MUSTAFA SARUHAN: BODRUM'UN RÖNTGENİNİ ÇEKECEĞİZ

Habere Oy Verin:

Mustafa Saruhan, geçmişi Bodrum'da 200 yıla dayanan bir ailenin ve esnaf bir babanın oğlu. Meslek yaşamına Yalıkavak Belediyesi'nde zabıta memuru olarak başlayan Saruhan, daha sonra zabıta amiri olarak Yalıkavak'a ve Bodrum'a uzun yıllar hizmet verdi. Siyaset ise Saruhan'ın hayatına 2004 yılında girdi. CHP bayrağı altınnda ve CHP ilkeleri doğrultusunda başladığı siyasette, yine uzun bir dönem Yalıkavak Belediye Başkanı olarak görev yaptı. O, Bodrum'a hizmet etmeyi seven ve bunun için gecesini gündüzüne katan çalışkan bir siyasetçi ve tam bir Bodrum sevdalısı... Yalıkavak'ta yaptığı hizmetler, bir zamanlar 150 hanelik bir mahalle olan Yalıkavak'a çektiği yatırımlar, bugün hem bu mahallenin hem de Bodrum'un değerine değer katmaya devam ediyor. Doğduğu büyüdüğü mahallesini bir 'dünya markası' yapmayı başardı Saruhan... Ve daha sonra Büyükşehir Belediye Yasası ile birlikte Bodrum'un tek belediye haline gelmesi, Mustafa Saruhan'ın siyaset yolculuğunda da yeni bir dönemin başlamasına yol açtı. Önce, Bodrum Belediye Başkanlığı için partisinden aday adayı oldu. Aday gösterilmemesi, Mustafa Saruhan'ı ne küstürdü, ne de yolundan alıkoydu. O'nda hiç makam ve unvan sevdası olmadı. 2014 seçimlerinde, yine hizmet aşkına, partisinden Bodrum Belediye Meclis üyesi seçildi. Mustafa Saruhan, bir kez daha "Hizmete talibim" dedi ve 2019 mahalli idareler seçimleri öncesinde Bodrum'u yönetmek için göreve talip oldu. Usta siyasetçi, iyi bir yerel yönetici ve proje adamı Saruhan, Bodrum için bakın neler planlıyor...

Bodrum için bir kez daha elinizi taşın altına koymaya hazırlanıyorsunuz. Neden aday oldunuz?

10  yıl belediye başkanı, 5 yıl belediye meclis üyesi ve 10 yılı aşkın zabıta müdürü olarak Bodrum’a hizmet ettim.Bodrum’un sorunlarını yakından gördüm ve çözüm üretme şansına eriştim. Bugün Bodrumlular’a, Bodrum’a yine CHP çatısı altında bu kez ‘belediye başkanı’ olarak hizmet etmek isityorum.     

Şu an nasıl bir Bodrum görüyorsunuz?

Son on yılda nüfusu ikiye katlanan Bodrum'un sosyal yapısı, çok hızlı ve öngörülerin dışında büyüdü. Bu değişim kentsel yapıdaki beklentileri ve hatta coğrafi eşikleri dahi etkiledi. Bodrum'un kimliği hızlı ve keskin bir dönüşüm sürecine girdi. Benim gibi Bodrum'un yerlisi olanların, Bodrum'a yerleşmiş olanların, yazlık evi olanların, Bodrum'a tatil için gelen yerli ve yabancı misafirlerin arasında Bodrum'un kimliğine dair bir konsensüs yok ne yazık ki. Turizm tesisleri son sürat rezidanslara dönüşüyor. Merkezi idarelerle yerel idareler arasında hiçbir uzlaşma yok. Yetki çatışması, Bodrum'un freni patlamış bir kamyon gibi bayır aşağı doğal kaynaklarını ve marka değerlerini tüketerek ilerlemesine neden oluyor. 

Bu dönüşümün nedeni sadece artan nüfus mu yoksa başka sebepleri var mı?

