YARI MARATON, TAM FESTİVAL… ADIM ATMAYA HAZIR MISIN BODRUM?

Habere Oy Verin:

Çağdaş Bodrum Yarı Maratonu ve festival tadında bir Bodrum hafta sonu için geri sayım başladı. Sporun yaygınlaştırılmasını toplumsal kalkınmanın önemli bir unsuru olarak gören Çağdaş Holding, bu sene ilki gerçekleştirilecek Bodrum Yarı Maratonu’nun isim sponsorluğunu üstlendi. Maraton 5-6 ve 7 Ekim tarihlerinde…
Engin Çetinay’ın proje direktörlüğünde, Running Academy’den Özgür Tetik ve Tuğba Tetik’in sportif direktörlüğünde ve Ankarunning kurucu kaptanı Çağrı Ünal’ın destekleri ile Kımız Bodrum Organizasyon tarafından hazırlıkları neredeyse tamamlanan bu maraton, tam üç gün festival tadı yaşatacak bizlere… Çağdaş Bodrum Yarı Maratonu, sadece bir spor etkinliği olmayacak. Burada tam anlamıyla bir festivalden söz ediyoruz! Müziği, dansı, oyunları, sosyal sorumluluk yönü ile tüm Bodrum’u kucaklayan, sarı yazımıza can katan dolu dolu bir etkinlik bu… Her şey Cuma sabahı başlayacak. Bodrum Belediye Meydanı’nda fuar alanı kurulacak… Burada oyunlar, gösteriler, konserler üç gün boyunca devam edecek… Bu arada mottomuz ‘adım at’… Organizasyonun her adımı titizlikle planlanmış durumda… Maratonun önemli bir özelliği de sosyal sorumluluk projelerine öncelik verecek olması. Engelli yarışçılar ve refakatçilerinin ücretsiz katılım sağlayabileceği yarışta, “Birlikte koşmaya engel yok!” Organizasyonun perde arkasında Engin Çetinay’ın liderliğinde çok becerikli bir ekip var. Bodrum’un merkezinde, ama farklı noktalarda bir dizi etkinlik söz konusu. Geri kalanını proje direktörü Engin Çetinay’dan dinliyoruz…

Burada sadece koşmaktan söz etmiyoruz değil mi?

Çağdaş Bodrum Yarı Maratonu, Bodrum’da spor turizmine yeni bir soluk getirirken aynı zamanda etki çevresine sosyal sorumluluk anlayışını da katarak Bodrum’da deniz, kum, güneş ve gece hayatı dışında yeni bir algının kazandırılmasını amaçlıyor. Bu özelliğiyle sadece bir spor etkinliği değil, kendimiz ve çevremiz için attığımız güzel adımları, hedeflerimizi, umutlarımızı da ifade ediyor.

Özellikle bu tarihleri seçmenizin bir nedeni var mı?

Elbette. Çağdaş Bodrum Yarı Maratonu için Bodrum’a gelen insanlar ‘ölü’ tabir ettiğimiz sezona bir canlılık getirecek. Büyük bir fırsat olarak görüyoruz biz bu etkinlikleri. Gelen insanlar konaklayacak, alışveriş yapacak, eğlenecek, yiyip içecek. Bu anlamda önemli buluyoruz. Bodrum gece hayatıyla, sahilleriyle anılıyor. Bodrum’da sadece deniz, eğlence, içki yok. Sportif bir yüzü de var. Bizim amacımız bu şekilde bir katma değer kazandırmak.

Neden ‘yarı’ maraton? 

Yarı maraton çünkü Bodrum’un coğrafyası maratona çok izin vermez. Ama ileride ne gösterir bilemiyoruz. Maraton parkuru çıkardık aslında ama zor bir parkur. Şimdilik bize yarı maraton daha uygun. Bodrum’un kalbinde olması önemliydi bir de bu etkinliğin. 

Toplam 4 yarış var bildiğimiz kadarıyla… Kısaca bilgi verebilir misiniz parkurlar ve yarış kriterleri hakkında?

