DİREKLE HEM DANS HEM SPOR… BODRUM’UN YENİ TRENDİ POLE BODRUM…

Habere Oy Verin:

Pole dance… Bildiğiniz adıyla; direk dansı… İlk duyduğunuzda aklınıza Amerikan striptiz kulüpleri geliyor değil mi? Şimdi bütün bildiklerinizi unutun, çünkü hepsi yanlış!.. Tüm dünyada müthiş bir hızla yayılan “pole” hem bir dans, hem bir spor, hem bir performans sanatı, hem de sosyolojik bir olgu… Ve hatta bazı ülkelerde askeri eğitimin bir parçası!..
Bütün bunları “pole” kültürünü Bodrum’a getiren Bodrum’un genç girişimcilerinden Ayça Aras anlattı. Yaz sonuna doğru Pole Bodrum’u kuran Ayça Aras’ı bir süredir instagram’dan takip ediyor ve meraktan ölüyordum! Bir kadın nasıl bu kadar güçlü ve esnek olabilir diye düşünüp dururken, nefes kesen bu performansı yerinde görmek, Ayça Aras'la şu işin aslını konuşmak üzere Pole Bodrum'un yolunu tuttum. İyi ki de gitmişim, yeni bir sporum oldu! 

Bodrum’un havasını değiştiren kokteyllerin, temalı partilerin, Katip Bar gibi konsept bir mekanın vardı. Şimdi bir de Pole Bodrum oldu… Anladık ki her şeyin ilkini yapmayı seviyorsun. Nereden aklına geldi bu trendi Bodrum’a getirmek?

Ben ilkleri yapmayı seviyorum. Aslında kendim için yapıyorum. Pole, son yıllarda İstanbul’da hızla popülerleşti. Yaklaşık 1.5 yıl önce Bodrum’a taşındığımda, aklımda ders almak vardı… İnternette videolarını izliyordum. Bodrum’da pole dance kursu araştırdım, bulamadım. Hatta facebook sayfamda insanlara sordum, “Bodrum’da eğitim veren birileri var mı?” diye… Bir arkadaşımın aklında kalmış. Yaklaşık 6 ay sonra bana “Eğitmen bir arkadaşım var, Bodrum’a tatile geliyor. Üstelik direğini de yanında getiriyor. Hala ders almak istiyor musun?” diye yazdı. “Tabii ki” dedim hemen. Turgutreis’te kalıyordu eğitmen… 10 gün boyunca Turgutreis’e gittim, kurs aldım. 

O ilk başlangıç nasıldı? Zorlandın mı çok?

Çok zorlandım ama çok da hoşuma gitti. O dönem biraz karışık bir ruh halindeydim sanırım. Bana çok çok iyi geldi. Bir saat içinde başka hiçbir şey düşünmediğimi fark ettim. Müthiş bir rahatlamaydı. “Ben bunu yapacağım” dedim… Eğitmen, 15 gün sonra ayrıldı Bodrum’dan. Ben hala araştırıyorum tabii… En yakın kurs Kos’ta var! En kötü ihtimalle Kos’a gider gelirim diyordum artık… O sırada “Pole İstanbul” u buldum. Yağmur Hoca ile tanıştım. İletişimimiz çok tuttu. Ayda bir iki kez gidip gelmeye başladım İstanbul’a. Yağmur bir jimnastikçiydi. Dolayısıyla akrobasi hareketleriyle direk hareketlerini birleştiriyordu. Daha fazla şekil aldığımı fark ediyordum onunla çalışırken. 

Şu an eğitimcisin ama değil mi?

Evet. Kurslar ve sertifikalardan sonra şimdi eğitimci olarak Bodrum’daki merkezimizde ders veriyorum. 

Şu an Gümbet’te harika manzarası olan bir villadayız. Salonda 6 görkemli direk bize bakıyor… Güzel bir yer seçmişsin kurs için…

Erkek arkadaşımın eviydi burası. 20 sene önce yapılmış ama hiç kimse yaşamamış içinde… Çok bakımsızdı. Burayı baştan aşağı yenilemeye karar verdik. Tek katını stüdyoya dönüştürdük. Baştan aşağı yeniledik. 15 Temmuzda da kursumuzu açtık. Şimdi çok güzel bir mekan oldu. Derslerden sonra denize karşı oturup kahvemizi içerek sohbet ediyoruz.Yeni dostluklar kuruldu. Keyfimiz yerinde yani..

İlgi gördü mü? 