Bodrum kimliğindeki bu dönüşümün temelinde ekonomik nedenler olduğu açık. Ekonomiyi de küresel, ülkesel ve bölgesel politikalar belirliyor. Bodrum'u sadece tarihi denizi kumu güneşi marka yapmıyor. Guletleri, mandalinası tarım ve sanayi mamulleri, turizmle birlikte Bodrum'u marka haline getiriyor. Geldiğimiz noktada, kendimizi sırf yamaçlardan bakınca yeşil görünsün, yeşil kalsın diye tarım arazilerini koruma noktasında bulduk. Sırf denize nazır uyanmak için geleneksel ahşap yat imalat atölyelerimizi Bodrum'un dışına tartışmalarınnda bulduk. Tüm bunların kaynağı elbette gerek sosyal demokrat yapısı, gerek dışa bağlı ve dönük ekonomik yapısı nedeniyle Bodrum'un 2002 yılından bu yana AKP iktidarının yanlış iç ve dış politikalarından en çok etkilenen bölgeler arasında yer alması. 

Belediye Başkanı, tüm bu yanlışları düzeltebilir mi?

Bodrum'un önümüzdeki yıllarda hangi rollere bürüneceğini belirlemenin tamamen bir belediye başkanının ya da kurumsal olarak belediyenin elinde olduğunu iddia etmek gerçekçi değil. .Ama akıl, bilgi, bilimle, halkla birlikte, hızla değişen Bodrum'u marka yapan tüm sektörlerinde ekonomik dengeleri ve uzlaşmayı sağlamak mümkün. Bunu biliyorum. Bunun için verebileceğim en önemli söz, kararlı olacağımdır. Ekibimle birlikte elimizdeki her imkanı, her gücü bu amaçla kullanacağız.

Yönteminiz ne olacak?

Öncelikle kolektif çalışma... Muğla Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere tüm yerel ve merkezi idarelerle tam bir işbirliği ve uyum içinde çalışmak... Muhtarlar, esnaf ve STK'larla koordinasyonu artırmak, en önemlisi de halkın Bodrum'a dair kararlara katılımını artırmak. Bunun için de şeffaf ve hesap verebilen bir yönetim kuracağız. Belediyenin iç organizasyon yapısını güçlendirerek, birimler arası koordinasyonu artıracağız. Meclis üyelerinin daha etkin çalışmasıın sağlayacağız.

Göreve geldiğiniz taktirde yapacağınız ilk iş ne olacak?

Kentin sosyal, ekonomik profilini çıkaracağız, analiz edeceğiz. Ünivesite ile birlikte bu çalışmanın startın verdik. Hızla artan yapılaşma sonucu azalan su kaynakları, değişen morfolojik yapı, merkezi idarenin değiştirdiiği SİT ve koruma sınırlarına baktığımızda Bodrum'da sabit bir coğrafi eşik olmadığını görüyoruz. Biz, Bodrum'a dair periyodik etütler ile Bodrum'un sürekli röntgenini çekeceğiz. Böylece doğal kaynak ve eşikleri koruyacağız. Ve tabii ki tüm bunları yaparken belediyenin kaynaklarını etkin ve verimli kullanacağız. 

Bodrum'a dair hedefiniz nedir?

Hedef, tüm sorunlara en kısa sürede çözüm getirmek. Bodrum'un kent kimliğini belirleyeerk güçlendirmek. Bunun için tarım alanları ve tarımsal üretim önceliklerimizden biri olacak. Bodrum Mandalinasını, zeytin alanlarını, bağcılık gibi temel üretim faaliyetlerini yeniden ekonomiye kazandıracağız. Geleneksel ahşap yat imalatı için altyapı desteği ve teşvik sağlayacaız. Karaada ve İçmeler bölgesini yat turizmi ve yat kışlama açısından Akdeniz çanağında tekrar önemli bir spot haline getireceğiz. 

Peki ya turizm anlamında projeleriniz neler?

