GENÇLİK MUCİZESİNİ BODRUM'A GETİREN ADAM: DR. ETHEM MERCAN

Habere Oy Verin:

Son yıllarda tıp teknolojisinde devrim atılacak buluşlara imza atıldı. Bunlardan biri de lazer teknolojisi. Çok geniş bir alanda kullanılan bu teknolojinin kendi içinde de 'HİT'leşmiş uygulamaları ve cihazları mevcut... Özellikle dermotoloji alanında ve tabii ki gençlik uygulamalarında henüz adını duymadığımız fakat son derece etkili yöntemlerden söz ediyoruz. İşte bu cihazları Bodrum'a ilk kez getiren Dr. Ethem Mercan, cilt gençleştirmeden yenilemeye, hastalıklardan estetik uygulamalarına kadar pek çok alanda son teknoloji ürünü lazer cihazlarından yararlanıyor. Uzun yıllar Bodrum'daki özel bir hastanede hastalarına hizmet veren ve yaklaşık 8 aydır da Bitez'de açtığı kliniğinde hasta kabulüne başlayan Dermotoloji Uzmanı Dr. Ethem Mercan'la, 'gençlik çeşmesi' dediğimiz o tedavi yöntemlerini konuştuk, harika bilgiler aldık.

Sizi tanıyarak sohbetimize başlamak istiyorum. Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. 22 yıldan bu yana cilt hastalıkları konusunda çalışıyorum. Yaklaşık 11 yıldan bu yana da kozmetik işlemlerle uğraşıyorum. Lazer, cilt gençleştirme gibi yöntemler üzerinde çalışıyorum. Meslek hayatımın büyük bölümü İstanbul’da geçti. Ama 8 yıldan bu yana Bodrum’da yaşıyorum. Daha önce Özel Bodrum yani şimdiki Amerikan Hastanesi’nde çalışıyordum. Bu kliniği 8 ay önce açtım.

Kliniğinizde ne tür işlem ve tedaviler uygulanıyor?

Kliniğimizde cilt hastalıklarının tedavisi konusunda hizmet veriyoruz. Aynı zamanda cilt yenileme, cilt gençleştirme ve buna benzer kozmetik işlemlerle uğraşıyoruz. Botoks, dolgu, PRP ve lazer epilasyon yanında, et beni, siğil, cinsel siğil, melasma gibi deri hastalıkları tedavilerini başarıyla uyguluyoruz. Bütün bunların dışında Bodrum'da sadece bizim kliniğimizde uygulanan BabyFace ve Kırmızı Yüz tedavimiz için teknolojinin en son ürünü olan cihazlarımız mevcut.

Nedir o cihazlar?

Bunlardan bir tanesi Thulium lazer. Şu anda Bodrum’da bu cihazı kullanan başka bir klinik olmadığını biliyoruz. Özellikle kırmızı yüz tedavisinde kullanılan sarı lazer de bölgemizde sadece bizim kliniğimizde uygulanıyor.

Botoks, son yıllarda en fazla tercih edilen işlemlerden biri. Neden bu kadar popüler?

Yaklaşık 25 yılı aşan bir süre oldu. Çok sayıda insanda denenmiş ve başarısını kanıtlamış bir yöntem. Uygulaması çok kolay 5 ila 10 dakikalık süre içerisinde deneme direnme kırışıklık dediğimiz yani harekete bağlı kırışıklıklarınızı botoksla giderebilirsiniz.

Örneğin?

Özellikle göz kenarı, kaş ortası, alın bölgesindeki kırışıklıkları botoks enjeksiyonuyla gidermek mümkün.

Artıları ve eksileri nedir botoks uygulamasının?

İyi tarafı çabuk etki etmesi, negatif tarafı belli bir süre sonra kaybolması. Bu süre de 4 ila 6 ay arasında sürer. 6 ay sonra genellikle tekrar yapmak gerekir. Ama herhangi bir yan etki oluşturmadan yapıldığı için bu bir kayıp olarak değerlendirilmemesi gerekir.

İnsanlar botoks yaptırdıklarında ‘ifadesiz’ bir yüz olmasından endişe ediyorlar.

Aslında ehil ellerde çok güvenli ve iyi sonuçlar veren bir yöntemdir doğru dozlarda yapıldığı zaman bu yan etkilerle karşılaşma şansınız yok.

Dolgu ile farkı nedir?

Dolgu, yüzdeki derin çizgileri doldurmak için tercih edilen bir yöntem. Zaman içinde boşalan cilt altı dokusunu yeniden restore etmek, yerine koymak için yapılan bir tedavi.

Bir de PRP tedavisi çok popüler. Özellikle kimlere tavsiye ediyorsunuz?

PRP kendi kanıyla gençleşmek olarak bilinen bir yöntem. Hastanın kanı labaratuvar tüpüne alınır ve bir özel işlemden geçirilir. Bu işlem sonucunda kanda normalde trombosit dediğimiz kan pulcuklarında bulunan bir takım büyüme faktörleri açığa çıkar. Bu büyüme faktörleri deriye enjekte edildiği zaman derinin hücrelerinde bir gençleşme sağlar. Özellikle genç yaşlarda cildinde fazla yıpranma olmayan kişilerde prp çok yararlı sonuçlar veren etkin bir yöntemdir.

