Sempati Mobilya

MUĞLA SATIŞA ÇIKIYOR...

Habere Oy Verin:

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ yaptığı açıklamada, torba yasa düzenlemesinde Muğla’nın koy, orman, kıyı ve milli parkların satışa sunulmasının önündeki engellerin kalkacağını öne sürerek, Muğla’nın rantçılara peşkeş çekileceğini iddia etti.

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, torba yasa düzenlemesine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Üstündağ açıklamasında, Muğla’nın doğal güzelliklerinin torba yasa düzenlemesiyle bazı kesimlere peşkeş çekileceğini öne sürdü. 
“TAHSİS SÜRESİ 49 YILA ÇIKTI”
Üstündağ, yaptığı açıklamada şunlara değindi: “AK Parti iktidarı bütçe açığını ve ekonomideki kötü gidişi durdurmak için ülkenin doğal güzelliklerini satışa çıkarmış durumda. 502 sayılı Torba yasada gizledikleri bir madde ile turizm yatırımı gerçekleştirmek amacıyla yatırımcı ve işletmecilere tahsis edilen, irtifak ve kullanma hakkı verilen kamu taşınmazlarının tahsis süresi hem 49 yıla çıkarılmış hem de satışının önü açılmıştır.”
Doğal güzellikleriyle meşhur Muğla’nın, torba yasa düzenlemesiyle birlikte büyük bir darbe alacağına değinen Vekil Üstündağ, “AK Parti’nin vermiş olduğu önerge ile de bu taşınmazlara kıyı yapıları da dahil edilmiştir. Bu düzenleme ile dünyanın gözbebeği Muğla kıyıları, koyları ve ormanları yandaşlara peşkeş çekmenin önü açılmıştır. Şimdiye kadar kamu yararına aykırı olarak buraları kullanmalarından kaynaklanan işletmeci ve yatırımcılar ödüllendirilmekte ve satış hakkını elde edeceklerdir. Üstelik bu işletmeci ve yatırımcılar yaptıkları yapı ve tesislerin nevi ve miktarı tekrar değerlendirilmeye alınarak kullandıkları inşaat alanı arttırılabilecek ve tahsis amacını aşan yeni tesisler ilave edebileceklerdir. AK Parti’nin yaptığı bu düzenleme ile kamu taşınmazları, kıyılar, koylar, ormanlar, milli parklar ve tabiat parkları tamamen satışa sunularak kamunun elinden alınmış olacaktır. Bu yasa ile Güvercinlik’teki otellerin içinde bulunduğu ormanlar, Akyaka’daki orman kampları, Bodrum’da ihalesi yapılan koylar ve adalar, Muğla’nın her yerinde kiralaması yapılan sahiller, Akbük, Ölüdeniz’deki sahiller, Marina alanları emi çekek yerleri, limanların bulunduğu alanlar kamunun elinden sonsuza kadar alınmış olacaktır.” dedi.

Üstündağ, Muğla’nın gözden çıkarıldığını öne sürerek şu açıklamayı yaptı: “Orman ve Su işleri Bakanlığının 2018 bütçesinde bu alanların kira ve satışından elde edilecek gelirin de yer aldığı dikkate alındığında AK Parti’nin bu alanların talanını önceden planladığı aşikârdır. Bu yasa ile AK Parti’nin Muğla’yı bir rant alanı olarak gördüğü açığa çıkmıştır. Memlekette satacak yer bulamayan iktidar Muğla’yı gözden çıkarmış durumdadır. Muğla halkı haklarının elinden alınmasına gereken cevabı mutlaka verecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-