Deniz kum güneş, kültürel, doğa amaçlı turizm faaliyetlerinin niteliklerini ve kalitesini artıracağız. Kongre turizmi için her türlü altyapı ve teşviki sağlayacağız. Mavi Tur turizmine yönelik hala bakir kalmış koylarımızı yapılaşma baskısına karşı koruyacağız. Yelken akademisi kuracağız. BODTO ve BODER ile ilgili kurumlarla işbirliği yaparak fiyat politikalarını ve hizmet kalitestandartlarını belirleyeceğiz. Bodrum mutfağını dünyaya tanıtacağız.

Hızla bozulan bir Bodrum silüeti var ne yazık ki... Bununla ilgili projeleriniz var mı?

Bodrum'un peyzaj yapısına, doğal ve tarihi mirasına, coğrafi eşiklerine ilişkin tüm bilgileri güncelleyeceğiz. Bu amaçla Kent Estetiği ve Kentsel Tasarım Komisyonu oluşturacağız.

En önemli sorunlarımız çöplük, ulaşım ve altyapı... Bununla ilgili neler planlıyorsunuz?

Katı atık bertaraf tesisi konusunda biogaz gibi geri dönüşüm teknolojileri kullanarak projelendirecğiz ve bir tesis için derhal çalışmalara başlayacağız. Su tedarik sistemi ile ilgili olarak deniz suyundan ve yeraltı su kaynaklarından faydalanacağız. Trafik konusunda ise Büyükşehir Belediyesi, Karayolları ve Orman Bölge Müdürlüğü ile koordineli olarak ulaşım ve trafik etütleri yapacağız. Kalıcı çözüm getirmek öncelikli hedefimiz. Bodrum'da otopark kapasitesinin artırılması gerekiyor. Ayrıca deniz yolu taşımacılığı kurarak daha hızlı ve alternatif ulaşım kanalı sağlayacağız. 

İşiniz oldukça zor görünüyor. 

Akıl ile bilgi, bilim ile halkla hep birlikte Bodrum’u marka yapan tüm sektörlerde ekonomik dengeyi ve uzlaşmayı sağlamak mümkün. Bu yolda son derece kararlı bir ekibiz. Her gücü de bu amaçla kullanacağımıza söz veriyoruz. 

Son olarak, Bodrum, pek çok anlamda CHP'nin kalesi olarak görülen yerlerden biri. Seçimlerde, partinizin adayı kim olursa olsun kazanma şansının yüksek olduğunu düşünüyor musunuz?

Bodrum genelinde CHP'nin 2002 milletvekili seçimlerinde yüzde 34 olan oy oranının 2004 yerel seçimlerinde yüzde 48,3'e çıkması dikkat çekicidir. 2014 yerel seçimlerinde Bodrum'da CHP yüzde 50,8 oy aldı. Aynı dönemlerde yapılan milletvekili seçim sonuçları ile karşılaştırıldığında yüzde 6'lık bir kayıp görülmekte. 95 yıllık süreçte Bodrum Belediyesi'ne seçimle gelen 8 belediye başkanı var. Bunlardan CHP ve SHP üyesi olan 4'ü toplam 47 yıl, diğerleri ise toplam 48 yıl Bodrum'u yönetti. Yalıkavak'ta ise benim başkan adayı olduğum 2004 yılında Yalıkavak Beldesinde CHP'nin oy oranı yüzde 39,7'ye ardından 2009 seçimlerinde yüzde 63,24'e yükseldi. 
Gerek Bodrum ilçe genelinde gerek Yalıkavak özelinde bu verilere bakıldığında, CHP'ye değer katanlar açıkça görülmekte. Ben yola çıktığım andan itibaren partime, CHP'ye değer katmaya gayret ettim ve seçim sonuçları da bu gayretimin başarılı olduğunu ispat ediyor. Önümüzdeki dönemde de Yalıkavak'ta başardığımız gibi partimizi Bodrum ve Muğla'da daha güçlü, etkin ve başarılı kılmak için çalışmak istiyorum.
 

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.