Sempati Mobilya

BİTEZ, ORTAKENT, TURGUTREİS BÜTÜNCÜL İMAR PLANLARI MECLİS'TEN GEÇTİ

Habere Oy Verin:

Bodrum Belediyesi 2017 yılı Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı Konacık Mahallesinde bulunan Bodrum Belediyesi Herodot Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi. 
Belediye Meclisi’nin gündeminde; revizyon ve ilave imar planları vardı. Bodrum Belediye Meclisi, İmar Komisyonu'nda oybirliğiyle kabul edilen Turgutreis, Bahçelievler, Akyarlar Karabağ, Akçaalan, Peksimet, İslamhaneleri ve Dereköy, Müskebi, Yahşi, Gürece, Yaka, Bitez, Konacık ve Çırkan mahalleleri revizyon ve imar planı değişikliklerini oyladı. Gündemde ayrıca, Turgutreis Mahallesi, Yalı Mevkii, Yat Limanı ve Feribot Yanaşma Yeri Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı Değişikliği de vardı. 
Toplantı, Bodrum’daki bazı mahallelerde yapılan revizyon ve imar planı değişikliklerine ilişkin İmar ve Şehircilik Komisyonu değerlendirilmesini öngören ilk iki gündem maddesinin geri çekilmesi yönündeki muhalefet önergesinin okunmasıyla başladı. Bağımsız meclis üyeleri, bütüncül imar planları yapılan mahallelerde imara açılan yeni yerler, emsaller arasındaki dengesizlik, komşu parseller arasındaki orantısızlık gibi konularda açıklayıcı bilgilere sahip olmadıklarını savunarak, ilk iki maddenin tekrar komisyonda görüşülmesini talep eden bir önergeyi meclise sundu. 2017 yılı aralık ayı meclis toplantısının ilk iki maddesi ile ilgili verilen önerge CHP'lilerin oylarıyla reddedildi. 
Oylamanın ardından , "Bodrum İlçesi İmar Planları Tespit, Analiz ve Bütünleme Çalışmaları"nı yürüten Şehir Plancısı Semra Kutluay, imar çalışması tamamlanan mahallelerle ilgili bir sunum yaptı. Bodrum’da 11 beldenin birleşmesini müteakip ‘bütünün’ ihtiyaçlarına cevap verebilecek, belediyelerin yaptığı planlar arasındaki farklılıkları dengeleyecek plan çalışmalarına başladıklarını hatırlatan Kutluay “Oldukça zorlu bir süreçten geçtik. Kurumsal hafızaya ulaşmak çok yoğun bir çalışma gerektirdi. Neticede belli bir aşamaya geldik ve planları sunmaya başladık” dedi. Planların çeşitli kurumların onayından geçtikten sonra kesinleşeceğini ve şu anki planların ‘taslak’ olduğunu söyleyen Kutluay, Bodrum Yarımadası’nın güney ve güneybatı bölgelerindeki bütüncül imar planlarını tamamladıklarını ifade etti. Süreç içinde bölgedeki 500’ün üzerindeki mevzi planlarını incelediklerini anlatan Kutluay, “Geçen aylarda Bitez ve Ortakentbeldelerinin doğal SİT alanlarını kapsayan alanlarını meclisten geçirip bakanlığa sunmuştuk. Bugün de bu mahallelerdeki doğal SİT dışında kalan alanları meclise getirdik. Bölgeleri SİT içi ve SİT dışı olarak planladık. Bitez, Konacık, Ortakent köy içi SİT dışı alanlar, Müsgebi, Gürece, Yahşi, Aktur, Yaka  olmak üzere Bitez ve Ortakent sınırları içindeki SİT dışı alanlar bu planlar dahilinde. Bunun dışında Turgutreis, Gümüşlük sınırına kadar olan bölgedeki SİT dışı alanlar, ayrıca üç köy ve mevkii olan Peksimet, Dereköy, İslamhaneleri ve Mandıra mevkiindeki yerleşimler planda yer almaktadır. “ dedi.
Semra Kutluay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bölgemizde 500’ün üzerinde mevzi planı vardı. Tümü incelendi. Farklılıkları, dengesizlikleri ve uyumsuzlukları incelendi. Herkese eşit haklar tanıyan bir plan elde etmeye çalıştık. Güncel mevzuata uygunluğu da bizim için esastı. Bu dengesizlikler, biraz da Bodrum’da çok çeşitli kurumların onama yetkileri olmasından kaynaklanıyordu. Şu anda üç farklı onama merci ile karşı karşıyayız. Doğal SİT’lerle ilgili bölgeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onay yetkisi içinde. Doğal SİT dışındaki alanlar, Büyükşehir Belediyesi’nin, turizm merkezleri de Turizm Bakanlığı yetkisi içinde. Biz planlarda bütün olarak çalışıyoruz.”

