EN ÖZEL KUTSAL ALANLARDAN BİRİ…

Habere Oy Verin:

Milas’ta Tavşan Tepe’de bulunan ve kutsal bir alan olduğu öngörülen yapıya ait tarihi mermer bloklar, arkeologların tasnif ve numaralandırma işleminin ardından yeniden plana göre yerleştirildi. Anadolu’daki en özel kutsal alanlardan biri olduğu düşünülen tarihi yapı, çok bilinmeyenli bir denklem gibi halen gizemini koruyor.

Volkan Yıldız’ın Özel Haberi…

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Eylül 2017’de Milas’a bağlı Güneş Mahallesi’nde bulunan ve halk arasında Tavşan Tepe olarak bilinen 350 metrekarelik yeşil alanda park yapım çalışması başlatmıştı. İş makineleriyle yapılan düzenleme çalışmalarında, tarihi eser niteliği taşıyan 100’ün üzerinde mermer bloğa rastlandı. Tarihi kalıntıların tesadüf eseri gün yüzüne çıkmasıyla birlikte Milas Müze Müdürlüğü yetkileri, inceleme yaparak tarihi alanda kurtarma kazısı ve sondaj çalışması yaptı. Toprağın üst yüzeyinin kaldırılmasıyla yuvarlak bir plana sahip ilginç bir yapı kalıntısına ulaşıldı.

Arkeolojik veriler ışığında değerlendirme yapan uzmanlar, yuvarlak planlı ilginç yapının bir kutsal alana ait olduğunu ve M.S. 3. yüzyıla kadar kullanımda kaldığını öngörüyor.
Öte yandan Milas Müze Müdürlüğü’nün, Helenistik Döneme ait olduğu düşünülen yuvarlak planlı kutsal alandaki arkeoloji çalışmaları devam ediyor.
Kurtarma ve sondaj çalışmalarında çıkarılan kemik parçaları, günlük yaşamda kullanılan kiremit ve seramik eşyalara ait parçalar uzmanlarca incelenirken; alanda bulunan tarihi mermer bloklar üzerinde de titiz bir çalışma yürütüldü.
Milas Müze Müdürlüğünde görevli arkeologlar, alanda bulunan 100’ün üzerinde tarihi mermer bloğu tasnifledikten sonra numaralandırdı. Çok bilinmeyenli bir denklemi andıran kutsal alandaki tasnif ve numaralandırma çalışmasının ardından, yapının anlamlandırılması amacıyla tarihi mermer bloklar yük kaldırma ekipmanları kullanılarak insan gücüyle yerlerine taşındı. İlerleyen dönemde Tavşan Tepe ile ilgili kapsamlı bir restorasyon projesi hazırlanacağı öğrenildi.

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-