ÖNCE BELEDİYEYİ KÜÇÜLTECEĞİZ, SONRA 'ESKİ BODRUM'U GERİ GETİRECEĞİZ

Habere Oy Verin:

Ahmet Aras, yılların kamu ve bürokrasi deneyimini Bodrum için kullanmaya hazır… Kendisi, CHP saflarına geç katıldı çünkü uzun yıllardır “Mustafa Kemal’in ordusunda” görev yapıyordu. Disiplinli, projeye önem veren, dürüst ve temiz bir isim Bodrumlu Ahmet Aras… Bu yarışta, siyasi dengelerin, kulis arkasında yapılan pazarlıkların, delege savaşlarının dışında kalan bir isim… Bunun kendisi için bir ‘avantaj’ olduğunu söylüyor ve devam ediyor;”Çünkü hiç kimseyle bir hesabım olmadı, kimseye de gebeliğim yok.” Aras’ın söylemleri, umut verici. Örneğin, işe, evin içini temizlemekten başlayacak!.. Proje takviminde sıralama net; Bodrum Belediyesi’ni küçülterek işlevselleştirecek, buna paralel olarak altyapı sorunlarını çözdükten sonra kent estetiğine ve yatırımlara geçecek.  Ajandada Bodrum’a Turizm Fakültesi ve sezonu en az dört ay daha uzatacak etkinlik listesi var. Bu projeleri, şimdilerde Bodrum’un meslek odalarına, STK’larına anlatarak destek istiyor Aras… Heyecanı, enerjisi ve kararlılığı takdir topluyor. Aras’la aday adaylığına giden yolculuğunu ve Bodrum için hayallerini konuştuk. 

Nasıl karar verdiniz aday adayı olmaya? 

Bodrum belediyecilik açısından uzun süredir bazı sıkıntılarla iç içe. 2019’da yerel seçimler gündeme geldiğinde aday adayları ortaya çıktı. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da büyükşehir aday adaylığını açıklayınca ben de bu yarışta yer almaya karar verdim. Kamuda ve bürokraside uzun yıllar tecrübem var. Bu tecrübeleri, kentin yönetimine aktarabilirim diye düşündüm. Bu yüzden cesaretle aday adayı oldum. Azimliyim, enerjim ve bilgi birikimim var. Bunların hepsini Bodrum için kullanacağım. 

CHP’de uzun yıllardır emek veren isimlerle yarışa girdiniz. Bu dezavantaj olmayacak mı sizin için? 

Yıllardır partide çalışan, emek veren arkadaşlarımızla bu yarışa girmek gerçekten cesaret işiydi. Evet partiye yeni üye oldum. Memuriyet hayatında söz konusu olamazdı çünkü… Ama ben de uzun yıllar Mustafa Kemal’in ordusunda çalıştım. Kaldı ki adaylardan hiçbiri benim rakibim değil. Onlar yol arkadaşlarım. Bizim rakiplerimiz, diğer partilerden adaylar… 

Neden meclis üyeliği değil de başkan adaylığı?

Yetki ve sorun çözme mekanizması neresiyse, orada hizmet etmek için yola çıktım ben. Bunu bir meclis üyeliği yetkisiyle yapamazsınız. Ancak belediye başkanı olarak yapabilirsiniz. Bodrum, dünyanın en önemli destinasyonlarından biri ve belediyesi de bu nedenle çok önemli. İyi yönetildiği taktirde Türkiye’ye hatta dünyaya sirayet edecek bir belediyecilik anlayışından söz ediyoruz. İyi bir hizmet verdiğiniz taktirde bu inanılmaz bir yansımaya yol açar. Başarılı bir CHP belediyeciliği hem partinin imajını hem de Türkiye’nin imajını yükseltecektir. Tıpkı Eskişehir’de, Tunceli’de olduğu gibi Bodrum’da da belediyeciliğin bir ‘marka’ hizmet olacağını düşünüyorum. 

Şansınızı yüksek görüyor musunuz?

Bu sene seçim cidden zor geçecek. Kendimize güveniyoruz. Yeni bir yüz, yeni bir vizyon ve yeni bir anlayış, temiz bir sayfa… Partide yıllardır çalışan arkadaşlarımızın arasından farklı bir profil… Dolayısıyla her türlü halk kesiminden oy alabileceğimi düşünüyorum. Diğer partilerin seçmeninden ve hatta delegelerinden bile… CHP’nin Bodrum’daki oylarını ciddi bir şekilde artırabileceğimi düşünüyorum. Herkese dokunarak, herkesin ayağına giderek yapacağız bunu. Bodrum’un her mahallesinden ciddi bir teveccüh göreceğimi düşünüyorum. 

