IŞIĞA DOĞRU... FARZ ET Kİ... EŞİK

Habere Oy Verin:

BODFAD Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği’nin düzenlediği etkinlikte, Sibel Algaç Çetinkaya ve İpek Çakmak Yılmaz ‘ın ‘Sami Güner Kupası’nı kazanan sunumları 31 Mart 2018 Cumartesi günü saat 19.00’da OASİS Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek.

Türkiye’nin en saygın ve uzun soluklu çalışmayı gerektiren fotoğraf yarışması olan ve üç yıl üst üste sunumları ile başarılı olmuş kişilerin kazandığı Sami Güner Kupası, 1991'de kaybettiğimiz ünlü fotoğrafçımızı anmak ve fotoğraf dünyamıza yeni bir heyecan kazandırmak için FOTOGEN (Fotoğraf Sanatı Derneği) tarafından düzenlenmektedir.

Sibel ALGAÇ ÇETİNKAYA – 1976 yılında Ankara’da doğmuştur. Halen Düzce ilinde Sınıf Öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir. Altı yıldır fotoğraf ile amatör olarak ilgilenmektedir.  Temel Fotoğraf eğitimini Düzce Fotoğraf Gönüllüleri Derneği’nde(DFG) almıştır. Çoğunlukla kreatif fotoğrafla ilgilenmekte ve sürreal tarzda kareler çekmektedir.

İpek ÇAKMAK YILMAZ – 1986 yılında Almanya’da doğmuştur. Halen Düzce ilinde İngilizce Öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir. Altı yıldır fotoğraf ile amatör olarak ilgilenmektedir.  Temel Fotoğraf eğitimini Gaziantep Fotoğraf Sanatı Derneği’nde(GAFSAD) almıştır. Çoğunlukla kreatif fotoğrafla ilgilenmekte ve sürreal tarzda kareler çekmektedir.

IŞIĞA DOĞRU: Siyah beyaz fotoğraflardan oluşmuş bu sunumda, insanların zaman zaman yaşamış oldukları içsel karanlığın zamanı geldiğinde elbette aydınlığa çıkacağı anlatılmıştır.

FARZET Kİ: Siyah beyaz ve renkli karelerin bir arada kullanıldığı bu sunumda double exposure tekniği ile iki fotoğraf karesi birleştirilmiş ve tek kare haline getirilmiştir. Sunumda fotoğraflara direk müdahale ile ekleme çıkarma yapılmamış, yalnızca karelerin opaklık değerleri farklılaştırılmıştır. İçerik olarak ise bir kadının iç sesiyle kendisiyle olan hesaplaşmaları ve evrene karşı haykırışları anlatılmıştır.

EŞİK: Siyah beyaz olan bu sunum toplumda bizlerle birlikte yaşadıkları halde çoğu zaman varlıklarından bile haberdar olmadığımız şizofren hastaları, zihinlerinde yaşamış oldukları sanrılar kurgusal karelerle anlatılmaya çalışılmıştır.

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-