Sempati Mobilya

'O SALAK MÜDÜR BENİM'

Habere Oy Verin:

Bir süre önce 'yıkım, tadilat ve restorasyon' projesi için kapatılan Bodrum Kalesi, tam iki yıl boyunca ziyaretçi kabul etmeyecek! Surlarına iskeleler döşenen Bodrum Kalesi, iki yıl boyunca turizme kapalı kalacak. Oysa bir zamanlar Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi'ni gece gündüz ziyarete açık hale getirmeye çalışan birileri vardı! 

Tam 50 ödüllü Bodrum Kalesi'nin Danimarka Kraliçesi'nden ‘‘şövalye’’ unvanlı 22 yıllık müdürü Oğuz Alpözen, dünyanın bu en ünlü müzesini geceleri de açık tutma savaşı verirken kendisini "salak" olarak nitelendirmişti! Bakın bu fıkra gibi olayın aslı neydi!..

Sene 2000...

Temmuz ayı... 

Bodrum, turizmin en parlak yıllarını yaşıyor. Bodrum'un en fazla turist çeken bölgesi ise hiç kuşkusuz bu muhteşem eserin bulunduğu Kale civarı... Muhteşem sergi salonlarıyla ünlü müze, gün içinde ziyaretçilerle dolup taşıyor. Bir genç kız ise kapılarını 17.00'de kapatan müzeye saat 17.10'da geldiği için giremiyor. Genç kız birden küplere biniyor ve Kale'nin kapısı önünde yüksek sesle bağırıyor: "Bu nasıl bir salaklık? Bu kadar ilginç bir müzeyi kim bu saatte kapatır ki?" İşte Kale Müdürü Oğuz Alpözen bu konuşmayı duyuyor ve "O salak benim" diyor. Ve ekliyor: "Müze eğer daha geç saatlere kadar açık kalırsa, o salaklıktan kurtulacağım."

Olayı bir de Alpözen'den dinleyelim:

FIKRA GİBİ OLAY

‘‘Genç kız, anne ve babasıyla saat 17.10'da, Uluburun batığını sergilendiği bölüme geldi. Kapıyı kapalı görünce 'Baba bu ne biçim iş. Bu ne salaklık. Burası bu saatte kapatılır mı' dedi. Ben de biraz uzaklarındaydım ama duydum. Genç kızın yanına yaklaştım. 'Vallaha çok haklısınız. Buranın salak bir müdürü var. Sergi alanlarını saat 17.00'de kapatıyor' dedim. Kız da bundan kuvvet aldı. ‘Buranın bu saatte kapatılması gerçekten salaklık. Gece dahi açık tutulmalı. Bugüne kadar gördüğüm müzeler içinde en ilgi çekicisi. Ancak yeterince gezemedik. Görebildiğim kısımları çok güzel' dedi. Anne, baba ve kızlarını odama götürdüm. Bu sırada ‘İşte bu müzenin salak müdürü benim' dedim. Bu müze 1960'lı yıllarda neydi, ne oldu onu göstereyim dedim. Kalenin Bodrumluların ‘kale ardına' diye küfür diye kullandıkları, sakinlerinin sadece yılanlar olduğu dönemindeki fotoğrafını gösterdim. Müze hakkında bilgi verdim. Gece boyunca açık tutmaya çalıştığımı, ancak 18 sergi salonu bulunan müzede sadece iki koruma görevlisi ve beş bekçi bulunduğunu, bu nedenle bütün salonları aynı anda açma şansına sahip olmadığımızı anlattım.’’

BAKAN SÖZ VERDİ

Uluburun batığının sergi açılışında Kültür Bakanı İstemihan Talay'a sıkıntılarını aktardığını, 10 yeni eleman sözü aldığını anlatan Alpözen, ‘‘Bakan İstemihan Talay, hem de 2001 yılından itibaren kalenin gece yarısına kadar açık tutulacak sisteme getirilmesi talimatı verdi. Bu sözler yerine getirilirse ki inanıyorum, ben de salak sıfatından kurtulacağım’’ dedi.

TÜRKİYE'NİN İLK SUALTI ARKEOLOĞU

TÜRKİYE'nin ilk sualtı arkeoloğu Oğuz Alpözen, Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde 1962'de göreve başladı. 1970'te müdür yardımcısı oldu. 1971'de Antalya'ya tayin edildi. 1978'de de Bodrum'a müdür olarak döndü. Bodrum Müzesi, 1962'den bu yana 50'nin üzerinde ödül aldı. Bu arada İzmirli 60 yaşındaki Alpözen de 76 kez soruşturma geçirdi. Alpözen'e 1993'te Danimarka Kraliçesi ‘‘Şövalye’’ unvanı verdi. Müze 1995'te Avrupa Müzeler Birliği tarafından Avrupa'nın en iyi dokuz müzesi arasında gösterildi.

 

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-