BELEDİYEYİ KÜÇÜLTMEYİ PLANLIYORUZ

Seçildiğiniz ve Bodrum Belediye Başkanı olduğunuz taktirde, ilk icraatınız ne olacak?

Kamunun halka açık birimlerinde çalıştım. Bir memurun nasıl davranması gerektiğini bilirim. Bu çok önemli bir nokta. Öncelikle vatandaşı belediye kapılarında beklemekten kurtaracağız. Çok iyi bir mesai disiplini, iyi bir görev bölümü ile belediyede çalışan arkadaşlarımızın tümünü aktif hale getireceğiz. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Benim toparlayıcılığım burada ortaya çıkacak. Çünkü hiçbiri ile daha önce mesaim olmadı. Liyakat usulüyle insanların görev yapmasını sağlayacağız. Performans değerlendirmeleri, anketler yaparak sürekli dinamik bir belediye olmasını sağlayacağız. Belediyenin disiplinli yönetimi çok önemli. Önce evimizi, sonra sokağımızı temizleyeceğiz. Belediyeyi küçültmeyi planlıyoruz. Personelden söz etmiyorum. O insanların hepsine ihtiyacımız var bizim. Önemli olan doğru yönetebilmek. Herkes sabah saat 08.00’de mesaisine başlayacak. Amaç, bugünün işini yarına bırakmamak. Günübirlik işlerle uğraşmayacağız. Eleştiriye açık olacağız. Belediye başkanı makamda oturmamalı, kentte dolaşmalı. Halkı dinlemeli. Belediye bünyesinde komisyonlar oluşturacağız. Projeleri bu komisyonlar aracılığıyla yürüteceğiz. 

Belediye mevzuatında böyle komisyonlar var zaten öyle değil mi?

Var ancak ne yazık ki işlevsel değil. Belediye yönetiminde aslolan, kararlara vatandaşın da katılımını sağlamaktır. Vatandaşla, esnafla, iş adamıyla, Bodrum’da yaşayan herkesle birlikte çalışacağız. Vatandaşın rızasını almadan hiçbir işe başlamayacağız. Kentin yönetimine herkes katılacak. Örneğin işgaliye komisyonunda esnaf olacak. Bu çok önemli bir nokta.

Bodrum’un belki de en büyük sorunu, insanların da belediye başkanı denildiğinde ilk aklına gelen, imar izinleri, yapılaşma ve imar kirliliği oluyor. Bu konuda görüşleriniz nedir?

Kıyıların imar kirliliği, ikinci konut artışı en büyük sorunumuz. Aynı oranda nüfus da artıyor Bodrum’da. Gençler okul bitirip geliyor, ancak onlara istihdam yaratacak bir yatırım yok. Biz bunu teşvik edeceğiz. Konut artışını yavaşlatmaya çalışacağız. 

Peki nasıl?

Tamamen Çevre Şehircilik Bakanlığı ile kamu ile yapacağız bunu… Belediyeden ruhsat alamıyor, il müdürlüğünden alıyor vatandaş. Sorunun muhatabı neresiyse onunla görüşmek şart. Şu partiden demeyeceğiz. Hükümet ile yakın çalışmak durumundayız. Hükümet kaynaklarını Bodrum’a aktarmak zorundayız. Altyapımız yoksa, proje yapıp kaynağını alacağız. Kimseden para dilenmeyeceğiz. Ben uzun yıllar bürokraside çalıştım. Hangi genel müdürle, hangi bakanla hangi konuda konuşulur, Ankara’nın koridorlarında iş nasıl çözülür? İnsanlar nasıl ikna edilir? Bunların hepsini biliyorum. Bu tecrübemi Bodrum için kullanmayı planlıyorum.  

OLD TOWN YENİDEN HAYATA GEÇECEK

İlk iş belediye hizmetlerini rehabilite etmek, peki ya daha sonra? Ajandanızda ne var?

Old Town Projemiz… Altyapı ve belediye sorunlarını çözdükten sonra kent estetiğine gireceğiz. Bunun için de merkezden başlayacağız. Bodrum’da çok ciddi imitasyon sıkıntısı var. Bodrum Barlar Sokağı eski görüntüsünden çok çok uzak artık. Bir turistik kentin olması gereken görüntüsü yok. Vitrin düzenleme ve işgaliye ilk gündemimiz. Sonra kentin dokusunu ortaya çıkarmak. Eski binaların restorasyonu… Mal sahiplerine biz destek olacağız. Anıtlar Kurulu ile biz görüşeceğiz. Restorasyon kaynağı yaratacağız. Bodrum’un eski kasabasını yeniden ortaya çıkaracağız. Buna sadece belediye gücü yetmez. Kamu gücü de lazım. Onu da kullanacağız. Bu konuda çok kararlıyız. 

