BODRUM, MUĞLA'YI TANIYOR... DİBEKLİHAN'DA MUĞLA GÜNLERİ BAŞLADI

Habere Oy Verin:

Muğla Günleri etkinliği, Bodrum'un sanat köyü Dibeklihan'da başladı. Muğla Karya coğrafyasının tarihi ve kültürü Bodrum'un sanat ve kültür köyü Dibeklihan'da hayat buluyor. Dört gün boyunca devam edecek etkinliklerin ilk gününde her yönüyle Menteşe yöresi tanıtıldı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün de hazır bulundğu etkinlikte, Menteşe'nin tarihi, kültürel zenginliği, yemekleri, folklörü ve görenekleri, Dibeklihan'ın mistik atmosferinde hayat buldu. Etkinliğe Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ün yanı sıra Bodrum Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyeleri Ali Öztürk, Önder Batmaz ve Dursun Göktepe ile Muğla'nın yaşayan tarihi Şadan Gökovalı, Dalaman Ortaca Köyceğiz Turizm Birliği Derneği -DOKTOB Başkanı Yücel Okutur ve eski Bakan İmren Aykut katıldı. 

Dibeklihan Sanat ve Kültür Köyü'nün yaratıcısı Cenap Tezer ile Bodrumlu edebiyatçı, şair ve sanat adamı Hamdi Topçuoğlu'nun organizasyonuyla gerçekleştirilen Muğla Günlerine Bodrumluların ilgisi yoğun oldu. Menteşe yöresine ait fotoğrafların sergilendiği Dibeklihan'da mini bir de yöresel kermes alanı oluşturuldu. Muğla'nın geleneksel tatlısı 'zerde' ile 'keşkek' ikramı ile lezzetlenen etkinlikte, Menteşe Belediyesi halk oyunları ekibi ve Muğla Yörük Obaları Derneği'nin folklör gösterileri büyük ilgi görürken, Muğla Büyükşehir Belediyesi orkestrası da mini bir konserle günü renklendirdi. 

Muğla Günleri etkinliğinin organizasyonunu üstlenen Hamdi Topçuoğlu, açış konuşmasında amaçlarının Bodrum'da yaşayan insanların Muğla'yı tanımalarını sağlamak olduğunu belirterek "Bodrum'un, Milas'ın, Muğla'nın bize zenginlik katacak çok önemli değerleri var. Bunların halkla paylaşılması gerekiyor. Bugün Bodrum'a gelen insanlar Karaova'nın nerede olduğunu bile bilmiyorlar. Bir kenti tanımıyorsanız, oralı olduğunuzu iddia edemezsiniz." diye konuştu. Dibeklihan'da Muğla'yı tanıtırken dört unsur üzerinde durduklarırnı anlatan Topçuoğlu, "Coğrafyayı, tarihi, gelenek görenekleri ve sanatını tanıtmak istiyoruz. İlk gün Menteşe ve Muğla bölgesini ele aldık. Yarın Milas tanıtılacak. Her gün üç konuşmacımız olacak. Konserlerimiz olacak. Yöreye ait oyunlar ve müziklerle birlikte bir program organize ettik." dedi.

Etkinlikte konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de "Nüfusumuza, ve özellikle  çocuklarımıza, yaşadığımız kenti tanımayı ve tanıyarak sevmeyi öğretmemiz gerekiyor. O kadar muhteşem bir coğrafyada yaşıyoruz ki, hemşehrilerimiz yaşadıkları ilçenin zenginliklerinden bihaber. Bizz sürekli Muğla'yı pazarlıyoruz. Rant elde edip onun rantından faydalanmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda değerlerimizi korumakla yükümlüyüz. Onu hoyratça pazarlamak yerine koruyarak geliştirmeyi bilmeliyiz. Kendi topraklarını ve değerlerini bilmeyen Muğla'nın bunları koruması pek olası değil. Bir saldırı altındayız ve bu saldırı devam edecek. Buraya sadece rant gözüyle bakan insanların saldırısı altındayız. Ama onu müdafaa edecek, o bilgiye sahpi insanlardan da yoksunuz. Onun için bu program çok önemli, çok değerli" diye konuştu. Muğla'yı öğrenmek gerektiğine işaret eden Gürün, "Hipokrat'ın, Heredot'un, Şadan Gökovalı'nın Muğlalı olduğunu bilmemiz, söylememiz lazım. Bu konuda çalışan, bazı değerleri geleceğe taşımak iiçin çaba sarf eden STKlarımız, değerli hocalarımız ve yoldaşlarımız var. Muğla'nın nitelikli göçerlere ihtiyacı var" dedi.  Konuşmaların ardından konuklar, Dibeklihan'ın geleneksel "çan"ını çalarak Muğla Günleri etkinliğinin startını verdiler. 

Etkinlikte daha sonra Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş tarafınndan yörenin kültürel,  tarihi ve coğrafi değerlerini, güzelliklerini anlatan bir sunum yapıldı. Gümüş'ün sunumunun ardından panele geçildi. Muğla Sanatseverler Derneği Başkanı Sadettin Özbek, Yazar Cengiz Bektaş ve Tülay Kayar, Menteşe yöresinin tarihi, kültürel ve geleneksel değerlerini içeren birer konuşma yaptı. 

YARIN MİLAS TANITILACAK

Muğla Günleri adı verilen tanıtım festivalinde Menteşe, Milas, Ortaca-Dalyan ve Mumcular tanıtılacak. Tanıtım günlerinde geleneksel ürünlerin tanıtımı, halk oyunları ve film gösterileri, söyleşiler ve dinletiler gerçekleşecek.Muğla Günleri adı verilen tanıtım festivalinde Menteşe, Milas, Ortaca-Dalyan ve Mumcular tanıtılacak. Tanıtım günlerinde geleneksel ürünlerin tanıtımı, halk oyunları ve film gösterileri, söyleşiler ve dinletiler olacak. Tolga Çandar da etknlik kapsamında bir konser verecek 

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-