GÜMÜŞLÜK KASABI UYARDI: UCUZ ETİN YAHNİSİ!

Habere Oy Verin:

Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığı’nın talimatıyla zincir marketlerde satılmaya başlanan ithal etin kalitesine ve yerli üreticiye olan zararlarına dair tartışmalar sürerken, kasaplar ucuz ithal etin çözüm olmayacağı görüşünü yineliyor. Çocuk yaşlarda başladığı kasaplığı Gümüşlük'de devam ettiren Gümüşlük Özlem Et'in sahibi Erhan Usta da ithal et için oldukça tepkili. İthal et henüz ülkeye girmeden, kasapların zincir market fiyatlarıyla baş etmeye çalıştıklarını savunan Erhan Usta, bu nedenle Gümüşlükte kurduğu kendi besi çiftliğinde yetiştirdiği büyükbaş hayvanların kesimlerini yaptıklarını, ithal et yasasıyla da bu maliyetlerin kasapları oldukça zora soktuğunu belirtti. 

Erhan Usta, marketlerin kasap reyonlarında satılan ithal ete olan tepkisini şu şekilde dile geitrdi.

"Aslında kasaplar olarak, ithal etten yana korkumuz yok. Zira ifhal eti sadece bir kez alırsınız. Aradaki farkı anladığınızda da yine sizi memnun edecek olan kasabınızdan et almaya devam edersiniz. Ancak, burada bir algı sorunu oluşuyor. Vatandaş zincir marketlerde satılan bu ürünlerin fiyatları ile bizimkin karşılaştırıyor. Bu durumda kasaplarda zaten zincir marketlere göre pahalı görünen fiyatlar, daha ucuz olan ithal et karşısında fahiş bir fiyat koymuşuz algısını yaratıyor. Size küçük bir yöntem söyleyeyim. Örneğin, alışverişe markete gittiniz. Önce ithal etin kapalı ambalajına bir kürdan batırın. sonrasında alışverişinizi yapıp geldiğinizde o etin alacağı renge bakın. Uzun dayanması için, çeşitli gazlarla işlemlerden geçen etleri vakumluyorlar. Et hep taze gibi görünse de o vakumlu poşetten çıktıktan sonra hemen pişirmeniz gerekir. Yoksa çöpe atmak zorunda kalırsınız. Bir de bugün benden alacağınız eti eve götürüp bir sorunla karşılaşmanız durumunda ben size bunun hesabını verebiliyorum. Ancak zincir marketlerdeki kasaplara bir şikayet etmeyi denerseniz, hiç bir sonuç alamayacağınızı siz de bilirsiniz.

Kaldı ki, sadece kasapları değil üreticiyi de zor duruma düşüren bu duruma Gümüşlük Özlem Et olarak biz de tepkiliyiz. Et ithalatı gelip geçici ve tehlikeli bir çözüm yöntemi. Sorunun kökünde üretmeden tüketme anlayışı yatıyor. Dengeleri gözetmeden yapılan bu tür hareketlerin faturasını üretici ve köylüler ödemek zorunda kalacaktır. Et fiyatlarının geri çekilmesine yönelik bu davranış, vatandaş için iyi gibi görünse de, ne şartlarda yetiştiği, hangi koşullarda kesimi gerçekleştiği bilinmeyen ve insan sağılığı için tehlike oluşturabilecek bu etleri alırken tekrar düşünmenizi öneririm.

Uygun et satışı yapılması için daha farklı çözümler üretilmesi şart. Eskiden bedava olan samanın bile kilosu şimdi 1 TL. Yemi toptan alıyoruz. Buna rağmen bana maliyeti 53 TL. Hayvanlarımız Milas Mezbahasında kesime giriyor. Götürmek, getirmek de biz maliyet. Doğal olarak hayat şartları ve maliyetlerimiz düşünüldüğünde aslında satmamız gereken rakamın bile altında satış yaparken, gerek zincir marketler, gerek ithal et ile baş etmemiz mümkün değil. Ama dediğim gibi, Bizden alacağınız etlerin tümü yerli ve İslami usullerde kesilmiş, kesinlikle taze ürünlerdir. Ben 11 yaşında kasaplığa başladım. Bu işin okulu diyebilirim. Ama günümüzde artık ne yazık ki, kasap yetişmiyor. Bodrum'da yeni açılanlarla toplam 58 kasap var. Ama kasaptan fazla et satan zincir market var. Yani aslında bu tip bir girişimin sadece maddi olarak zararı dokunmuyor. Çok yönlü bir sorun yumağı. Umarım bir gün çiftçimiz, köylümüz gereken desteği görür. Böylece, kendi üretimimiz olan hayvanları çok daha ucuza mal ederek, halkımıza daha ucuz ve kaliteli et yeme imkânını sağlamış oluruz."

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-