DÜNYANIN EN ZENGİNLERİ, BODRUM'DAKİ BU EVDE TATİL YAPIYORDU

Habere Oy Verin:

Bodrum Neyzen Tevfik Caddesi'nde ihtişamlı ve bir o kadar da gizemli bir ev vardır. Geleneksel Türk evlerine sahip Bodrum'da "Ertegün Evi"ni bilmeyen neredeyse yoktur. Şu sıralar ev, bu dünyadan ayrılan sahiplerinin anılarıyla ayakta duruyor ama 'yaşam' şimdilik bu eski yapı taş binadan uzak duruyor... Oysa bir zamanlar Ertegün evi, kimleri kimleri ağırlamıştı!..

Bu ev,  Atlantic Records'un 2006'da vefat eden sahibi Ahmet Ertegün'e aitti. 50 yıl boyunca dünya müziğine yön veren merhum Ahmet Ertegün, bu evde en ünlü devlet adamlarını, dünya starlarını ağırladı.

Dillere destan evde kimler kalmadı ki?Henry Kissinger'den Mick Jagger'a, Kurt Rusel'dan Bette Midler'a, Sting'den Dustin Hoffman'a, Rottshilds'lerden Rockefeller'lara kadar, Mica ve Ahmet Ertegün'ün can dostu olan çok ünlü konukları oldu Bodrum'daki bu tarihi binanın.

Ahmet ve Mica Ertegün'ün bir zamanlar ünlü yıldızları misafir ettiği Bodrum'daki evin 2013 yılında 13 milyon Euro'ya satıldığı iddiası, Bodrum’u bir anda karıştırmıştı.  Oysa evi, merhum Ahmet Ertegün'ün ölmeden önce yeğeni Leyla Ertegün'e bıraktığı, üstelik de satılmamasını vasiyet ettiği ortaya çıktı. Tapusu yeğen Leyla Ertegün'de olan ev, ölünceye kadar Mica Ertegün'ün kullanımında olacaktı. Nitekim Amerikalı Mica, eşinin ölümünden sonra da bu eve yaz tatili için gelmeye devam etti. Yakın dostlarıyla yatla denize açılıp  Bodrum koylarını gezen Mica Ertegün, akşamları da yazlığında konaklıyordu. Mica, eşinin anılarıyla dolu bu evde çok mutlu olduğunu söylüyordu yakın dostlarına.

Ahmet Ertegün, bu evi 60 bin dolara satın almıştı. Her yaz üç dört haftalığına Bodrum'a gelir, bütün dünyadan dostlarıyla birlikte güzel bir yaz tatili yapardı. Tepeden tırnağa Türk motifleriyle ve el ürünleriyle donatılan bu ev, 'bilge mimar' olarak adlandırılan Turgut Cansever tarafından dizayn edilmişti. Cansever, bu eseriyle 1980 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü alacaktı.

ŞEYH TORUNU AHMET ERTEGÜN BİR DEVRİMCİYDİ

Ahmet Ertegün, Amerikan müzik dünyasının en önemli isimlerinden biriydi. Dünya müziğinin arkasındaki sessiz güçtü. Genel bir kanı, Elvis Presley, Chuck Berry olmasaydı, Rock’n Roll da olmazdı yönünde. Ancak bir gerçek var ki şayet Ahmet Ertegün olmasaydı, Rock’n Roll hiç olmazdı. Dünyada efsane olan neredeyse tüm Amerikelı şarkıcıların kariyerinde bir payı vardı.

Fakat Ertegün'ün pek de bilinmeyen ve konuşulmayan daha pek çok yönü vardı. Öreğin, babası Atatürk tarafından hukuk danışmanı olarak Lozan'a gönderilen Münir Ertegün'dü. Münir Ertegün son derece demokrat ruhlu bir insandı. Washington büyükelçiliği döneminde cazkulüplerinin altını üstüne getirip birçok zenci müzisyeni sefarete davet ederken, oğlunun gün gelip de Amerikan müzik dünyasını temelinden oynatacağını tahmin edebiliyor muydu acaba bilinmez!..

Ertegün'ün büyük dedesi İbrahim Edhem Efendi ise bir şeyhti. Özbekler Tekkesi'nin şeyhinin oğlu, gün gelip Atatürk'e hukuk danışmanlığı yapacaktı.

