BÜYÜKŞEHİR'İN BÜYÜK AYIBI! BODRUM ÇALKALANIYOR

Habere Oy Verin:

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin bu hafta Bodrum'da başlattığı uygulamanın son kurbanı Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü oldu. Büyükşehir Belediyesi zabıtaları, Bodrum'un kültür ve sanat mabedi Dibeklihan'ın tabelalarını "izinsiz" olduğu gerekçesiyle söktü! Zabıtaların Bodrum'da son birkaç gün içinde pek çok işyerinin tabelasına aynı işlemi uygulaması tepkilere yol açtı. 

Dibekihan Sanat Köyü'nün kurucusu Cenap Tezer, Büyükşehir'in uygulamasını protesto ettiklerni belirterek "Bu eylemi yapan belediyenin bir CHP belediyesi olmasının üzüntüsünü tüm Dibeklihan dostlarıyla paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı. Tezer, "Her sanat mevsiminde en az 50 sanatçıya galerilerinin kapısını açan... Onlarca bilim adamıyla geceleri söyleşi etkinlikleri düzenleyen
Varlıklı olmak için değil var olmak için 2008 yılından beri Bodrum özelinde Türkiye genelinde kültür ve sanata büyük bir özveriyle katkı sunan DİBEKLİHAN KÜLTÜR VE SANAT KÖYÜMÜZÜN
yönlendirme tabelaları bu gün Muğla Büyükşehir Belediyesi ekiplerince gerekçe bile gösterilmeden, lahmacuncu, hamam tabelaları beraber sökülmüştür. Oysa yıllardır tabelaların beyannamelerini ve vergilerini muntazaman öderiz. BU DAVRANIŞINDAN DOLAYI MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ ŞİDDETLE PROTESTO EDİYORUZ. " dedi.

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü'nün yöneticisi Uluç Tezer de konu ile ilgili yorumunda "Beyannamesi verilmiş, vergisi ödenmiş yönlendirme tabelalarının işletmelere haber dahi verilmeden Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından sökülmesi etik olmamıştır. Sökülme sebebini sorduğumuzda izni yok diye bir cevap almamız ise çok trajikomik. O zaman izinsiz ve usulsüz olarak belirttiğiniz tabelaların beyannamelerini nasıl kabul ettiniz vergisini nasıl aldınız?" ifadelerini kullandı.

Tezer, ayrıca usta gazeteci Uğur Dündar'ın twitter'da yaptığı yorumu da Dibeklihan dostlarıyla paylaştı. Dündar, "Bodrum'da bir ilk olan, Halk Arenası'nı da gerçekleştirdiğimiz  harika Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü'nün tabelaları, bugün Muğla Belediyesi zabıtalarınca söküldü.
Bu büyük ayıba söyleyecek söz bulamıyorum!.." diyerek olayı kınadığını belirtti. 

VATANDAŞ DA TEPKİLİ

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü'nün tabelalarının sökülmesine vatandaşlar ve bazı CHP'liler de sert tepki gösterdi. Sosyal paylaşım ağlarında hızla yayılan haberi protesto edenler "Büyükşehir Bodrum'u cezalandırıyor" yorumları yaptı. Bodrumlu siyasetçi, iş adamı ve yazar Serdar Gündoğ da yaşanan olayı kendi üslubuyla gündeme taşıyarak, ince siyasi mesajlar verdi. İşte Gündoğ'un  o yazısı:

Sanat ve siyaset 
Sevgili Cenap abicim...

Öncelikleri 
Hiç bir zaman 
Aynı olmadı

Biri insanı
İnsan yaptı

Diğeri
İnsanı
İnsanlıktan
Çıkardı...

Sanat ve siyaset
Sevgili abicim

Korkuları
Heyecanları
Sevinçleri
Hüzünleri 
Yalanları
Dolanları

Hep vardı
Belki

Ama 
Sanat 
Aldırmadı
Dünyevi
Duygulara

İnanmazlar 
Abi

Fakat
Ben yine de
Söyleyeceğim

Sanatın
Aslı
Dinden
Daha 
Ruhaniydi

Ve 
Nakış gibi 
İşledi
Tuale
Taşa

Ya da
Bir duvara
İnsana
Dair ne 
Gerçeklik
varsa...

Sanat ve siyaset
Sevgili abicim

Hiç sevmedi
Birbirini...

Sanat
Bazen
Yazıya
Döktü
İçini

Bazen
Ses
Oldu 
Tını
Oldu 
İçini
Dökemeyene

Bazısı da
Biçim verdi
Tüm insanlığın 
Yaşanmışlığına...

Siyaset
Sevgili abicim

Sanatın
Yaptığı
Ne varsa
Tersine
Çevirmekte

Ne kadar
Arzulu
Değil mi...

Bir türlü
Geçinemediler

Geçinemediler de

Kısmete bak
Aralarına
Girmek
Bugün
Bana düştü...

Bodrum
Ceza değil
Sürgün değil

Bodrum 
Sanattır
Kültürdür
Mutluluktur

Kıskanma
Ey siyasetin
Oligarşisi...

Desek
Haksız mıyız...

Sonra
Sövsek
Bi güzel;

Canın
Çıksın
Siyaset

Adın 
Batsın
Siyaset

Gövden
Yere düşsün
Kalkmasın

E mi siyaset...

Desek
Kim bize
Kızabilir...

Sanat
Sevgili
Abicim

Siyasetle
Nasıl sarmaş dolaş
Olurdu
İyilik ve güzellik adına
Değil mi

Ama olmadı

Sanatta
Eleştiri 
Siyasette
Puştluk
Boş lakırdı değil...

Günün
Özeti
Sevgili
Abicim

Tabelalar
Sökülür

Ama
Bilemez;

Hırsalarını
Dişlerinin 
Arasına
Almış
Kemirmekte olan
Hiç bir siyasetçi

Bilemez...

Bilemez ki;

Sanatın 
Tabelası
Yoktur

Eyvallah
Sen varol
TC Cenap Tezer

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-