BODRUMLULAR SORDU ONLAR CEVAPLADI...

Habere Oy Verin:

BODRUM İÇİN BELİRLENEN 10 TEMEL İLKE

-Yeni bir Bodrum hikâyesi yazmalı -Bilineni yeniden keşfetmeli -Kıyısal dönüşüm -Ekonomik değer, yaşam kültürü -Planlama ve tasarım yeni trendler -Yeni ekonomiler, yeşil ve mavi -Yeni rotalar yaratmalı; yeşil yolculuk -Kale, tiyatro ve hipodrom altın üçgeni -Sektörlerin buluşması -Etkileşim yönetim planı...

Bodrum Ekonomi Zirvesi’nin ilk paneline gayrimenkul projeleri ve turizm yatırımları damga vurdu. Panelistlerin yaptığı sunumlarda Bodrum’un yeni bir hikâyeye ihtiyacı olduğu ortaya çıktı.

Panelin sonunda Bodrum’da yaşayanlar sorunlarını dile getirdi. Bodrum’un ekolojik alanda öne çıktığı bölümde “Bodrum kıyılarındaki yapılaşma, özellikle yaz aylarında yaşanan çöp sorunu, aşırı yağışlarda yaşanan seller, tasarım ve doğaya saygılı yapılar” gibi sorunlara cevap arandı. Panelde öne çıkan sorular şöyleydi:

- Gökova Körfezi’ndeki sit değişikliğiyle arkeolojik alanlar yapılaşmaya açılıyor. Sizler işadamları olarak bunları yapmayın, etmeyin diye etkileyebilir misiniz?
- Yaptığınız projelerde doğaya saygılı çalışmalara imza atıyor musunuz?
- Bodrum’daki projeler estetik yapıya uygun mu?
- Bu kadar yatırımla birlikte gelen atık, çöp, kanalizasyon gibi sorunları çözecek mercii olarak sadece devleti veya yerel yönetimleri mi
görüyoruz? Yoksa  buraya bu yatırımları yapmak isteyen yatırımcıların da bu sorunları çözümünde katkısı olacak mı?”

Panele katılanların sorularını Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Çağdaş Holding İcra Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar, Servotel Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İsvan ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon cevapladı:

-Mehmet Kocadon: Ekolojik dengelerin sağlanması, sit alanlarının korunması ve doğa için yerel yönetimlerin daha etkin olması gerekiyor. Biz de bu sorunları sık sık gündeme getiriyoruz ve çözüm önerilerini paylaşıyoruz.

- Çöp sorunu ve çöp yangınları konusunda da elimizden geleni yapıyoruz. Büyükşehir yasasının yeniden ele alınması sürecinde sahil yerleşkelerinin değişken nüfusuna yönelik bir düzenleme gerekiyor. Çöp yangınları beni de çok üzen konuların başında geliyor.

- Gelin Bodrumlular olarak hep birlikte yol alalım. Eylem yapacaksak birlikte yapalım. Buradaki mücadelemizi herkesin duymasını sağlayalım. Ama birlik ve beraberlik içerisinde bunu yapalım.

- Erden Timur: Bizler doğal alanlara sit alanlarına ev yapmıyoruz. Biz sadece ön yargısız olunsun istiyoruz. İmar değişikliğine en çok karşı çıkanlardan biri benim. Kentsel Vizyon Atölyesi’ni kurarken de buna inandım. İmar değişikliği, mevcut ekolojik durumu korumaktan ranta uzar.

- Bugün yapımını tamamladığımız tüm projelerde yeşile saygılı olduk. Ayrıca yapılan projelerdeki topoğrafyaya uyum konusu imar durumlarında ve yapılan imar planlarıyla düzenlenmelidir.”

-Dağlarca Çağlar: Bodrum gibi şehirlere estetikkurulu kurulmalı. Bodrum’u yaşamadan mimarların burada iş yapması çok zor. Bu estetik kurulunda mutlaka yöreden de insanlar olmalı. Avrupa’daki binalarda bir uyumu var. Bodrum’da da olmalı.

- İmar planlarını değiştirmeden çalışmalar yapıyoruz. Biz bugünlere Bodrum sayesinde geldik. Bunu biliyoruz ve bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

- Ömer İsvan: Turizm yatırımları konusunda Bodrum çok ayrı bir noktada. Buraya gelen turist havalimanı
ve otel arasında değil. Bu yüzden de kentin mirasını ön plana çıkarmalı. Kültürel birikimini dünyaya açmalı.

DOĞANIN İÇİNDE KAYBOLAN EVLER

Çağdaş Holding İcra Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar: “Bodrum güzel insanlarla dolu bir yer. Gerçekten sevginin ve kültürlerin buluştuğu bir şehir. Ticari boyutuna bakacak olursak eski yıllarda kötü bir yapılaşma olmuş. Tek bir amacımız var insanlığa hizmet etmek. Biz de barınma ihtiyacını karşılıyoruz. Bodrum’a farklı bir tarz getirdiğimize inanıyoruz. Doğal malzemelerle yapıyoruz. Biz bugünlere Bodrum sayesinde geldik. Buraya mal olduğumuzu düşünüyorum. Evet ticaret yapacağız ama gelecek nesile neler bırakırız ona bakıyoruz. Öldükten sonra geriye sadece fikirleriniz kalıyor. Biz de Bodrum’a layık olmaya çalışıyoruz. Ev yapmak artık bir mucize değil ama teknik olarak bir hava katmak ve doğaya uyum sağlamanız gerekiyor. İnsanlar doğanın içinde kaybolan evler istiyor. Evinizi şato gibi göstermenin bir anlamı kalmadı. Bizim en hassas olduğumuz nokta peyzaj. Türkiye’de bir algı oluşmuş ‘inşaatçılar ağaç kesip beton döküyor’ diye. Ama malınızı satarken betonu satamıyorsunuz. Büyük firmaların ilk düşündüğü şey yeşil. Bu işi layıkıyla yapanlar yeşili çok istiyor.”

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.