Ahmet Ertegün müzikte devrimciydi, sporda devrimciydi... Amerika'ya futbolu o tanıttı. Siyahi müzisyenlerin hamisiydi. Mevlevi müziğini dünyaya tanıtan adamdı.

BİR BODRUM AŞIĞIYDI

Cumhuriyet ile yaşıt olan Ertegün, yaşamının büyük kısmını Türkiye dışında geçirmesine rağmen Türkiye’nin tanıtımı için gönüllü bir kültür elçisi olarak çalıştı. Hem Türkiye’ye yatırım getirmek hem de Türkiye’ye yatırım yapmak isteyenlere yardımcı olan Ertegün, medyada da büyük işlere imza attı. Bir Bodrum aşığı olan Ertegün müzik sevgisi kadar doğa sevgisi ile de şaşırtıcıydı.

Nitekim, vefatından sonra Özbekler Tekkesi'nde toprağa verilen müzik dünyasının efsanevi ismi Ahmet Ertegün’ün mezarına vasiyeti üzerine Bodrum toprağı dökülecekti.

Ne yazık ki gün gelecek ve eski Bodrum’un tadını artık bulamayan Ertegün, “Çok gürültü var Bodrum’u terk ediyorum” diyecekti.

HAKKINDA YAZILAN KİTAPTA, BODRUM GÜNLERİ DE VAR

ABD'li yazar Robert Greenfield Ahmet Ertegün biyografisi ‘Son Sultan’ adlı kitabında, Ertegün’ün hayatını anlatacaktı. Kitapta ünlü müzik adamına ‘Sultan’ denilmesine sebep olan kadınlarla olan ilişkileri de yer aldı.  İşte Bodrum’dan da böyle bahsediliyordu:

'Bodrum’daki evlerinde bile Ahmet Ertegün zaman zaman platonik olmanın ötesinde ilişki kurduğu kadınlara karşı cömert ev sahibi rolü üstlenirdi. Onlardan biri de Bodrum’da evde sık sık misafir olan, 34 yaşındaki sarışın Fransız dermatolog Veronique Simon’du.'' Simon şöyle diyor: “Ahmet, Türkiye’nin son Sultan’ıydı. Damarlarında Osmanlı kanı dolaşıyordu. Bu ölçüde bir erkek hiçbir zaman tek bir kadınla kalmaz. Doğu’da, sadece tek bir kadını seversiniz ama bir de çocuklarınızın annesi olan kadın, gözdeniz olan kadın, fahişeniz olan vardır ve her kadının yeri bu tür adamların kalbi ve beyninde ayrıdır.”

'Bütün sanatçılarla yattı'

''Yıllar içinde müzik piyasasında Ahmet’in davranışlarıyla ilgili hikâyeler yayılmaya başladı'' 

MİCA, AHMET ERTEGÜN’E AŞIKTI

Mica Ertegün, 16 yaşında 31 yaşında olan Aristokrat Stefan Grecianu ile evlendi ve güvenliği için ülkeden ayrıldı. İsviçre’ye geldiği zaman parasız olan Mica Ertegün, Paris’e giderek Fransa’nın ünlü moda markası Dior için modellik yaptı.

Ertegün, babasını hapisten çıkarabilmek için 1960’ta New York’a gitti, ancak babası hapishanedeyken kanserden hayatını kaybetti ve daha sonra Mica Ertegün, bir akşam yemeğinde Ahmet Ertegün ile tanışıp 1961’de evlendi.

Ahmet Ertegün ile evliliğini Telegraph’a anlatan Mica Ertegün, “Boşanmak benim için zordu kocamı çok seviyordum. Ancak Ahmet çok hoş ve aydındı ve ona aşık oldum” diyecekti.

ESKİ VE YENİ BİR ARADA

Dünyanın en cennet tatil kenti içinde bir kale gibidir Ertegün 'ün evi…  Orijinal halinde, tek bir kapıyla birleştirilen iki yapıdan oluşuyor. Ev, 1973 yılında, eski strüktürden tamamen bağımsız bir ek'le, yazlık konuta dönüştürüldü. Eski yapı, taştan inşa edilmiş ve dar pencereliyken, yeni yapılan ekte yuvarlak beton kolonlar, ahşap bölücü duvarlar, kapılar ve yaşam alanına ışık, hava sağlayan, meşe ağacından yapılmış ayarlanabilir panjurlar kulanıldı. Eski bina ve yeni bina arasınnda iç mekanlarda serbest bir akış mevcut...

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-