Sempati Mobilya

FOTOĞRAFI ANLAMAK-FOTOĞRAFLA ANLATMAK

Habere Oy Verin:

BODFAD yönetimin hazırladığı Altan Bal'ın Fotoğrafı Anlamak-Fotoğrafla Anlatmak atölyesi 22 Aralık tarihinde Oasis toplantı salonunda gerçekleştrilecek. Atölye çalışması 19.00'da başlayacak. “Fotoğrafla Anlatmak-Fotoğrafla Anlamak” atölyesinde, “fotoğrafçının” kişisel dilini nasıl oluşturacağı, örnek fotoğraflardan  yola çıkarak tartışmaya açılacak...

İnsanı gezegendeki  diğer canlılardan ayıran bir özellikte, anlama ve anlatma çabasıdır. Duyu organlarımızla algıladığımıza bir anlam biçer, biraz da kendimizi ekler bir başkasına anlatmaya cesaret ederiz.  Anlatmak aynı zaman da “anlamaya” çalışmayı sürekli kılar. İcat edilen tüm iletişim aygıtlarının temelinde anlama-anlatma çabasının  ön kabulü vardır. 
 
Her fotoğraf doğası gereği “gösterir”. Etkili fotoğraflar ise göstermekle kalmaz aynı zamanda “anlatır. ”Güçlü fotoğrafların ortak noktası ise fotoğrafçının “gösterdiğinden” yola çıkarak kendini anlatmasıdır. Fotoğrafçının onlarca seçiminden oluşan bir fotoğrafı tam olarak anlayabilmek için fotoğrafa bakmanın temel başlıklarını bilmek gerekir. Tıpkı dili kullanmak için dilbilgisi gerektiği gibi…
 
ALTAN BAL KİMDİR?

1977 İstanbul doğumlu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü 2003 Mezunu

Birincilikle girdi, dereceyle mezun oldu.

Fotoğraf Sergileri

2003- Bekar Odaları Projesi’nden seçilen 6 fotoğraf Ali Akay’ın küratörlüğündeki Gelecek Demokrasi sergisine katıldı.

2004- Bekar Odaları adlı Belgesel Fotoğraf Projesi Nikon Sponsorluğunda İstanbul ve çeşitli illerde defalarca sergilendi.

Yurtdışında Almanya ve Macaristan’da sergilendi.

2006- “O, bu, şu, beriki, önceki, sonraki Ana Adanmış” sergisiyle Birinci Fotoğraf Bienali’ne küratör olarak katıldı.

2007-  Sokak Toplayıcıları adlı Belgesel Fotoğraf çalışması Ulisis Fotoğraf Festivali’nde sergilendi.

2008- Kamyoncular adlı Belgesel Fotoğraf Projesi İFSAK ve BP sponsorluğunda yurt içinde İstanbul, Ankara, Burs, yurt dışında Almanya’da sergilendi.

Aynı sergi 2015 Mart ayında İTÜ RSG’de sergilendi

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-