BODRUM HALKINA TAAHHÜDÜMDÜR

Habere Oy Verin:

CHP'den Bodrum Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıklayan Bodrum Belediye Başkan Vekili Taner Uslu, Bodrum basını ile kahvaltıda bir araya geldi. Aday adaylığı sürecinde projelerini, hedeflerini ve Bodrum için taahhütlerini anlatan Uslu, gazetecliere hem Bodrum için taahhütlerini anlattı hem de toplantıya katılan basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

“Söyleyecek sözümüz, yönetecek gücümüz var diyerek yola çıktık." diyen Taner Uslu, "Bodrum’u geleceğe taşımamız gerekiyor. Bunu yaparken kenti yaşayan insanları mutlu ederek ve ekonomik olarak rahata kavuşturarak sorunlarını çözmemiz gerekiyor. Bizim vaadimiz, Bodrum’un marka değerini yükselterek, yaşayan bir kent yaratmak ve Bodrum’da yaşayan insanları mutlu etmek” ifadelerini kullandı. 

Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi arasındaki yetki karmaşası, Bodrum’un kaynak ve gelir eksikliği konusunda soruları yanıtlayan Uslu, şöyle devam etti:

“Belediyeciliği rahat bir şekilde yapabilmeniz için öncelikle mali disiplini sağlamanız lazım. Kendi kendine yeten bir bütçeniz olması lazım. Büyükşehir’le ilgili yetkiler yasada belli. Büyükşehir olduktan sonra kenti siyasiler değil, bürokratlar yönetiyor. Kentimizi sadece bürokratlarla değil, STK’lar, dernekler, odalar, kadınlar, gençler, bürokrasi ve siyasetle, yani ortak akılla yönetirsek ortada sorun kalmaz. Yasa belli. Bu sene bizim en büyük sıkıntımız, Büyükşehir’deki kurumsal yapılaşmaydı. Biz yeni bir kurumsal yapıya döndük. İlk bu yapıya geçen de Bodrum Belediyesi’dir. Ama bizim beklentilerimiz çok fazlaydı Bodrum olarak. Büyükşehir Yasası ile bazı yerler sevindi. Ama bizim aldığımız hizmetler azaldı. Personel sayımız düştü. Sıkıntının kaynağı bunlar. Eksiklerimiz var elbette. Ama Bodrum’da kaynak yaratmak kolay. Bizim marka değerimiz var.”

Taner Uslu, Bodrum'un altyapı ile ilgili sorunları konusunda da ana yatırımcının Büyükşehir Belediyesi olduğunu hatırlatarak, "Yol yürürken hakkımızı, görevimizi ve sorumluluğumuzu bilmemiz lazım. Altyapıyı Büyükşehir ile beraber çözmemiz lazım. Ana yatırımcı Büyükşehir Belediyesi. Bizlerle beraber hareket etmelerini bekliyoruz biz. Çünkü Bodrum’un sorununu Bodrum’da yaşayanlar bilir. Biz yereli o nedenle önemsiyoruz. Büyükşehir Belediyesi şu an Turgutreis ve Gündoğan’da arıtma tesisi için Dünya Bankası’ndan hibe aldı. Meclis’ten geçti. Biz altyapı sorunlarını biliyoruz. Altyapı ve üst yapıyla ilgili tüm sıkıntılar bilgi dağarcığımızda mevcut." diye konuştu. 

Uslu, bir gazetecinin Bodrum'daki hızlı yapılaşmaya dair sorusuna da "Planlamalarımızı çok sağlıklı yapmamız gerekiyor. Bodrum’da planlamaları yaparken çok fazla yetki alanı var. Doğal, arkeolojik SİT’ler, turizm bölgeleri var, farklı kurumların yetki alanlarındaki bölgeler var. Birlikte hareket etmek gerekiyor. Önce sağlıklı bir planlama yaparak sonra kent kimliğilini koruyarak yapılaşmaya gitmek lazım. Elbette mevzuat ölçüsünde devam edilecektir.” yanıtını verdi. 

Taner Uslu, toplantıda gazetecilerin turizm, ulaşım gibi konularda yönelttiği sorularını samimi bir şekilde yanıtladı, yapacaklarını anlattı. Taner Uslu, Bodrum halkına taahhhütlerini de şöyle sıraladı:

Bodrum’un asırlara dayanan kültürel ve tarihsel zenginliğini, farklı kültürlere sunduğu huzur ve
özgürlük ortamını ve Tanrı’nın ona bahşettiği doğal ayrıcalıklarını sürdürebilmek ve bu farklılığı
günümüz özgün ve çağdaş değerleri ile buluşturarak, Kültür, Tarih, Doğa, Turizm ve Kentsel
Refah odaklı bir gelişme ekseni ile daha katılımcı, adil ve üretken bir belediyeciliği benimsiyor
ve bunu gerçekleştirebilmek için aşağıdaki ilkeleri yönetim anlayışımın esasları olarak
takdirlerinize sunuyorum.
Siyaset ve onun getirdiği makamlar, halkımızla birlikte daha güzel bir yaşamı kurabilmek adına sadece birer araç olmaktan ibarettir.
Bu amaçla;
 Atatürk ilkeleri ve Devrimleri yolumu aydınlatan ışık olacaktır.
 Cumhuriyetimizin kurucu felsefesinin mimarı Cumhuriyet Halk Partisinin, Sosyal
Belediyecilik anlayışını yerel alanın her kademesinde hayata geçireceğim.
 Yerel Değerlerimizin öne çıkarılması,
 Kültürel Ve Tarihi Dokumuzun korunması,
 Doğa Ve Çevre Dostu, hayatı paylaştığımız tüm canlılara saygı ve sevgi dolu,
 Yaşanabilir, Yaşatabilir Anlayışla hizmet etmek her şeyin önünde ve üstünde olacaktır.
 Eşit Yurttaşlık İlkesine bağlı kalarak, toplumumuzun her kesimine ulaşan, her kesimini
kucaklayan adaletli ve kaliteli bir hizmet içinde olmak en temel vazifem olacaktır.
 Hesap Verebilirlik, halkımızla aramızdaki güven ilişkisidir. Saydam bir yönetim şeklini
hayata geçirerek belediyemizi denetlenebilir, hesap verebilir bir anlayışla yöneteceğim.
 Yerel Demokrasi özelinde, aldığımız kararların bugünü olduğu kadar geleceğimizi de
etkileyeceği bilinciyle, ayrımcılık yapmadan, tüm halkımızın ve toplumumuzun dinamikleri;
sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, odalar, kent konseyi ve yurttaş inisiyatiflerinin de
bu kararların alınmasına ve uygulanmasına doğrudan katılımlarını sağlamak için her türlü
zemini oluşturacak ve ortak akla sonuna kadar saygılı olacağım.
Akıl ve Bilim ekseninde; halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda hedef ve amaç odaklı,
çağdaş sürdürülebilir projelerle, kentimizin bugünü ve geleceğini en iyi şekilde
planlayarak, toplumun huzur ve refahına hizmet etmek için gerekli her şeyi
yapacağımın sözünü veriyorum…
 

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-