Sempati Mobilya

BAŞKA BİR FOTOĞRAF MÜMKÜN

Habere Oy Verin:

SUNUM & SÖYLEŞİ: Ali ALIŞIR “Çağdaş Sanat Üzerine” 14 Kasım 2017 Salı 19.15 te  Oasis Toplantı Salonunda
 
1978 yılında İstanbul’da doğan Ali Alışır sanat yaşamına 1996 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden aldığı başarı bursu ile grafik eğitimine başladı. Eğitim süresi boyunca çeşitli akademik programlardan yararlanarak resim ve fotoğraf dallarında deneyim kazandı. Eğitim sonrası İtalya’ya taşındı dijital fotoğraf sanatı alanında çalışmalarda bulundu. 2004 yılında Floransa’ da Accademia Italiana’da fotoğraf bölümünü kazanıp bu alanda master yaptı. Yüksek Lisans eğitimi boyunca fotoğrafta dijital kurgu üzerine yoğunlaştı. (Bu dönem içerisinde Giorgio Armani, Salvatore Ferragamo gibi dev firmaların moda direktörlüğü ve stilistliğini yapan birçok isimle beraber çalışma fırsatını yakaladı.) 2006 yılında okulu birinci olarak bitirdi. Ali Alışır’ın 2009 yılından itibaren odaklandığı “Sanal” kavramı yapıtlarının merkezini oluşturmaktadır. Felsefeden, sosyolojiye, edebiyattan sinemaya kadar toplumsal soruları özel olarak ürettiği dijital fotoğraflarıyla irdeleyerek, cesur bir dille gündeme taşımakta ve günümüzde bireyinin içine sürüklendiği durumu gözler önüne sermektedir. Fotoğraf sanatının olanaklarıyla yepyeni imgelerin gündeme gelmesini sağlarken yarattığı imge düzeniyle yeni bir ‘Boşluk’ uyarısında bulunmaktadır.
Alışır, içinde yaşanan vahşi toplumun özneyi nasıl böldüğünü, parçalara ayırdığını ve sonuç olarak ruhunu kaybetmiş insanın ve bu yaşam alanlarının fraktal görünümünü bize sunmaktadır. Ali Alışır aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Görevliliği yapmaktadır. Alışır’ın çalışmaları İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, T.C Cumhurbaşkanlığı Köşkü dahil birçok özel, yerli ve yabancı koleksiyonlarda yer almaktadır.

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-