BAŞKAN UYARDI: BOŞUNA İSKELE YAPIP PARANIZI HARCAMAYIN, YIKILIR...

Habere Oy Verin:

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bugün beraberinde meclis üyeleri ve başkan yardımcıları ile birlikte Türkbükü esnafıyla bir araya geldi.

Bodrum Belediye A.Ş. Türkbükü Cafe’de gerçekleşen toplantıda mahalle sakinleri ve işletme sahipleri Başkan Aras’a istek ve taleplerini de ileterek görevinde başarılar diledi. Ahmet Aras, toplantı öncesi Türkbükü sahilinde yürüyerek iskele ve kumsalda yapılan yapıları inceleyip ilgili kişilerden bilgi aldı.

Türkbükü mahalle toplantısında Başkan Aras’a, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Ummahan Yurt, Turgay Kaya ve Önder Batmaz, Türkbükü Mahalle Muhtarı Yücel Ertuğrul, Bodrum Belediyesi müdür ve amirleri ile Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeğmez de eşlik etti. Sohbet havasında geçen buluşmada yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Ayrıca vatandaşların şikayet ve önerileri de tek tek not alındı.

Esnafların ve vatandaşların özellikle imar planı ve sahildeki işgallere ilişkin sorunlarını dinleyen Başkan Aras, özellikle Türkbükü sahilinde bozuk düzen inşa edilen standartlara aykırı iskeleleri göstererek "2017 yılından sonra yapıldığı belgelerle ispat edilen yapılar, yapı kayıt belgesi olsa dahi yıkılacak. Esnaf dostlarım, boşuna para harcayıp zarara girmesin. Gelin Bodrum standartlarına uygun bir şekilde kıyı kenar düzenlememizi yapalım" mesajı verdi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, her mahallede halk buluşması yapıyor, mahallelerin Bodrum'un standartlarına aykırı yapılarını tek tek tespit ederek, vatandaşlara ve esnaflara "Yanlışa müdahalemiz olacak" uyarısında bulunuyor. 

Bugün Türkbükü'nde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Kentimizi bir an önce sezona hazırlamak için çalışıyoruz. Özellikle sahil kesimlerinde hazırlıklarımız biraz daha hızlı olacak. Şu anda ciddi bir ivme yakaladık. Her tarafta müdahalelerimiz devam ediyor. Tamamen standartlarımızı ortaya koyalım diye çalışıyoruz. Özellikle imar barışı adı altında, imar yarışına dönen ve şu anda büyük bir yağma durumu olarak ortaya çıkan bir durum var. Deniz kenarında, mandalina bahçesinde, evinin yanında kaçak yapı yapıyor biz de onlarla uğraşıyoruz. Bizim en büyük projemiz bu. Bodrum'u korumak. Bodrum'u Bodrumludan korumak. Maalesef Bodrum kendi elimizle batıyor! Bodrum'u bu hızla tahrip etmeye devam edersek, yakında yaşamaktan onur duyacağımız, övündüğümüz bir Bodrum kalmayacak elimizde. Bütün çabamız budur. Yoksa hiç kimsenin ne evi, ne arazisi, ne de ekmek parasıyla problemimiz yok bizim. Ben de esnafım. Benim de otelim, plajım var, restoranım var. O yüzden bizim yapmaya çalıştığımız iş, artık Bodrum'un bir standardı olması. Herkesin kafasına göre iş yapamaması. Bizim yapmak istediğimiz şu anda bu. Kimse kafasına göre denizi kirletemesin, ağaç kesemesin. Buna belediye de dahil sevgili dostlar. Bu memlekette yaşayan herkes Bodrumludur ve memleketine sahip çıkmak zorundadır. Biraz daha fazla para kazanacağım diye, lütfen bu talana izin vermeyelim." diye konuştu.

BOŞUNA İSKELE YAPMAYIN

Bodrum'un farklı mahallelerinde yapılan kaçak ve izinsiz yapılara dair belge ve fotoğrafları vatandaşlarla paylaşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, özellikle iskeleler konusunda uyarılarını sürdürerek, şunları kaydetti:

"Biz bir standart getirmek için buradayız. Ama öncelikle bu kamu alanları, kimsenin tapulu malı değildir. Bir kere bunu bilelim. İzin de verilse, burası bir kamu alanıdır. Benim de iskelem var. Ne yaptım? Çevre Şehircilik Bakanlığı'ndan iznimi, inşaat  ruhsatını aldım. Ama inşaat yüzdesinin yüzde 5'ini bile kullanmadım. Şu anda tamamen izinli ve kimseyi rahatsız eden birdurumu yok. Gelin bize, standardı biz koyalım, izin alın. Yarısını ahşap, yarısını profil yapıyor iskelenin. O iskele altı ay sonra gider. Bizim amacımız hiç yapmamak değil, doğru yapmak. Belediyeye gelin, ben Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden de takip edeyim bu işi. Yardımcı olalım.

Türkbükü'ndeki iskelelerin hoş bir tarafı olmadığını söyleyen Aras, "Aydınlatma yok, direkler paramparça, yol zaten gitmiş. Bunlar kamu kaynağı. Ben kendimi de sonuna kadar eleştiriyorum. Hiçbir şekilde kamunun kaynaklarını, kamuya açık yerleri bu şekilde tarumak etmeye kimsenin hakkı yok.

İMAR BARIŞI HER ŞEYİ DEĞİŞTİRDİ

Tüm işletmeci arkadaşlara sesleniyorum. Yapı kayıt belgesi alan ya da almayan olabilir aranızda. İmar Barışından sonra işer değişti. Artık kıyı kenar dinlemiyor hiç kimse. 
Şöyle yapacağız. Bir komisyon oluşturuyoruz. Bu komisyonda öncelikle akademisyen arkadaşlarımız olacak. Şehir plancılarımız,esnaf temsilcilerimiz ve bu kentin sahipleri olacak. Bu komisyon, Prof. Dr. Tuncay Kuleli ile görüştüm. Kıyı kenar düzenlemeleri ile ilgili şu anda Dalaman'da bir toplantı yapılıyor. Orada kararlar alınacak. Bakanlık da bu kararları uygulayacak. 

Önceden iskelesini yapmış, yapı kayıt belgesi almış arkadaşlar en azından kendini toparlasın. Sahilden yürüyebilelim. Yeni yapacaklar, kesinlikle yapmasın. Üç gün sonra söküp atın diyebilirler. Yapı kayıt belgesi kazanılmış hak değildir. Dört tane kaçak yapı var şu anda elimizde, yapı kayıt belgesi almışlar. Güvercinlik, Dereköy ve Bodrum'un iki farklı yerinde bu binalar. 2017'den sonra yapıldığını belgeledik. Yapı kayıt belgesi 2017'den öncesi için geçerlidir. Oraları yıkacağız. Sizden istirhamım, boşuna masraf etmeyin. Gölgelik, kaplama yapmadan sökün iskeleleri. Hemen biz bir kıyı kenar düzenlemesi yapalım."

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.