Müthiş bir parkur var. Hepsinin başlangıç ve bitiş noktası Bodrum Belediye Meydanı olacak. Myndos 5K, Karia 10K, Halikarnassos 21K, Takımlar Yarışıyor ve Minik Mandalinalar Koşuyor etaplarımız var. 
5k, Bodrum Marina’dan başlıyor. Neyzen Tevfik Caddesi boyunca koşacak olan yarışçılar, askeri kampın önünden Cafer Paşa Caddesi’ne doğru ilerleyecek. Myndos Kapısı’ndan geçecek olan koşucular, Turgutreis Caddesi’nden, Antik Tiyatro’yu, muhteşem Bodrum Kalesi manzarasını kat ettikten sonra Bosis yanındaki kavşaktan inecek.  
10 K’da yarışçılar ek olarak Artemis Caddesi’ni devam edecekler. Oradan Kumbahçe’ye, Paşatarlası ve İçmeler TMT Otel yakınındaki üst geçitten dönerek yeniden Kumbahçe ve Azmak Başı üzerinden finish noktasına gelecekler. 
En güzel parkurumuz Yarı Maraton’da… Yarışçılar bir Bodrum turu atacak. Marina’dan başlanacak, Myndos Kapısı’ndan Gümbet’e doğru dönülecek. Oradan Bitez, Adliye önünden Marmara Koleji istikameti, Konacık Avenue ve Çevre Yolundan Kumbahçe… 
Finish inanılmaz bir atmosferle taçlanacak. Atatürk Caddesi’nden itibaren yarışçıları müthiş bir karşılama komitesi selamlayacak. Karnaval Turco ekibi, yarışçılara unutamayacakları bir finish yaşatacak. 

Nasıl belirlediniz güzergahı? Nelere dikkat ettiniz?

Çok basit bir yarı maraton olmasını istemedik. Git-gel parkur olmasını tercih etmedik. Bütün Bodrum’u dolaşan bir parkur, uluslararası bir yarış standartlarında olacaktı. Bizim hedefimiz gelecek sene 3 bin kişi katılımlı bir maraton düzenlemek. Amacımız, finish’ten geçen yarışçının bir hafta bunun etkisinde kalması. Sosyal medyada çok konuşulacak bir yarış bu. İnsanlara yaşayan anılar, yaşayan ürünler bırakacağımız bir organizasyon için var gücümüzle çalışıyoruz.

Müthiş… Ekibinizde kaç kişi var?

Organizasyonda 100 kişi görev alıyor. Pazar günü tamamı sahada. Çekirdek kadroda yaklaşık 15 kişi var. Katılım çok yüksek. Bodrum dışından çok büyük bir ilgi var. 5 ülkeden kayıt yaptırdı sporcular.  Avrupa’da insanlar koşuyu hayatın bir rutini, günlük planın bir parçası olarak yaşıyor. Bizde henüz böyle bir alışkanlık yok. Zaten bir amacımız da Bodrum’a bunu kazandırmak.

Yarı Maratonun proje direktörüsünüz ama aynı zamanda da bir sporcusunuz. Sportif direktör olmanızı bekliyorduk açıkçası….

Ben yıllardır spor yapıyorum ama bu görevi bir başka arkadaşa verdik. Benim güçlü yanım operasyon. Ekibimizde, sporcu arkadaşlarımız var. Onların spor direktörü olması gerekiyordu. Dünyadaki tüm maratonları koştular. Senede 10 yarışa katılıyorlar. Bu işin içinden gelen eğitmen ve antrenörler. Hem sporcu hem de antrenör gözüyle bakıyorlar olaya. Güç birliği yaptık. Çok kaliteli bir organizasyon oldu bu sayede. 

Koşmak dışında neler yapılacak bu festival tadındaki organizasyonda?

Maratonun ilk 2 gününde Bodrum Belediye Meydanı'nda inanılmaz bir challenge sizi bekliyor olacak. Etkinliğin belki de en renkli saatleri burada yaşanacak. Meydanda bir fuar alanı ve dev ekranlı bir sahne kurulacak. Tabii ki bu sahnenin bir amacı var, o da Skillrow yarışı! SKILLROW, su üzerindeki gerçek kürek hareketini simüle eden eşsiz bir his sağlamak üzere tasarlanmış bir antrenman cihazı. Son 7 yıldır olimpiyatlara sponsor olan Technogym tarafından tasarlandı ve tam 6 kişinin aynı anda kürek çekebileceği bir simülasyon aletine dönüştü. Aynı anda 5 ya da 6 kişi, dev ekrandaki 3 boyutlu bir görselde kıyasıya kürek çekecek. Katılımcılar kendilerini adeta olimpiyatlarda gibi hissedecek. Gün boyu yapılacak challenge neticesinde elbette bir de kazanan olacak. Onun için de çok özel ve sürpriz bir ödül var! 