Siz OYDER olarak Ortakent’te ve Bodrum’da çeşitli festivaller organize ediyorsunuz. Bunlarla kış turizminin hareketleneceğini düşünüyor musunuz?

Kış turizmi bekleyerek olmaz. Organizasyonlar, festivaller yapılıyor. Biz de yapıyoruz. Ama beklediğimiz etkiyi yaratmıyor. Çünkü Bodrum’da organize bir etkinlik takvimimiz yok bizim. Belediyenin ilgili birimi bu takvimi hazırlayacak. Kendi halinde küçük işleri aradan çıkararak, kaynakları, gerçekten etki yaratabilecek büyük projelerde kullanacağız. Bütün belediye gücünü büyük festivallere aktarıp, tüm kışa bu organizasyonları yayacağız. Önce mayıs-haziran daha sonra eylül-ekim aylarını hareketlendirmek ilk hedef. TÜRSAB’a Bodrum’daki kültürel etkinlikleri satmasını isteyeceğiz. Otobüslerle insanlar Bodrum’a kışın da gelmeli. Festivallere, kültür turlarına gelmeli insanlar. Yıllardır Bodrum’a kültür turu yapılmıyor farkında mısınız? Acı Ot Festivali’nde biraz başarabildik bunu. Çevre illerden otobüslerle acenteler bizi programa aldılar. Otel sattılar. Etkinlik sattılar. Belki bin 500 kişiydi ama geldi. Çünkü doğru yere götürdük biz o festivali.

Turizmde neden bu açmaza düştük? Neden kazanamıyoruz eskisi gibi?

2000 yılından sonra turizm çok ciddi düşüş yaşadı. Biz 80’lerden beri turizmle uğraşan bir aileyiz. 77’de Ortakent’te ilk marketi açtığımızda Avrupalılara hizmet ediyorduk çoğunlukla. 2000’den sonra zayıf ekonomiye dönüştü. O oteller eskidi, her şey dahil başladı, yabancı turist gelmez oldu. Güvenlik de büyük bir etken elbette. Ama biz de yavaşladık. Antalya gibi reaksiyon veremedik turizme. 

Sürekli olarak Turizm Fakültesi’ni Bodrum’a kazandırmaktan söz ediyorsunuz. Senelerdir konuşulan ancak hayata geçirilemeyen bir proje. Siz nasıl başarmayı planlıyorsunuz?

Turizm Fakültesi Bodrum için çok önemli. BODER ve OYDER olarak görüştüm bunu üniversite ile. Bunun için uygun yer de var Bodrum’da. Proje olarak başardık bunu. STK’lar, iş adamları ve yardımseverler aracılığıyla bir dernek oluşturulacak. Bir bina yapılacak. 10 milyon liralık bir projeden söz ediyoruz. Çoktan bitirebileceğimiz bir iş bu. Çok kolay. Devamında Bodrum’a üniversite kurulması durumu söz konusu. Bu kadar birikimi olan bir yerde üniversite olmak zorunda. Gerekirse vakıf üniversitesi… 

Projeleriniz arasında bir de yaşlı bakım merkezi var. Huzurevi mi bu?

Hayır. Yaşlı bakım ve özel yaşam merkezi bir turizm projesi. Sadece Türkiye’den değil, yurt dışından da pek çok insan gelecek Bodrum’a. Bakın, KOAH hastalarına doktorlar ‘Bodrum’a yerleşin’ diye reçete yazıyor. Bodrum belki yapılaştı,  doğası tahrip oldu ama havası bozulmadı. Yaşlı bakım merkezi ve yaşam merkezi FTR’si, poliklinikleri, doğa içinde konaklama alanları ile çok güzel bir merkez olacak. Bu da yatırımcılarla hayata geçireceğimiz bir proje.

Bodrum halihazırda yatırım alan bir yer. Ve hatta istemediğimiz kadar… Özellikle lüks konutları sayamıyoruz bile… 

Ben konut yatırımından söz etmiyorum. Bambaşka bir şey sözünü ettiğim. Tilkicik Koyu’na konut yapıp giden yatırımcının Bodrum umurunda değil ki!  Yaptı konutları, satıp gitti. Yarın da başka bir koya, başka bir kıyıya gidecek. Biz buna izin vermeyeceğiz. 

Nasıl?

Mücadele edeceğiz. Kolay değil elbette. Ama bizim hiç kimseye borcumuz yok. Gebeliğimiz de yok. Söz de vermedik. Zıpkın gibi durmak önemli olan. Ranta geçit vermemek. Hep birlikte reaksiyon vereceğiz gerekirse.  