BABYFACE UYGULAMASI SADECE BODRUM'DA

Gelelim yeni trend BabyFace uygulamasına... Bu tedaviyi Bodrum'da ve hatta Ege bölgesinde sadece sizin kliniğinizde alabiliyor insanlar. Nedir babyface? Neden bu kadar popüler oldu?

Yurtdışında çok popüler olan yeni ve etkili bir yöntemdir. Bebek yüzü ve BabyFace olarak bilinen bu yöntem, ciltteki sorunları hızla gidermesi ve konforlu olması nedeniyle haklı bir üne sahip şu sıralar. Bu yöntem, hızlı bir şekilde gözenekleri sıkılaştıran ve cilde bebeksi bir görünüm kazandıran bir tedavi.

Nasıl uygulanıyor?

Bu yöntemde lazerle deride mini kanalcıklar açılır. Açılan kanalcıklar deride yenilenme mekanizmasını tetikler. İşlem sırasında amaç cildi fraksiyonel, yani nokta nokta hasarlamak ve üzerine serum vermek. Direk derinin altına geçiyor bu serumlar. Çok yüksek oranda ve hızlı bir düzelme sağlıyor. Normal bir cilde krem sürdüğünüzde etkisi olur ama sınırlıdır bu. Çünkü cildin üzerinde bir bariyer vardır. Biz o bariyeri açtığımız için direk olarak deri altına geçiyoruz. Hızlı ve yüksek oranda düzelme sağlıyor bu yüzden.

Hangi durumlarda BabyFace uygulamasına başvurulabilir?

Gözenek sıkılaştırma, Yüz gençleştirme, Leke tedavisi, Melasma tedavisi, Yara izi azaltma, Boyun gençleştirme, Dekolte doku yenileme amacıyla bu yönteme başvurulabiliyor.

Ne kadar sürede etkisini görebiliyoruz?

Cildin durumuna göre iki ila 4 seans şeklinde uygulanıyor. Genç bir ciltte iki seans yeterli olabilir. Ama yıpranmış bir ciltte 4 seans uygulayarak sonuç alıyoruz. Genellikle 10 gün arayla yapılıyor. Seans sayısı arttıkça genel bir yenilenme sağlıyor. Cilt sıkılaşıyor, gözenekler daralıyor. Ciltte bebeksi bir görünüm oluşturuyor.

Sadece kadınlara uygulanan bir yöntem midir?

Hayır. Ben bunu kendime de uyguluyorum.  Yaşı da yok. İhtiyaç duyan herkese yapılabilecek uygulamalar bunlar.

Bir de sarı lazer’den söz ettiniz. Bunun İzmir’de bile henüz uygulanmadığını biliyoruz. Nedir sarı lazer?  Hangi işlemlerde kullanılıyor?

Kırmızı damar ve leke tedavisinde kullanılan özel bir lazerdir. Tıbbi adı copper-Bromid lazerdir. 511 ve 578 nanometre dalga boyunda ışın yayar. Nokta atışı özelliği ile çevreye zarar vermeksizin kırmızı damarları siler. İnatçı yüz lekesi olarak bilinen melasma tedavisinde de çok yararlıdır. Kahverengi lekelerin altındaki gizli damarları silerek leke tedavisinde sıra dışı bir etki yaratmaktadır. Bu cihaz aynı zamanda sivilce tedavisinde de kullanılabiliyor.

Acı var mı peki?

Hafif bir acı var tabii ki. Ama biz kremlerle bu acıyı azaltıyoruz. Dayanabileceğimiz bir acı diyebiliriz. Dövme kadar bir acı vermiyor örneğin.

Enfeksiyon riski var mı?

Yok.

Cilt ve gençlik için daha farklı yöntemler de var mı acaba?

Var tabii… Radyo frekansı ya da ses dalgasıyla cilt yenileme işlemleri kullanan klinikler ve uzmanlar var. Ancak biz tecrübelerimizle, en etkili olan yöntemleri bulduk ve onları uygulamayı tercih ettik.

VİTİLİGONUN DA TEDAVİSİ VAR

Çevremde de sıkça rastladığım bir diğer cilt hastalığı da vitiligo... Bu hastalığın bir tedavisi var mı acaba?

Vitiligo, tedavisi biraz sorunlu bir hastalıktır. Bu nedenle hastanın en baştan, uzun bir tedaviyi kabul etmesi gerekiyor. Öncesinde bir takım testler yapılıyor. Ağır bir stres ya da korku sonrasında ortaya çıksa da kişinin vücudunda bir vitamin eksikliği, toksin birikimi ya da gizli bir enfeksiyon olma olasılığı her zaman vardır. Bunlar araştırıldıktan sonra tedaviye başlanır.

Ne kadar sürer tedavisi?

Asgari 6 ay sürmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde cildi destekleyen vitaminler barındıran bir diyet ve bazı hücreleri gençleştiren kremler kullanılması yararlı olmaktadır.

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.