldiklerinden, kaçmaya başlamış ve köylüye haber vermeye koyulmuşlar. Dedeler köyünden Dereköy’e haber götürmeye çalışırlarken, şu an Piramit şeklindeki türbenin bulunduğu yerde korsanlar bu kardeşleri yakalayarak öldürmüş. Köylü de anılarına  saygı olması bakımından öldürüldükleri yere  iki kardeşi gömerek zamanla buraya iki bitişik türbelerini inşa etmişler. Karayolu bulunmayan ve yürünerek patika yoldan ulaşılabilen yapının içinin ve çevresinin sağlam olduğu verilen bilgiler arasında.
Dedeler Köyü’ne Dereköy’den, Kavakderesini besleyen Omar ve Karaüzüm derelerini izleyerek de ulaşılmaktadır. Dedeler Köyü’nde terk edilmiş evler ve konik piramit şeklindeki iki Türbe dışında, bir cami kalıntısı ve Karia dönemine tarihlendirilen, 3 mezardan oluşan bir  Kaya Mezarı bulunmaktadır.
Partipanaz'da ise  Bizans dönemine ait kalıntıların bulunduğu volkanik kayanın şekli oldukça enteresandır.

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-