Çok güzel dönüşler aldık. Özellikle İstanbul’dan Bodrum’a gelip yerleşenler, ‘pole’ hakkında bilgisi olanlar talep gösterdi. Özel ders isteyenler oldu. Bu arada biz hiç tanıtım yapmadık. Sadece instagram’dan birkaç paylaşımla… Bu kadar ilgi göreceğini düşünmemiştim açıkçası. 

Şimdi en can alıcı soruyu soruyorum. Pole bir ‘dans’ mı, yoksa ‘spor’mu?

Hem spor, hem dans hem de sanat aslında… Pole, kökleri Hindistan, Afrika ve Çin'e kadar dayanan bir performans... Hangisi daha eski bilinmiyor. Hindistan'da 8'inci yüzyıldan bu yana 'direk güreşi' olarak kullanılıyor. Orijinal adı Mallakhamb... Bu sporla çocuklar 3-4 yaşlarından itibaren askerliğe hazırlanıyor. Dayanıklılık, çeviklik ve güç geliştiren bir spor olduğu için hala yapılıyor.  Çin'de, Chinese Pole olarak biliniyor. Sirklerde akrobatların 9 metreye kadar değişen direklerde yaptıkları şovlar. Bunun da geçmişi 12'inci yüzyıla kadar uzanıyor. Son 10 yıldır ağırlıklı olarak pole bir ‘spor’ olarak görülüyor. Pole fitness dersleri veriliyor tüm dünyada. Ve inanılmaz rağbet görüyor. 

Çok egzotik ve hatta çok da seksi bir spor… Sana da pek yakışıyor bu arada...

Pole'un dans hali egzotik ve seksidir. Orada, direkle yapılan hareketlere ek olarak ‘floorwork’ dediğimiz yer hareketleri de eklenir. Benim eğitmenliğini yaptığım pole, fitness ve spor ağırlıklı. Bunun yanında bir de pole art var. Pole'un daha artistik, daha akrobatik hareketleri ile müziğin bir araya geldiği bir türü. Biz Pole Bodrum’da hepsini birleştiriyoruz. Hem fitness hareketlerini kullanıyoruz hem de bir koreografi oluşturuyoruz. Daha eğlenceli, keyifli oluyor dolayısıyla. 

Hepsini öğrenebiliyor mu kursa gelenler?

Elbette. Ama grup derslerimizde topuklu ayakkabı kullanmıyoruz. Tehlikeli olduğunu düşünüyoruz. Spor yapıyoruz çünkü. Özellikle tercih edene özel dersle elbette o bilgiyi de veriyoruz. 

ÇOK ÇABUK GÜÇ VE ESNEKLİK KAZANDIRIYOR

Her spora özel bir kıyafet vardır. Pole için nasıl geleceğiz bu kursa?

Krom borulara tutunabilmek için pole derslerinde çıplaklık önemli. Mini şort ve spor büstiyer en ideali. Çıplak ayaklarla yapıyoruz dersimizi. Kumaş bizim işimizi zorlaştırıyor. En rahatı bikini tabii… 

Gelelim etkilerine… Pole dersleri almaya başladıktan sonra vücudumuzda ne gibi değişiklikler olacak?

Her şeyden önce çok kısa sürede vücudunuz şekle girecek. Kendi ağırlığınızla çalıştığınız bir spor olduğu için kas geliştiren, kuvvetlendiren, esneklik ve dayanıklılığı artıran bir performans pole… Sırt, kollar ve core bölgesi dediğimiz karın aynı anda çalışıyor. Bacaklar ve basenler çok çabuk forma giriyor. Bir de kollar… Kendi ağırlığınızla yaptığınız için etkisi, body building gibi değil. Kalıcı… 

Ne kadar sürede?

İlk bir ayda etkisini görmeye başlıyorsunuz. Çok keyifli olduğu kadar çok da zor bir spor bu. Cardio ve stretching hareketleriyle birleştiğinde, tam tekmil bir pole dersinde 600 kalori yakıyorsunuz!

Yani kilo da verdiriyor…

Elbette kilo kaybı oluyor. Tabii ki haftada bir dersle yetinir bir de düzenli beslenmezseniz bu anlamda sonuç alamazsınız. Ama bana göre en önemli etkisi verdiği keyif ve mutluluk. Çocuksu bir tarafı da var.

Nasıl?