Herkes katılabilir mi?

Yarışlar ve etkinlikler herkese ve her yaşa açık olacak. İki gün boyunca dileyen herkes bu yarışlara katılabilecek. 

Sporcular ve ailelerinin konaklama hizmetlerini kim karşılıyor?

Kendileri karşılayacak. Bu arada 2 ve 8 ekim tarihleri arasında Bodrum’da belirlediğimiz oteller için rezervasyonlar yapılmış durumda. İlk kez bu mevsimde oteller doldu! Bunu görmek de bize mutluluk veriyor. 

Pek çok anlamda Türkiye’de ‘ilk’leri yaşatacak bir organizasyon tertiplediniz. Bu ‘ilk’lerden bahseder misiniz biraz?

Hazırlanan ödüller ve yarışçılar için özel olarak yaptırılan KİT’ler Türkiye’de bir ilk… Klasik maraton yarışçı kitlerinin çok çok ötesinde bir hazırlık yaptık. Elbette firmalarımızın sponsorluğunda hazırladık bu çantaları. Bodrum Sağlık Vakfı çocuklarının el emeği ve göz nuru var çantalarımızda. Bu çantalar bizim için çok özel. BSV çocukları tarafından hazırlandı. Amacımız insanların günlük hayatta kullanabileceği bir çanta hazırlamaktı. Hem Bodrum Sağlık Vakfı’nı öne çıkaralım hem de Bodrum yarı maratonunu anlatalım istedik. Bu çok özel çantaların içinde ise alışılageldiği gibi sadece bir tişört, çip ve göğüs numarası olmayacak. Yarış kiti içinde 11 farklı parça var. Ayak kreminden, fıstık ezmesine, chia shot tohumundan, püskevit paketlerine, vitaminlerden protein barlara kadar müthiş bir çeşni hazırladık. Minik Mandalinalar Koşuyor bölümü için tasarlanan madalyalar da en az çantalar kadar anlamlı. Yine Bodrum Sağlık Vakfı çocukları tarafından yapılan ve fırınlanan bu seramik madalyaların her birinde ayrı bir duygu var. Her çocuk kendi renklerine boyadı onları. Bodrum Yarı Maratonu, bu anlamda da Türkiye’de bir ilki yaşatacak.  Türkiye’nin ilk yarı maraton festivali, hem yarışları, hem eğlenceleri, hem de sosyal sorumluluk yönüyle gerçekten benzersiz bir etkinlik olarak planlandı. 

Sosyal sorumluluk yönü oldukça kuvvetli bir organizasyon planlamışsınız. Ödüller, yarış KİT’leri… Bir de sokak hayvanları var işin içinde öyle değil mi?

Bodrum Yarı Maratonu, sokak hayvanlarının sesi olmak, sokak hayvanlarını sevdirmek, onlar adına farkındalık yaratmak ve aslında, herkes üzerine düşeni yaparsa sokak hayvanlarının bir sorun olmaktan öte bir mutluluk olacağı konusunda insanları bilinçlendirmek amacıyla (Pugedon, Haytap, Torba ve TGR geçici hayvan barınakları) ile bir araya geliyor. Yarışımız bu anlamda da Türkiye’de ilk olacak. 2 ton mama sponsorluğu aldık. Bodrum hatırası fotoğraf noktası oluşturulacak. Mavi pencereli, begonvilli, kedili, köpekli bir fon… Harika bir hatıra fotoğrafı olacak. Ama bunun için bir mama alması gerekiyor. Hayvan barınaklarının temsilcileri olacak bu noktada. Hem mama barınaklara gidecek. Hem de mama için verilen para sadık dostlarımız için kullanılacak. Bodrum Belediye Meydanı’nda olacak fotoğraf köşemiz. Selfie çekmek yasak tabii! 

Projenin fikir babası kim?

Fikir babası benim. Bodrunners’a kurduktan sonra Türkiye’nin pek çok yerinde organizasyonlara katıldık. Deneyim oldu bizim için. Daha iyisini yapabiliriz dedik. Hakkıyla yapalım istedik.