GERİLİM, HİZİP, HUSUMET OLMAYACAK… KATALİZÖR GİBİ BİTİRECEĞİM

En büyük avantajınızın, kamuda ve bürokraside uzun yıllar çalışmış olmak olduğunu söylüyorsunuz. Peki ya bunun dışında? Sizi öne çıkaran başka bir unsur var mı? 

Özellikle son dönemde partimizle, belediye arasında, belediye ile büyükşehir belediyesi arasında bir gerilimden söz ediliyor. Bu seçmene de yansıyor. Ben taze bir kan olarak gelip bir katalizör gibi bu problemleri bitireceğim. Benim hiç kimseyle, hiçbir partiyle, hiçbir kurumla bir problemim ya da işim olmadı. Önce vatandaşla belediyeyi barıştıracağız. Sonra örgütle, büyükşehir belediyesi ile bir arada bir sinerji yaratarak sorunların üzerine gideceğiz. Örnek bir CHP’li belediye olacağız. Bu anlamda da avantajım olduğunu biliyorum. 

KENDİMİZİ TANITACAĞIZ

Bu yarışta, CHP Bodrum ilçe örgütünün seçimi de önemli rol oynayacak. Özellikle örgüt içinde ‘tanınmadığınızı’ düşünen bir kesim de var. Dezavantaj mı? Bununla nasıl mücadele edeceksiniz?
Ben Bodrumlu bir aileden Aras’lardan geliyorum. 1700’lü yıllardan itibaren Bodrum yarımadasında yaşamış bir aileyiz. Hemen her mahallede yaşayan akrabalarımız var. Elbette Bodrum’da tanınan, bilinen kişileriz. Bunun dışında örgüte ve Bodrumlulara kendimizi anlatıyoruz şu anda. Meslek odalarını, STK’ları ziyaret ediyoruz. Mahallelerimize gideceğiz, muhtarlarımıza anlatacağız… Onların da teveccühünü alacağımızı düşünüyorum. 

Peki ya genel merkez? Ankara’da adınızın öne çıkacağını düşünüyor musunuz? Çıkmadığı taktirde, belediye meclis üyeliği gibi bir düşünceniz olabilir mi?

Genel Merkez’in de bunu değerlendirip beni aday göstereceğini düşünüyorum. Ben bu amaçla ortaya çıktım. Ben, başkan aday adaylığına başvurup sonra beni meclise yazarlar diye yola çıkmadım. Hiçbir şekilde mecliste görev almayacağım. Ancak ve ancak şöyle olabilir. Başka bir arkadaş seçilir ve gel bize destek ol, katkı ver der. O zaman olabilir. 

Son olarak, CHP’nin adayı sizce hangi yöntemle seçilmeli?

Üye bazlı temayül yoklaması çok uygun olacaktır. Bütün aday adayları ve parti yönetimi olarak bunda mutabık kaldık. Genel Başkan yardımcımıza da ilettik bu görüşümüzü. Bir temayül yoklaması yapılacak bu seçimlerde. İlçenin, ilin görüşü genel merkeze gidecek.Kamuoyu anketleri, mülakatlarla belirlenecek olan aday CHP’nin  Bodrum Belediye Başkan adayı olacak. Biz her kararı saygıyla karşılayacağız. 

AHMET ARAS ÖZGEÇMİŞİ

1970 yılında Bodrum’da doğdu. Ailesi Bodrum’un köklü ailelerinden Aras’lardır. İlk ve ortaöğrenimini Bodrum’da tamamladıktan sonra 1988 yılında İzmir’de Maltepe Askeri Lisesi’nden, 1992 yılında Kara Harp Okulu’ndan teğmen olarak mezun oldu. Ülkemizin çeşitli bölgeleri ve yurt dışında Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında görev yaptıktan sonra 2013 yılında Millli Savunma Bakanlığı’ndan yarbay rütbesiyle emekli oldu. Emekliliği müteakip Bodrum’a yerleşerek turizm işletmeciliğine başladı. Bu süreçte Ortakent Yahşi Geliştirme Derneği Başkanlığı’na seçilerek beldenin gelişimi için çalışmalar yaptı ve tanıtımına yönelik etkinlikler düzenledi. Halen Bodrum Ticaret Odası Meslek Komitesi ve Bodrum Otelciler Derneği Yönetim Kurulu, TBESF Tekerlekli Sandalye Tenis Teknik Kurulu, THOF Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği, görevlerinde bulunmakta olan Aras, Defne ve Doğa adında iki kız çocuk babası. İyi derecede İngilizce konuşuyor. 

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.