BODRUM'DA BİR SAVAŞ FOTOĞRAFÇISI

Habere Oy Verin:

Halikarnas BOFSAD, dünyaca ünlü savaş fotoğrafçısı James Nachtwey'in hayatını anlatan belgesel filmini Bodrumlu fotoğraf ve sanat tutunları için gösterime sunuyor.

15 Şubat 2018 Perşembe günü Saat 19.00 da Oasis A.V.M. Toplantı salonunda Dünyaca ünlü savaş fotoğrafçısı James Nachtwey’in hayatı ile işlerini yansıtan ve doğru imgeyi bulan bir göze sahip, sakin, soğukkanlı ve ahlâki değerleri bulunan profesyonel bir fotoğrafçının portresi olarak “klasik”ler safında yer alan “WAR PHOTOGRAFER” isimli belgesel filmi sahnelenecek. Muhteşem görüntülere sahip bu gösterimin sonunda ise belgesel hakkında görüşlerin paylaşılacağı bir sohbet toplantısı gerçekleştirilecek. 

İşte filmin künyesi:

Yapımı: 2001 - İsviçre

Tür: Belgesel,  Savaş

Süre: 96 Dak.

Yönetmen: Christian Frei

Oyuncular: James Nachtwey,  Christiane Amanpour,  Denis O'neill, Hans-Hermann Klare,  Christiane Breustedt

Yapımcı:  Christian Frei

James Nachtwey: "Bir fotoğraf savaşın panzehiri olabilir"

Dünyaca ünlü savaş fotoğrafçısı James Nachtwey’in hayatı ile işlerini yansıtan ve doğru imgeyi bulan bir göze sahip, sakin, soğukkanlı ve ahlâki değerleri bulunan profesyonel bir fotoğrafçının portresi olarak derhal “klasik”ler safında yer alan bu belgeselin eşi benzeri yok. Nachtwey, yirmi yılda tek bir savaş kaçırmadı, dünyadaki herkesten çok ölüme ve perişanlığa tanık oldu. Yönetmen Christian Frei, bu Amerikalı fotoğrafçının alemin en korkusuz fotoğrafçısı olduğuna sırf duyduklarıyla inanmayı reddetmiş. Nachtwey’in Kosova, Filistin ve Endonezya’daki kimi zaman tüyler ürperten görevlerinde ona eşlik etmiş; onun yeteneğini, ateş altındaki sükûnetini ve objektifinin karşısındakilere karşı olağanüstü duyarlılığını gözler önüne sermiş. Frei, Nachtwey’in 35mm fotoğraf makinasının gövdesine bir mikro kamera takmış. Bu mikro kamera, sadece bir aygıt olmanın ötesinde, işiyle meşgul bir fotoğrafçının gözünü yansıtmanın yepyeni bir yöntemini oluşturuyor.

Nachtwey’in çalışmaları, aralarında Time, Life, New York Times Magazine, Newsweek, National Geographic, Stern, Geo, El Pais ve L’Express’in de bulunduğu uluslararası yayınlarda düzenli bir biçimde yayımlandı. Nachtwey, 1984 yılından bu yana Time dergisinde sözleşmeli fotoğrafçı olarak çalışıyor. 1986 yılında Magnum Üyesi oldu, 2001′de Magnum’dan ayrılarak VII Ajansı’nın kurucuları arasında yer aldı. Nachtwey, 2010′da VII’dan da ayrıldı, çalışmalarını şu an bağımsız olarak sürdürüyor.

Nachtwey’in kitapları arasında 1989 yılında yayımlanan” Deeds of War” ile 1999 yılında yayımlanan” Inferno” bulunuyor. Nachtwey, New York’taki Uluslararası Fotoğraf Merkezi, Dartmouth Akademisi Hood Sanat Müzesi, Prag’taki Carolinum, İsveç’teki Hasselblad Merkezi, Canon Galerisi, Amsterdam’daki Nisuwe Kirke ve kendisine fahri doktora unvanını veren Massachusetts Sanat Akademisi’nde tek kişilik sergiler açtı.

Nachtwey, altı kere Yılın Dergi Fotoğrafçısı ödülünü, dört kere Robert Capa Altın Madalyasını, iki kere Dünya Basın Fotoğrafı ödülünü, iki kere Uluslararası Fotoğraf Merkezi Sınırsızlık ödülünü, iki kere Leica ödülünü, iki kere Denizaşırı Basın Klübü yabancı bir ülkede çekilmiş en iyi haber fotoğrafı ödülünü, Canon Fotoğraf Deneme ödülünü, Eugene Smith ödülünü, Bayeaux Savaş Muhabirleri ödülünü, Sprague ödülünü (Ulusal Basın Fotoğrafçıları Derneği tarafından verilen en büyük ödül) ve kısa bir süre önce de 2000 Alfred Eisenstaedt Dergi Fotoğrafçılığı ödülünü aldı

Bir fotoğraf savaşın panzehiri olabilir mi?

James Nachtwey, Savaş Fotoğrafçısı

“Evet, öyle düşünüyorum. Fotoğraf savaşın gerçek yüzünü gösterir. Benim tecrübeme göre savaşın insanlara ve topluma ne yaptığına baktığımızda bunu desteklemek oldukça zor olacaktır. Bence fotoğraflar savaşın bir araç olarak kullanılmasına karşı savaşın gerçek yüzünü gösterir. Bu hayatta savaşılmasına değer şeyler var. İnsanlar kendilerini savunmak zorunda. Ancak aynı zamanda savaşın nelere yol açtığının ve insan için savaşın kaçılmaz sonuçlarının farkında olmalıyız. İnsanlar savaşa girmeden önce onun üzerinde çok derin düşünülmesi gerekiyor.”

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-