Yarışlara herkes katılabilir mi?

5 K yarışlarına, küçük büyük, yaşlı genç, kadın erkek her kesimden koşmayı seven herkes katılabilecek. Tabii bu arada kayıtlarımız tamamlandı. Gerçekten beklenenin üzerinde bir başvuru vardı. Dolayısıyla sınırlamak durumunda kaldık. Yarı maraton ise öncesinde ciddi bir antrenman gerektiriyor. Başvurular da buna göre alındı. 

Takımlar Yarışıyor etabından söz eder misiniz biraz? Bana çok renkli bir yarış olacakmış gibi geldi. 

Çağdaş Bodrum Yarı Maratonu’nun en farklı etabı bu olacak! Tek yapmanız gereken, her yarışçının farklı bir parkuru tercih ederek kayıt olması… İster bir koşu grubunun 3 üyesi, isterseniz 3 arkadaş, birlikte kendi takım isminizle yarışacağınız bir ekip oluşturun hiç fark etmez! Bu yarışta en hızlı olan ekip kazanacak. 

Peki ya ödüller?

Yarışların hemen ardından ödül töreni gerçekleşecek. Genel klasmanda para ödülleri var. Yaş grupları sadece kupa almayacak. Çok güzel sürprizler olacak onlar için. Amatör ruhu yaşatmak istiyoruz çünkü. 

Gelelim işin eğlencesine… Konserler, partiler… Neler var?

Evren Can Gündüz konseri, 7 ekim Pazar günü ödül töreninden hemen sonra… Akşam Mandalin’de finisher parti var. Madalyasını getiren içkisini alacak. Bir de pasta kesilecek elbette. Bu arada organizasyonumuza Didem Zeybek ve Carnaval Turco ekibi de katılıyor. 

Şöyle etkinlik kısmını bir toparlasak... İnsanlar saat kaçta, nerede olmalı bu keyifli organizasyonu tadıyla yaşayabilmek için?

Yarış fuarımız 5 Ekim Cuma günü Bodrum Belediye Meydanında açılacak. Club Catamaran'da Spor Festivalimiz var. Burada deneyimli antrenörlerimiz eşliğinde zumba, strong zumba, cycle şovları olacak. Yine cuma akşamı saat 18.00'de başlıyor. 
6 Ekim Cumartesi günü Swissotel Resort Bodrum Beach'te pilates eğitmeni Senem Sarp ile bir pilates atölyesi gerçekleştiriyoruz. Saat 07.00'de başlayacak. Aynı gün Bahçeşehir Koleji Minik Mandalinalar Koşusu var... Saat 10.00'da Belediye Meydanı'ndan start alacak. Bu arada spor söyleşilerimizi de unutmamak gerekiyor. 7 Ekim Pazar günü saat 11.30’da Bodrum Belediye Meydanında konser başlayacak. Finisher Party aynı akşam Mandalin’de…

Söyleşiler nerede ve konuklar kim?

Söyleşilerimiz 6 ekim Cumartesi günü… Saat 13.30’da Trafo Cafe’de Bakiye Duran “Cesaret Yalnızdır” söyleşisiyle bizimle olacak. Saat 14.00’de Can Üstündağ ''İşte O Gün Güçlü Hissedeceksin'' diyecek. Saat 14.30’da Sezin Güleryüz ''Süper Gücünü Keşfetmek'', saat 15.00’te Uzm. Msc. Arslan Başar “Koşu Öncesi ve Sonrası Stretching Önemi” konulu söyleşisiyle Trafo’da… Saat 16.30’da #BeatBodrum Ritmi Hisset 4K etkinliği var. Marina Yacht Club’da saat 17.00’de Makarna etkinliğimiz olacak. 

Ünlüler var mı?

Nevşin Mengü koşacak. Dilara Koçak gelebileceğini söyledi. Türkiye’nin rekortmen iron man’i İpek Onaran gelecekti. Son anda Dünya Kupası için bilet ayarlayamama durumu söz konusu oldu. Mert Onaran var yine… Spor camiasının önde gelen isimlerinden, milli takım antrenörü. Bunun dışında pek çok isim var, sürpriz olsun isterseniz. 

 


 

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.