Pole’a başladığınızda onunla bir bağ kurmanız lazım. Ben böyle görüyorum. Buraya “zayıflamak” için gelen, bir ay sonra pes edip gidebiliyor. Ama keyif alarak yapan, asla bırakamıyor o direği. Yolda gördüğü direğe sarılıp selfie çekerek bana gönderen kursiyerlerim var! İnanılmaz eğlenceli bir spor. Bu nedenle de psikolojiye çok iyi geliyor. Azıcık depresif hissediyorsanız kendinizi, bir deneyin derim ben…

Çok zor geliyor bana. Spor yaptığım halde, kendimi o direğin tepesine kaldırdığımı hayal edemiyorum nedense?

Çoğu insan öyle düşünüyor. “Ben bu hareketi asla yapamam” diyenler, bir ay sonra kendisine inanamıyor. Çünkü çok kısa sürede kuvvetlendiren bir spor bu. Elbette zor. Ama çok çabuk geri dönüşleri var. İlk başlangıçta vücudunuzun bazı bölgelerinde zedelenmeler olabiliyor. Kaslarınızla değil, derinizle direğe tutunmaya çalışıyorsunuz çünkü. Kaslar kuvvetlendikçe onlar azalıyor ve yok oluyor. 

Şu an kaç öğrencin var?

30 öğrenciyle çalışıyoruz.

Kadın mı hepsi?

Evet. İstanbul’da bu kursu alan erkekler de var ama Bodrum’da henüz öyle bir talep gelmedi. Gelirse büyük ihtimalle birebir özel derslerle çalıştırabiliriz. 

Kimler pole fitness ya da pole dance yapabilir? 

Her kilodan, her yaştan, spor geçmişi dahi olmayan herkes öğrencimiz olabilir. Çok kilolu olabilir. Ve hatta çocuk olabilir… 45 yaşında olup fiziği ve kondüsyonu çok iyi olan da var. 20’li yaşlarında olup kendini kaldıramayan da… Dolayısıyla yaş bir kriter değil. Sakatlıkları olanlar hariç tabii. Bu konuda doktor onayı önemli. 

Pole Bodrum’da başka spor branşları için de kurslar var mı?

Pilates ve yoga derslerimiz var. Burası butik bir spor tesisi aslında…

Bu sporun bir hedefi, ulaşmak istediği bir uç noktası var mı? Hayaller nereye kadar mesela?

Dünyada pole dance yarışmaları düzenleniyor. Nihai hedef tabii ki onlara katılmak… Ama o çok ayrı bir kulvar. Hazırlanma süreci çok farklı. Çok zor her şeyden önce… Katı kuralları var. Bu işe kendini adamış insanlar katılıyor. Kendi adıma düşünmüyorum. Benim başka planlarım var.

DÜNYANIN EN PROFESYONEL POLE EĞİTMENLERİ BODRUM'DA BULUŞACAK

Nedir o planlar?

Öncelikle çocuklarla çalışmak istiyorum. Türkiye’de henüz bilinmiyor ama Rusya’da Bulgaristan’da çocuklar pole dersleri alıyor. Jimnastik, dans, bale ile birlikte pole çalışıyorlar. O branşlarda çok daha hızlı gelişmelerini sağlıyor çünkü. Bunu ailelere tanıtmak ilk hedefim. Daha sonra da Bodrum’da bir kamp planlıyorum.

Nasıl bir kamp bu?

Bir aksilik olmazsa bu yaz Bodrum’da bir pole camp açacağız. Dünyada çok yaygın bir etkinlik. Çoğunlukla Hırvatistan ve Yunanistan’da yapılıyor. ABD’de, Avustralya’da ve hatta Kıbrıs’ta yapılmış. Dünyanın hemen her ülkesinden profesyonel eğitmenlerin katıldığı  3-4 günlük kamplar... Sadece pole değil, havada yapılan sporların uygulayıcıları da katılabiliyor. Türkiye’de bugüne kadar hiç yapılmadı. Bodrum, böyle bir kamp için ideal yer. İnsanlar buraya gelmek için can atacaktır. Konaklama sorunumuz da yok. Çok keyifli olacağına inanıyorum.Bodrum’u tanıtmak için de güzel bir fırsat… 

Bu söyleşiyi okuyup, bu sporu merak edenler ne yapsın şimdi?

Biz dönem dönem deneme dersleri yapıyoruz. Dileyen herkes katılabiliyor. Instagram’dan bizi takip etsinler. Polebodrum… 0535 507 76 81 numaralı telefondan bize ulaşabilirler. Askeri Kamp’ın hemen bittiği yerde, Gümbet’teyiz. Bekleriz… 
 

Selda Öztürk

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.