Bodrum Efsaneleri 5 Dilde Yayınlandı

Habere Oy Verin:

Efsane sözcüğünü: “Kişi, yer ve olağanüstü olay ve varlıkları konu alan, inandırıcılık özelliğine sahip, belirli bir anlatım biçimi ve kalıplara bağlı olmayan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılarak günümüze kadar gelen anonim halk anlatıları” olarak tanımlamak mümkündür.

Folklorik değerler arasında önemli yere sahip olan efsaneler, tarih boyunca anlatıldığı ve derlendiği kentin toplumsal, kültürel ve coğrafi yapısını yansıtarak dün ile bugün arasında köprü görevini görürler.

Bodrum; tarihsel ve kültürel birikimi ile her köşesinde yazılmayı, kayda geçirilmeyi, belgelenmeyi bekleyen kendine özgü birçok değerleri barındırmaktadır. Bu kültürel değerler içinde efsanelerin ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Bodrum Efsaneleri kitabında, Bodrum kent merkezi ile çevre köy ve mahallelerinden  derlenen efsaneler; İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça çevirileri ile birlikte aynı kitabın içinde yer almıştır.  

İllüstrasyon sanatçısı Coşkun Kuzgun tarafından Bodrum Efsaneleri kitabı için çizilen 16 özgün illüstrasyon, kitaba görsel bir zenginlik katmaktadır.

Kitabın sunuş yazısını kaleme alan BESİAD (Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği) Başkanı Engin Kaplan, Bodrum Efsaneleri kitabıyla ilgili görüşlerini şu şekilde belirtmiştir:

“Efsaneler, halkların demir üzerine bıraktığı ayak izleridir. İşaret ettiği, koruduğu, günümüze taşıdığı değer kavram ve coğrafya bilgileri açısından çok önemli kaynaklardır. Besiad olarak yaşadığımız coğrafyanın geçmişini, bugününü ve geleceğini aynı ölçüde önemsiyor, sahip çıkıyor, güçlenmesi için çalışıyoruz. Bu kitabı destekleme fırsatına sahip olduğumuz için çok mutluyuz. Bodrum Efsaneleri kitabı ile bölgemizin çağlar boyu anlatılagelmiş efsanelerini farklı diller ışığında gelecek nesillere aktaran Cezmi Çoban’a kıymetli emekleri için teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın üzerinde yaşadığımız kadim coğrafyanın derin manasıyla ölümsüzleşmesine, tanınmasına ve sevilmesine büyük katkısı olacağına inanıyorum. İçten gelen bir enerji ve amatör ruh ile ortaya çıkan Bodrum Efsaneleri gibi eserlerinin devamı için Cezmi Çoban’a başarılar diliyorum.”

BESİAD (Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği) ve Bodrum Epa Emlak’ın destekleriyle yayınlanan Bodrum Efsaneleri kitabının, tanıtım ve imza günü etkinlikleri önümüzdeki günlerde gerçekleşecek.  

Kitabın Künyesi: Cezmi Çoban, Bodrum Efsaneleri, Halikarnas Halikarnas Matbaacılık San. Tic. Ltd. Şti., Bodrum, 2019. ISBN: 978-605-82136-3-0

CEZMİ ÇOBAN
1985 yılında dünyaya geldi. İlk ve ortaöğretimini Muğla ve Bodrum’da sür­dürdü. Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü dereceyle bitirdi. Ulusal ve uluslararası sempozyumlarda Bodrum Yarımadası ve yakın çevresinin yerel kültürü ve özgün değerleri ile sözlü tarihini ele alan bildiriler sundu. Çeşitli gazete, dergi, bülten ve blog sayfalarında ilçe geneline ait araştır­ma-inceleme yazıları yayınlandı. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümü mezunu olan Çoban, Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Bodrum Kent Müzesi ve Arşivi’nde çalışmakta, her yıl Bodrum kent kitaplığına bir kitap kazandırmak için araştırmalarını Bodrum ilçe merkezi ile çevre köy ve mahallelerinde sürdürmektedir.

YAYINLANAN KİTAPLARI:
Belleklerde Yaşayan Bodrum, 1. Baskı, İstanbul 2012; 3. Baskı, İstanbul 2018.
Muğla Bibliyografyası, Bodrum 2013. (Baskısı Tükendi)
Bodrum İlçesi Ağız Sözlüğü, İstanbul 2014. (Baskısı Tükendi)
Bodrum Denizcilik Tarihi Araştırmaları, İstanbul 2015. (Baskısı Tükendi)
Altın Makas Gümüş Bıçak -1915 Doğumlu Emekli Zabıt Kâtibi Ali Özel’in Eski Bodrum Hatıraları -, İstanbul 2015. (Baskısı Tükendi)
Bodrum Halk Masalları, Ankara 2016. (Baskısı Tükendi)
Bodrum Belediye Başkanları, Bodrum 2016. (Baskısı Tükendi)
Bodrum Bibliyografyası, Bodrum 2017.
Milas Bibliyografyası, Bodrum 2019.
Bodrumlu Amiral Turgut Reis, Bodrum 2019.
Bodrum Efsaneleri, Bodrum 2019.
Cevat Şakir Bodrum’un Mavi Merhabası -Zeynep Atılgan ile birlikte-, Bodrum, 2019.

HAZIRLANMAKTA OLAN KİTAP PROJELERİ:
Bodrumlu Gazeteci Özer Barut’un Eski Bodrum Yazıları (1968-2011) –Hüseyin Anıl ile birlikte- (Basıma Hazır)
Bodrum’da İz Bırakanlar (Basıma Hazır)
Bodrum’u Yazanlar (Basıma Hazır)
Bodrum Şiirleri Antolojisi (Basıma Hazır)
Karaova (Mumcular/Bodrum) Monografyası (Basıma Hazır)
Bodrum Manileri (Basıma Hazır)
Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Bodrum
Kurtuluş Savaşında Bodrum ve Bodrumlular
Bodrum Halkı’nın THK.’na Armağanı: Bodrum Tayyaresi
Bodrum Kent Haritaları
Bodrum Süngercileri
Bodrum Antik Kentleri
Bodrum Basın Tarihi
Bodrum Eğitim Tarihi
Bodrum Turizm Tarihi
B.B. Bodrumspor Tarihi
Bodrum Ticaret Odası Tarihçesi (1977-2017)
Türk Sineması’nda Bodrum
Seyyahların Gözünden Bodrum ve Milas
Bodrum-Milas Ulaşım Tarihi (Anılar, Belgeler ve Yol Hikâyeleri)
Milas Masalları
Milas Efsaneleri

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.