PLANLAR ASKIYA ÇIKTIĞINDA EKSİKLERİ, FAZLALIKLARI GÖRÜRÜZ

Semra Kutluay’ın konuşmasının ardından kısa bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, revizyon imar planı değişiklikleri ile ilgili çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Biz elimizden geldiği kadar yapmaya çalıştık. Eksikler, hatalar da planlar askı süresindeyken değerlendirilir. Biz herkese açığız. Meclis üyeleriyle görüşeler yapıldı, imar komisyonunda görüşüldü.” Dedi. Bunun üzerine söz alan bağımsız meclis üyesi Şakir Açıkgöz, "Bütüncül plan, geç kalınmış bir plan. Geciktirmek istemiyoruz. Bodrum için zaruri bir şey olduğnun farkındayız. Ancak bazı şaibelerin giderilmesi adına bir ay daha üzerinde görüşelim, istişare edelim istiyoruz. Bizden görüş alınmadı. Prosedür gereği bilgilendirme yapıldı. Siz bizim verdiğimiz önergeyi direk reddettiniz, gündeme dahi almadınız." diye konuştu. Açıkgöz, yeni imara açılan alanların konumlarını ve yoğunluğun artırıldığı bölgelerin neresi olduğunu sordu.  
Başkan Kocadon da  "Bu devam eden bir proje. Taslak olarak meclise getirdik. Bunun Büyükşehiri, Çevre Bakanlığı süreci var, askı süresi var. Vatandaşlar gider inceler, eksiğimiz ya da fazlalaığımız varsa düzeltiriz. Elimizden geleni yaparız" yanıtını verdi. 
Konuşmaların ardından Bodrum yarımadasının güney bölgesine ilişkin revizyon ve imar planı değişikliklerini öngören komisyon raporu oylamaya sunuldu. Meclisin ilk iki gündem maddesinde yer alan imar planı değişiklikleri bağımsız üyelerin ret oylarına karşın, CHP’li Belediye Meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. 
8 gündem maddesiyle toplanan Belediye Meclisi’nde Turgutreis Mahallesi, Yalı Mevkii, Yat Limanı ve Feribot Yanaşma Yeri Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı Değişikliği de vardı. Söz konusu değişiklik, oy birliğiyle Meclis’ten geçti. 
Dördüncü gündem maddesi olan Yokuşbaşı Mahallesi, Boynuzçukuru Mevkii, 501 ada, 34 parselin batı cephesindeki alanda, Trafo Alanı Amaçlı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifi de oybirliğiyle kabul edildi. 

PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ÖDENEK AKTARILDI

Belediye Meclisi’nde bir diğer tartışma yaratan madde de Park ve Bahçeler Müdürlüğü bütçesinden, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü bütçelerine ödenek aktarılması ile ilgili hususlardı. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne 860  bin lira, Zabıta Müdürlüğüne ise 90 bin lira ödenek aktarılması hususu meclisin onayına sunuldu. Burada söz alan bağımsız meclis üyesi Hülya Aşkın, Bodrum’daki park, bahçe ve peyzaj çalışmalarının Muğla’nın diğer ilçelerinden ve büyükşehirden son derece geride olduğunu söyleyerek “Bu müdürlük neyi yapamıyor? Proje mi üretemiyor? Bütçesini neden kullanamıyor? Ben Bodrum’da ne bahçe ne park düzenlemesi görüyorum. Milas bile bizden çok daha ileride bu konuda” yorumunu yaptı. 
Konuya ilişkin yanıt Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu’dan geldi. Uslu, “Bu ödenekler, ihaleler neticesinde müdürlükte kalan ve kullanılmayan paralardan aktarılıyor. Biz Bodrum’da 3 yıl içinde 66 park alanı yaptık. Hiçbir şey yapılmıyor denilmesini kabul edemeyiz” dedi.
Madde, bağımsız üyelerin ret oyuna karşılık CHP’lilerin oylarıyla meclisten geçti. 

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-